Blitz

 Breaking News

(Foto) Pushime të shtrenjta? Jo faleminderit! Ja 5 vendet fantastike ku mund të harxhoni më pak para në muajin shtator…

(Foto) Pushime të shtrenjta? Jo faleminderit! Ja 5 vendet fantastike ku mund të harxhoni më pak para në muajin shtator…
August 21
15:10 2018

Pavarësisht se shumica e njerëzve i kalojnë pushimet verore në muajt korrik-gusht, ka të tjerë që preferojnë muajin shtator për të shkuar në plazh. Por koha dhe çmimet mbeten sërish një problem. Prandaj, ne po ju sugjerojmë 5 nga destinacionet më të lira (dhe fantastike) për t’u vizituar në shtator.

 

  1. Pokhara, Nepal

Temperatura mesatare: 26 °C

Hotel me 3 yje: 21$ nata/2 persona

Pokhara është një qytet në liqenin e Phewa, në Nepalin qendror. Tal Barahi Temple, një faltore 2-katëshe ndodhet në ishullin liqenor. Në bregun lindor, lagja Lakeside ka qendra yoga dhe restorante. Në jug të qytetit, Muzeu Ndërkombëtar i Maleve ka ekspozita për historinë e alpinizmit dhe popullit që banonte Himalajat.

 

  1. Fez, Marok

Temperatura mesatare: 29 °C

Hotel me 3 yje: 30$ nata/2 persona

Fez është një qytet verilindor maroken shpesh i referuar si kryeqyteti kulturor i vendit. Është i njohur kryesisht për muret e “medinës” Fes El Bali, me arkitekturën mesjetare Marinid, gjallëri dhe atmosferë të vjetër. “Medina” është shtëpia e shkollave fetare, si në Bou Inania dhe Al Attarine të shekullit të 14-të, të zbukuruara me gdhendje të përpunuara dhe me pllaka të zbukuruara.

 

  1. Antalya, Turqi

Temperatura mesatare: 32 °C

Hotel me 3 yje: 32$nata/2 persona

Antalia është një qytet turistik turk me një liman të vjetër të mbushur me jahte dhe plazhe të rrethuara nga hotele të mëdha. Është një portë për rajonin jugor të Mesdheut të Turqisë. Ka dhe mbetje nga koha kur Antalia ishte një port i madh romak. Këto përfshijnë portën e Hadrianit, e ndërtuar për të nderuar vizitën e perandorit romak në vitin 130 dhe Kullën Hidirlik të shekullit të II, me pamje nga porti.

 

  1. Kuta, Bali, Indonezi

Temperatura mesatare: 29°C

Hotel me 3 yje: 36$ nata/2 persona

Kuta është një plazh dhe zonë turistike në jug të ishullit të Balit në Indonezi. Një nga zhvillimet kryesore turistike në Bali është jeta e natës dhe party-t e shumta që ofrojnë atmsoferë. Gjithashtu dallgët e qëndrueshme për një kohë të gjatë e bëjnë atë vendin fantastik për të mësuar sërfin, për të cilin mund të merren dhe mësime nga vendasit.

 

  1. Amani, Jordani

Temperatura mesatare: 31°C

Hotel me 3 yje: 41$ nata/2 persona

Aman, kryeqyteti i Jordanisë, është një qytet modern me rrënime të shumta antike. Në majë të kodrës Jabal al-Qala’a, Citadel historike përfshin shtyllat e Tempullit Romak të Herkulit dhe kompleksin e Pallatit Umayyad të shekullit të VIII, i njohur për kupolën e tij të madhe. E ndërtuar në një kodër në qendër të qytetit, Teatri Romak është një amfiteatër guri me kapacitet 6,000 persona dhe gurë të shekullit të II-të, që ofron shfaqje herë pas here.

Epo, nëse nuk përtoni të kërkoni pak dhe të mos bini pre e destinacioneve “të zakonshme” shpesh shumë të shtrenjta, atëherë mund të gjeni edhe zgjidhje me më pak para. /Blitz.al/

Share