Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Shkenctarët në panik: Një “zhdukje apokaliptike” mund të shfarosë pjesën më të madhe të jetës në Tokë!

Shkenctarët në panik: Një “zhdukje apokaliptike” mund të shfarosë pjesën më të madhe të jetës në Tokë!
July 02
12:26 2018

Shkencëtarët kanë prodhuar një analizë të zymtë të mjedisit që mund të tregojë se një shkak natyror është gati të shkaktojë një “zhdukje në masë”. Një ekip nga Universiteti Shtetëror i Arizonës sapo ka publikuar një studim për një katastrofë që ndodhi rreth 550 milionë vjet më parë. Ajo çka gjetën është se para këtij shkatërrimi oqeani u zbraz nga oksigjeni pasi u bë “anoksik”, që do të thotë se sasia e këtij gazi jetësor në ujërat e Tokës ra shumë ndjeshëm.

Në një deklaratë, Universiteti Shtetëror i Arizonës tha se “ka pasur një rënie të oksigjenit të kohëve të fundit, ngjashëm me fenomenin e ndodhur 550 milionë vite më parë”. Kjo mund të sugjerojë që bota po shkon drejt një zhdukjeje masive, e cila do të jetë katastrofike për planetin tonë.

“E kaluara është laboratori ynë më i mirë për të kuptuar të ardhmen”, – tha bashkëautori Ariel Anbar.

“Është e kthjellët për të parë se sa shpesh zhdukjet masive të së kaluarës ishin paraprirë nga rritja e anoksisë së oqeanit. Ka shumë që nuk e kuptojnë për ndryshimin e klimës, por gjërat që ne e dimë janë një shkak i madh për shqetësim, ndaj të gjithë duhet të veprojmë për një planet më të sigurt dhe më të mirë përsa i përket mbrojtjes nga ndotja.” – ka përfunduar studiuesi. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje