Blitz | Kliko dhe Informohu

Blitz-Tech

Smartphone-i që do të konkurrojë Samsung-un dhe IPhone-in do t’ju çmendë të gjithëve

    Smartphone-i që do të konkurrojë Samsung-un dhe IPhone-in do t’ju çmendë të gjithëve

Kompania Sony po bën gati të nxjerrë në treg produktin e saj më të ri, Sony Xperia XA Ultra. Për të na lajmëruar mbi atë që do të kemi në

Lexo me Shume

Doni të kopjoni në provim? Teknologjia ju tregon mënyrat e reja…

Doni të kopjoni në provim? Teknologjia ju tregon mënyrat e reja…

Kohët e fundit, ndërkohë që teknologjia bën shumë hapa përpara, edhe mundësitë për të kopjuar shtohen gjithashtu. Në Universitetin e Mjekësisë në Tajlandë janë kapur më shumë se 20 studentë

Lexo me Shume

Ndryshon Twitter-i, lajm i mirë për përdoruesit

    Ndryshon Twitter-i, lajm i mirë për përdoruesit

Platforma Twitter nuk do të përfshijë më fotografitë apo link-et në 140 karakteret e mundshme për postimet. Sipas asaj që raporton agjencia “Usa Bloomberg”, e cila citon një burim të

Lexo me Shume

Mos u besoni kodeve! Algoritmi përzgjedhës i Facebook-ut mund të jetë “paragjykues”

    Mos u besoni kodeve!  Algoritmi përzgjedhës i Facebook-ut mund të jetë “paragjykues”

Algoritmi apo njeriu? Çfarë ndodh kur rregullat nuk zbatohen si duhet? Çfarë ndodh nëse vendimet editoriale nuk merren nga njerëzit, por nga kompjuterët? Ose mund të jenë marrë nga njerëzit,

Lexo me Shume

Çfarë është “Boomerang”?

    Çfarë është “Boomerang”?

Jo nuk e kemi fjalën për atë objektin e prodhuar në Australi, i cili përdoret për të luajtur në plazhe; as për opsionin e email-t të “Gmail” dhe as për

Lexo me Shume

Dikush po “vjedh” WiFi-në tuaj? Ja si ta zbuloni dhe si ta ndaloni këtë

    Dikush po “vjedh” WiFi-në tuaj? Ja si ta zbuloni dhe si ta ndaloni këtë

Nëqoftëse linja juaj e internetit duket se është shumë e ngarkuar dhe kjo vazhdon për ditë me radhë, ka ardhur momenti të mendoni se kjo nuk është rastësi. Dikush mund

Lexo me Shume

Të gjithë e kishim mendjen te ndryshimi i logos së Instagram-it, kur në të vërtetë ka ndryshuar diçka më e rëndësishme

    Të gjithë e kishim mendjen te ndryshimi i logos së Instagram-it, kur në të vërtetë ka ndryshuar diçka më e rëndësishme

Ndryshimi i mekanizmit gjatë lundrimit në Instagram, thënë ndryshe ndërfutja e algoritmit të ri, ka shkaktuar  mjaft reagime në rrjetin tjetër social Twitter, ku përdoruesit e Instagram-it kanë shprehur haptazi pakënaqësinë

Lexo me Shume

“Smartphone”-t po manipulojnë trurin tonë? Studiuesit paraqesin fakte tronditëse

    “Smartphone”-t po manipulojnë trurin tonë? Studiuesit paraqesin fakte tronditëse

Sipas një studimi të fundit është dalë në përfundimin se ka një ndryshim të madh në përthithjen e informacionit kur e lexojmë të printuar në letër dhe kur e lexojmë

Lexo me Shume

Logoja e re e Instagram-it, ja çfarë mendon krijuesi i saj

Logoja e re e Instagram-it, ja çfarë mendon krijuesi i saj

Shumë njerëz kanë ngelur të pakënaqur nga logoja e re e Instagram-it dhe duan që të kthehet sërish e mëparshmja

Lexo me Shume

Shikoni çfarë ndryshimi ka bërë Instagram-i

Shikoni çfarë ndryshimi ka bërë Instagram-i

Instagram-i ka njoftuar  se do të ndryshojë logon e tij në ekranin e celularit.  Nuk ndryshon app në brendësi, por

Lexo me Shume

Gjermania arrin në një tjetër nivel. Shikoni çfarë makine ka shpikur!

  Gjermania arrin në një tjetër nivel. Shikoni çfarë makine ka shpikur!

Të gjithë banorët e periferisë, që jetojnë brenda territorit gjerman, do të mund të porosisin një makinë e cila komandohet

Lexo me Shume

Kërkimet shkencore, “Nature Index”: Shqipëria, ndër vendet e fundit

  Kërkimet shkencore, “Nature Index”: Shqipëria, ndër vendet e fundit

Çdo vit, Nature Index publikon raporte lidhur me impaktin në kërkimet shkencore për secilin shtet, sipas institucioneve që kryejnë kërkimet, të cilat

Lexo me Shume

Ja se si të fshini gjithçka që Google di për ju

Ja se si të fshini gjithçka që Google di për ju

Google di gjithçka për ju. Nuk na besoni? Ajo çka duhet të bëni është të kontrolloni “Web and App settings”

Lexo me Shume

Fshihni diçka në iPhone-in tuaj? Mos përdorni shenjën e gishtit si “passcode”

  Fshihni diçka në iPhone-in tuaj? Mos përdorni shenjën e gishtit si “passcode”

Nëse jeni duke menduar zgjedhjen e shenjës së gishtit si “passcode” për të zhbllokuar celularin tuaj iPhone kini kujdes se

Lexo me Shume

Grupe kriminale ruse hakojnë me miliona llogari në Google, Yahoo dhe Microsoft

  Grupe kriminale ruse hakojnë me miliona llogari në Google, Yahoo dhe Microsoft

Sipas një raporti investigativ, miliona llogari email-i dhe  kode janë hakuar duke shënuar kështu një shkelje gjigante të privatësisë. Më

Lexo me Shume

Microsoft “braktis” Google dhe Mozilla FireFox

  Microsoft “braktis” Google dhe Mozilla FireFox

Cortana është një “asistent personal” i krijuar nga kompania Microsoft, për të lehtësuar punën e përdoruesve të tyre në mbarë

Lexo me Shume

(Video) “SignAloud”, dorezat inteligjente që përkthejnë gjuhën e trupit

  (Video) “SignAloud”, dorezat inteligjente që përkthejnë gjuhën e trupit

Të ashtuquajturat dorezat inteligjente shërbejnë për të shndërruar gjuhën e trupit në fjalë të vërteta. Ato kanë sensorë te pjesa

Lexo me Shume

Twitter mund të dalë jashtë loje?

  Twitter mund të dalë jashtë loje?

Gara e Twitter-it kundër kohës është intensive. Kompania po përpiqet shumë të përmirësojë imazhin e saj të kritikuar gjatë, por sipas

Lexo me Shume

6 aplikacione të nevojshme për t’i bërë fotografitë tuaja argëtuese

6 aplikacione të nevojshme për t’i bërë fotografitë tuaja argëtuese

Në botën dixhitale që po jetojmë të shkrepësh një fotografi nuk do të thotë se është përfundimi i një procesi,

Lexo me Shume

5 aplikacionet pa pagesë që do t’jua lehtësojnë jetën

5 aplikacionet pa pagesë që do t’jua lehtësojnë jetën

Sa më shumë kalon koha dhe përsoset teknologjia, aq më funksionalë bëhen aparatet celularë në jetën tonë. Por me përdorimin

Lexo me Shume

Doni të zbuloni më shumë për gjumin, ëndrrat dhe kaloritë e djegura gjatë natës? Përdorni këtë aplikacion!

  Doni të zbuloni më shumë për gjumin, ëndrrat dhe kaloritë e djegura gjatë natës? Përdorni këtë aplikacion!

Duke marrë parasysh faktin që të gjithëve na rastis të flemë jo shumë orë para momentit kur bie alarmi, përgjigjja

Lexo me Shume