Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Microsoft do të rimarrë 10% të aksioneve të kompanisë kundrejt vlerës 40 mln dollarë

Microsoft do të rimarrë 10% të aksioneve të kompanisë kundrejt vlerës 40 mln dollarë
September 21
14:41 2016

Microsoft po planifikon të blejë sërish 10% të aksioneve të kompanisë.

Gjiganti i teknologjisë ka deklaruar të martën se do të blejë këto aksione me një vlerë prej 40 milionw dollarësh. Sipas deklaratës së kompanisë, shumë shpejt do të merren sërish këto aksione të shitura më parë. Kjo është hera e katërt që kompania merr  vendimin të kthejë mbrapsht aksionet duke shpenzuar këtë shumë. Microsoft ka pohuar se raundi i parë i blerjes do të përfundojë në fund të vitit 2016.

Gjithashtu ata kanë thënë se shuma që paguhet rregullisht nga aksionerët e kompanisë është rritur nga o.o3 dollarë në 0.39 dollarë për çdo tremujor./Blitz.al/

Shperndaje