Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Këto janë 9 gjëra që nuk na i mësojnë në shkollë por duhet t’i dimë patjetër për planetin tonë!

Këto janë 9 gjëra që nuk na i mësojnë në shkollë por duhet t’i dimë patjetër për planetin tonë!
May 09
19:16 2018

Kur bëhet fjalë për planetin tonë, ne e konsiderojmë çdo gjë në lidhje me të që të jetë e njohur dhe e zakonshme. Çuditërisht, ne dimë shumë më tepër për hapësirën sesa për planetin tonë të përbashkët. Për shembull, ne e quajmë Toka planetin blu, megjithëse shkencëtarët besojnë se nuk ishte gjithmonë blu. Përveç kësaj, hëna nuk është sateliti i vetëm i Tokës.

Ky artikull ju fton për të mësuar rreth disa zbulimeve interesante mbi planetit tonë që ndoshta nuk i keni dëgjuar kurrë më parë.

  1. Shkencëtarët mendojnë se hëna jonë u shfaq për shkak të një përplasjeje të planetit Tokë me një tjetër objekt të madh. Përplasja rezultoi në ndarjen e një pjesë të vogël të Tokës që më vonë u bë sateliti i saj. Pra Hëna ka qenë dikur pjesë e Tokës.
  2. Ne jemi mësuar të perceptojmë fushën magnetike të Tokës tonë si diçka konstante. Megjithatë, ajo në fakt vazhdon të ndryshojë. Sipas hulumtimeve shkencore, fusha ka lëvizur rreth 600 milje që nga shekulli i 19-të dhe qendra e saj në hemisferën jugore tani gjendet mbi Oqeanin Jugor. Vit pas viti shpejtësia e lëvizjes së saj rritet derisa të arrijë pikun. Pas kësaj, lëvizja do të ngadalësohet përsëri.
  3. Për shkak të faktit se Toka nuk është krejtësisht e rrumbullakët, masa e saj është e pabarabartë. Dallimi në masën e saj shkakton luhatje në gravitet në vende të ndryshme të botës. Një nga këto anomali është Hudson Bay i Kanadasë. Graviteti këtu është më i ulët se në vende të tjera.
  4. Disa shkencëtarë besojnë se planeti ynë ka një satelit të dytë. Sipas hulumtimit, ekziston një tjetër objekt kozmik që rrotullohet rreth Tokës. Megjithatë, nuk është gjithmonë i njëjti objekt, por përkundrazi, satelitë të përkohshëm. Besohet se fusha gravitacionale e Tokës nganjëherë tërheq asteroidë goxha të mëdhenj dhe ata vazhdojnë të ndjekin planetin tonë për një kohë (rreth 3 rrotulla) para se të shkojnë të enden në Hapësirë.
  5. Tërmeti në Hënë, i njohur edhe si “hëna e hënës”, nuk është një fantazi shkencore. Megjithatë, ato nuk ndodhin aq shpesh sa në planetin tonë dhe zakonisht ndodhin shumë më thellë, më afër thelbit të satelitit. Shkencëtarët besojnë se kjo është për shkak të forcave tërheqëse të Diellit dhe Tokës.
  6. Një shkencëtar në Universitetin e Merilendit supozon se pak kohë më parë planeti ynë ishte i purpurt. Mikrobet e lashtë mund të përdorin molekula të tjera për të përpunuar rrezet e diellit në vend të klorofilit. Këto molekula mund t’i japin mikrobeve një ngjyrë vjollcë, prandaj, gjithë planeti mund të ketë qenë ngjyrë vjollcë.
  7. Si rregull, dielli ka një degëzim që shpërtheu në sipërfaqen e saj duke treguar se ky yll është aktualisht në fazën e tij aktive. Por për shkak të arsyeve të panjohura, ndonjëherë ato copëza degëzimesh fillojnë të zhduken, duke lënë sipërfaqen e diellit të butë dhe të bardhë. Kjo ndodhi në shekullin e 15, kur fenomeni i quajtur Pak Ice Age shkaktoi një ndryshim të madh klimatik në Tokë duke e lënë Islandën dhe Finlandën pa një të tretën e popullsisë së tyre. Në atë kohë, vikingët duhej të largoheshin nga Groenlanda sepse u kthye në një zonë me temperatura shumë të ulëta. Epoka e vogël e akullnajave zgjati disa shekuj deri në fund të shekullit të 19-të.
  8. Sot, shkencëtarët po fillojnë të vënë re të njëjtat prirje në diell dhe besojnë se ylli është gati të hyjë në një fazë të ftohtë, e cila do të rezultojë në një epokë tjetër akullore në Tokë në 2019.
  9. HD 904790 është emri i një planeti që ndoshta do të jetë i banuar nga njerëzit në të ardhmen. Planeti gjendet në të njëjtën galaktikë të Rrugës së Qumështit si Toka dhe posedon një sërë karakteristikash të jashtëzakonshme si një atmosfera, klimë, burime natyrore dhe madje edhe ujë të freskët. Sipas llogaritjeve të astronomëve, do të na duhen 300,000 vjet për të arritur HD 904790 b.

/Blitz.al/

Komento
Shperndaje