Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Ushqimet që duhet të evitoni kur jeni sëmurë

Ushqimet që duhet të evitoni kur jeni sëmurë
November 30
16:52 2016

Kur jeni sëmurë nuk e keni mendjen tek ushqimi, por duhet të hani për të pasur energji. Ju hani disa ushqime të cilat mendohet  se do të përmirësojnë gjendjen tuaj shëndetësore, por në të vërtetë e keni gabim.

Më poshtë do të gjeni disa prej ushqimeve ose pijeve që duhet të evitoni kur jeni sëmurë me grip ose me probleme në stomak.

  1. Kafja

Përmban kafeinë dhe ju urinoni shumë prej saj. Prej urinimit të tepërt trupi juaj dehidratohet.

  1. Lëng portokalli

Aciditeti që përmban portokalli dëmton fytin tuaj.

  1. Ëmbëlsirat

Shtypin aftësinë e qelizave të bardha të gjakut për të luftuar bakteret.

  1. Alkooli

Alkooli dehidraton trupin tuaj dhe shkakton diarre.

  1. Qumështi

Prodhohet më shumë mukozë ose sekrecione.

  1. Ushqimet e skuqura

Shkaktojnë përzierje.

  1. Ushqimet pikante

Irritojnë lëkurën tuaj dhe shkaktojnë probleme me stomakun.

 

Komento
Shperndaje