Blitz

 Breaking News

Të nominuarit kryesorë në Golden Globes 2020

Të nominuarit kryesorë në Golden Globes 2020
January 05
11:49 2020

Te dielën e datës 6 në Beverly Hills( këtu tek ne e hënë), do të mbahet ceremonia e 77-të e “Golden Globes”, ceremonia e rëndësishme e filmit dhe e televizionit, e cila mes fansave dhe ekspertëve është dhe një “paralajmërim” për atë që do të ndodhë në Oscars. Ceremonia do të drejtohet nga komediani Ricky Gervais, ndërkohë që këto janë nominimet kryesore, jo vetëm për të krijuar një ide për prodhimet kinematografike më të mira të vitit, por edhe si sugjerim, çfarë filmash apo serialesh të shihni:

FILMAT

Filmi më i mirë (Dramë)

1917

The Irishman

Joker

The Two Popes

Marriage Story

Filmi më i mirë, musical ose komedi

Dolemite Is My Name

Knives Out

Jojo Rabbit

Once Upon A Time… In Hollywood

Rocketman

Aktori më i mirë, Dramë

Adam Driver, Marriage Story

Joaquin Phoenix, Joker

Antonio Banderas, Pain and Glory

Christian Bale, Ford v. Ferrari

Jonathan Pryce, The Two Popes

Aktorja më e mirë, Dramë

Renee Zellweger, Judy

Cynthia Erivo, Harriet

Scarlett Johansson, Marriage Story

Saoirse Ronan, Little Women

Charlize Theron, Bombshell

Aktori më i mirë, Musical ose Komedi

Daniel Craig, Knives Out

Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit

Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time… in Hollywood

Taron Egerton, Rocketman

Eddie Murphy, Dolemite Is My Name

Aktorja më e mirë, Musical ose Komedi

Awkwafina, The Farewell

Ana de Armas, Knives Out

Cate Blanchett, Where’d You Go, Bernadette?

Beanie Feldstein, Booksmart

Emma Thompson, Late Night

Aktori më i mirë suportues

Al Pacino, The Irishman

Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood

Tom Hanks, A Beautiful Day In The Neighborhood

Joe Pesci, The Irishman

Anthony Hopkins, The Two Popes

Aktorja më e mirë suportuese

Kathy Bates, Richard Jewell

Annette Bening, The Report

Laura Dern, Marriage Story

Jennifer Lopez, Hustlers

Margot Robbie, Bombshell

Regjizori më i mirë

Bong Joon-ho, Parasite

Sam Mendes, 1917

Todd Phillips, Joker

Martin Scorsese, The Irishman

Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood

Filmi më i mirë i huaj

Parasite

The Farewell

Portrait of a Lady on Fire

Les Miserables

Pain and Glory

Filmi më i mirë i animuar

Toy Story 4

Frozen II

How to Train Your Dragon: The Hidden World

Missing Link

The Lion King

 

TELEVIZIONI

Seriali më i mirë dramatik

Big Little Lies

The Crown

Killing Eve

The Morning Show

Succession

Aktori më i mirë, dramë

Brian Cox, Succession

Kit Harington, Game Of Thrones

Rami Malek, Mr. Robot

Tobias Menzies, The Crown

Billy Porter, Pose

Aktorja më e mirë, dramë

Jennifer Aniston, The Morning Show

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer, Killing Eve

Nicole Kidman, Big Little Lies

Reese Witherspoon, The Morning Show

Seriali më i mirë, Musical ose Komedi

Barry

Fleabag

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

The Politician

Aktori më i mirë, Musical ose Komedi

Michael Douglas, The Kominsky Method

Bill Hader, Barry

Ben Platt, The Politician

Paul Rudd, Living With Yourself

Ramy Youssef, Ramy

Aktorja më e mirë, Musical ose Komedi

Christina Applegate, Dead To Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Kirsten Dunst, On Becoming A God In Central Florida

Natasha Lyonne, Russian Doll

Phoebe Waller-Bridge, Fleabag

Seriali më i mirë me seri të limituara

Catch-22

Chernobyl

Fosse/Verdon

The Loudest Voice

Unbelievable

Aktori më i mirë, serial me seri të limituara

Christopher Abbott, Catch-22

Sacha Baron Cohen, The Spy

Russell Crowe, The Loudest Voice

Jared Harris, Chernobyl

Sam Rockwell, Fosse/Verdon

Aktorja më e mirë, serial me seri të limituara

Kaitlyn Dever, Unbelievable

Joey King, The Act

Helen Mirren, Catherine the Great

Merritt Wever, Unbelievable

Michelle Williams, Fosse/Verdon

Filmat me më shumë nominime

Marriage Story — 6

The Irishman — 5

Once Upon a Time… in Hollywood — 5

Joker — 4

The Two Popes — 4

/Blitz.al/

Share