Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Të apasionuar pas selfie-ve? Kujdes, sepse rrezikoni shëndetin!

Të apasionuar pas selfie-ve? Kujdes, sepse rrezikoni shëndetin!
July 02
12:25 2016

Lajme jo shumë të mira na vijnë për të gjithë të apasionuarit pas selfie-eve.

Sipas mjekëve, një lloj i ri komplikacioni ndodh në trupin e njeriut kur vendosim njërën dorë nw pjesën e poshtme të smartphone-it dhe dorën tjetër në pjesën e sipërme. Ky pozicionim i duarve dëmton bërrylat e të dy krahëve.

Dr. Jordan Metzl, mjek sportiv në spitalin e Nju Jorkut ka thënë për “Cosmopolitan” se në momentin kur pozicionojmë duart në atë mënyrë, muskujt e krahëve krijojnë mundësi për inflamacion. Dhe është ky inflamacion që dëmton krahët dhe kockat në veçanti.

Ai ka shtuar se kjo gjë mund të kurohet me anë të medikamenteve apo duke ndryshuar vazhdimisht pozicionin e krahëve.

Komento
Etiketimet
Shperndaje