Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Studimi: Nëse keni këtë veçori, jeni automatikisht inteligjentë!

Studimi: Nëse keni këtë veçori, jeni automatikisht inteligjentë!
October 26
12:14 2016

Shpeshherë artistët më të mirë, si dhe shkencëtarët që kanë shkruar historinë, shoqëria i kategorizon si persona “me një dërrasë mangët”. Por në një studim të kryer nga “Social Psychology Quarterly” është vënë re se pikërisht këta persona rezultojnë të jenë më inteligjentë se pjesa tjetër.

Thënë ndryshe, personat që shfaqin veçori tradicionale janë më pak inteligjentë se pjesa tjetër. Kjo sepse ata që janë më pak tradicionalë janë më mendjehapur dhe kanë tendencën të shkojnë kundër masave, duke u identifikuar si persona të veçantë.

“Bëhet fjalë për inteligjencën që ka lidhje me aftësinë për të menduar dhe dhënë gjykime, si dhe mënyrën se si vendosin të zgjidhin problemet e tyre në mënyrë origjinale. Si rezultat, ata kanë një nivel inteligjence më të lartë se personat që përpiqen të jenë fanatikë të moralit dhe virtyteve tradicionale”, – ka thënë drejtuesi i këtij studimi.

Sigurisht që avantazhi në inteligjencë i bën ata të kenë një dhunti të caktuar më pas në fushën që zgjedhin për të zhvilluar karrierën e tyre. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje