Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Studim: Blerja e “eksperiencave” ju bën më të lumtur se blerjet materiale

Studim: Blerja e “eksperiencave” ju bën më të lumtur se blerjet materiale
October 28
18:13 2016

Sipas Dan Gillbert, studiues në universitetin e Harvard-it, ekzistojnë dy lloj blerjesh:

Blini materiale, si: rroba, makina dhe mallra të tjera.

Blini eksperienca, si: ushqime, pushime dhe filma.

Të blesh eksperiencën do të thotë udhëtimet, kurset ose shkollat që ju ndiqni për një qëllim të caktuar.

Studimet tregojnë se eksperiencat janë blerje më të mira në qoftë se ju dëshironi të shpenzoni për lumturinë. Eksperiencat rritin lumturinë më shumë sesa gjërat materialet.

Ka një arsye pse ju blini eksperiencat. Materialet ju gëzojnë për momentin, por më pas i harroni, kjo që nuk ndodh me eksperiencat.  Për shembull, ju mund të paguani për një kurs gatimi dhe kjo do t’ju ndihmojë që të keni një ndryshim të madh në mjedisin tuaj.

Së fundmi, sipas studiuesve, blerja e eksperiencave ju ndihmon të njihni identitetin tuaj./Blitz.al/

 

Komento
Shperndaje