Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Si të qërojmë qepët pa lotuar?

Si të qërojmë qepët pa lotuar?
July 27
15:17 2016

Kur qëron ose pret një qepë, sado e vogël, është e pamundur të mos lotosh.

Kjo sepse kur qepa pritet, ajo lëshon një gaz të quajtur Oksid S-Propanethiol, që bashkohet me enzimat e perimes dhe formon një lloj gazi sulfurik që shkakton irritim të syve dhe rrjedhimisht lotim të tyre.

Blitz.al do t’ju tregojë disa mënyra që të qëroni apo prisni qepën pa “e shoqëruar” me lot.

  1. Përdorni një thikë tepër të mprehtë.
  2. Përtypni çamçakëz gjatë prerjes.
  3. Lagni vazhdimisht qepën me ujë.
  4. Mbani afër një freskuese.
  5. Ndizni një qiri aromatik para se të filloni procesin. /Blitz.al/
Shperndaje