Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Si është të dashurosh dikë që vjen nga një tjetër racë? Mes paragjykimit dhe presionet këto çifte ia kanë dalë!

Si është të dashurosh dikë që vjen nga një tjetër racë? Mes paragjykimit dhe presionet këto çifte ia kanë dalë!
July 11
20:08 2018

Ju tregojmë tri histori të pazakonta, ku çifte me mjedise të ndryshme kulturore janë bërë bashkë dhe ia kanë dalë më së miri. Nëse ju jeni njësoj si ata, keni probleme se njerzit nuk jua “shqisin” sytë kur jeni bashkë, mos u shqetësoni, gjithçka kalon me kohën, mjafton të shijoni praninë e njëri tjetrit.

Historia 1

Ian, nga Great Yarmouth, u prezantua me Gigi, nga Filipinet, nga një mik. Problemi ishte se ajo ishte me bazë në Hong Kong ndërsa ai ishte në Angli. Pasi fliste në internet për disa muaj, Ian fluturoi për ta parë.

“Kur dola nga aeroporti dhe e pashë, menjëherë e kuptoja se ajo ishte e duhura” i thotë Ian. 27-vjeçari më pas e propozoi katër ditë më vonë të dashurën e tij. “Kam përshtypje të përziera, mamaja ime nuk më ka folur për pak, ajo mendoi se ishte veprim i nxituar”. Miqtë e Ianit gjithashtu kishin shqetësimet e tyre. Ata thanë gjëra të tilla si: “Ajo po martohet me ty për paratë”. Pavarësisht nga komentet negative, Ian dhe Gigi, 32 vjeç, u martuan dhe tani jetojnë së bashku në Britani të Madhe me dy fëmijët e tyre.

Historia 2

Cazz ishte duke punuar në një bar kur takoi Silver, 28 vjeç, i cili ishte lindur në Ugandë. Nuk ishte shumë kohë para se 29-vjeçari të vinte re disa dallime kulturore. “Do të kërkoj të shkoj nëpër banesën e tij, duke menduar se do të jemi vetëm dy prej nesh, por rreth dhjetë prej miqve të tij do të ishin atje gjithashtu. Mendova se ishte një gjë kulturore afrikane – por unë me të vërtetë u kënaqa, ishte mire” – është shprehur ajo.

Historia 3

Sabrina, 29 vjeç, u takua me Olivia, 26 vjeç, në një natë para shtatë vjetësh. Olivia është e bardhë britanike dhe Sabrina është gjysmë nga Singapori dhe gjysmë e bardhë. Ata jetojnë në Surrey  – por thonë se ata marrin më shumë shikime të çuditshme nga njerëzit kur janë në qendër të Londrës. Jo të gjithë nga familja e Sabrinës e dinë për marrëdhënien e saj me Olivia, por ajo nuk mendon se raca e saj do të ishte një problem. “Mendoj se gjëja më e madhe për ta, se sa fakti që unë jam me një grua të bardhë, është se unë unë jam me një grua, “tha Sabrina. “Kur është fjala për të pasur fëmijë, mund të kemi vështirësi të vogla,” tha Sabrina. Olivia tha se martesa e tyre ka gjasa të jetë mjaft e pazakontë. “Dita jonë e dasmës mund të jetë ajo që duam që të jetë.” Sigurisht që do të na përfaqësojë si individë dhe një pjesë e kësaj është sfondi ynë kulturor”.

Diversiteti në dashuri, është kaq i bukur! /Blitz.al/

 

Komento
Shperndaje