Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

“Sapo mora vesh që vajza ime 14 vjeçare është lezbike dhe tavani më ra në kokë…”

“Sapo mora vesh që vajza ime 14 vjeçare është lezbike dhe tavani më ra në kokë…”
July 14
17:17 2018

“Vajza ime e bukur, e zgjuar dhe e re 14-vjeçare, kohët e fundit më njoftoi se ajo është lezbike dhe nuk i pëlqen djemtë. Lajmi më ka hedhur në një depresion të rëndë. Nuk jam duke fjetur mirë, kam humbur 10 kilogramë dhe mezi funksionoj në punë. Jam e mbushur me një trishtim të thellë dhe pikëllim për vajzën që mendova se kisha. Në të vërtetë ndihet sikur dikush vdiq.

Të gjitha ëndrrat e mia për të ardhmen e saj u zhdukën në një çast. Unë thjesht nuk e dua këtë stil jetese për të. Në fakt, kjo më bën të çuditem që të imagjinoj vajzën time të vogël që ndot pamjen e saj dhe të marrë me një lezbike për grua. Unë jam e shqetësuar se do të përballet me fanatizëm dhe urrejtje në shkollë, në universitet dhe në tregun e punës. Unë jam duke u përpjekur për të shëruar veten, por kjo është një betejë e përditshme. Unë jam në mjekim dhe duke parë një terapist për të kuptuar ndjenjat e mia dhe ta pranoj këtë lajm. Megjithatë, unë po luftoj dhe pyes veten nëse e gjithë kjo dhimbje do të më lërë. Si mund të shkoj në një vend paqeje? Do të ndiej përsëri gëzim? “-Një nënë në dhimbje…

Përgjigja e ekspertes: “Mblidhe veten! A nuk je ti nëna që e rrite këtë vajzë të re të sigurt? A nuk je ti nëna e së cilës e ka rritur këtë vajzë të re me një busull të fortë moral? A nuk jeni nëna e së cilës vajza u kthye në drejtimin që e dinte se ishte e drejtë kur shumica e 14-vjeçarëve janë në përputhje me çdo rregull të përcaktuar nga çdo 15-vjeçar tjetër në shkollën e tyre? A nuk jeni nëna e së cilës vajza ka një hijeshi të tillë dhe forcë të mendjes (e quajtëm këtë”karakter”) se nuk ka asnjë mosbesim për veten? Ju jeni ajo nënë. Dhe këtu jeni duke menduar gabim, duke mos ngrënë, duke vidhosur në punë dhe duke u treguar vetes një histori të trishtuar dhe fatkeqe për vajzën tuaj. Kjo histori që po i tregon vetes është një gënjeshtër. Sepse fakti është, qyteti ku jetoni është aq jashtëzakonisht liberal sa që vajza juaj ka më shumë gjasa të jetë e dashur, e admiruar dhe e angazhuar, ngaqë është homoseksuale se sa të ishte e kundërta! Ju mund të ndaloni duke luftuar. Shko konsumo disa biskota. Bëhu e lumtur! Kam lexuar letrën tuaj 10 ose 12 herë – të paktën – dhe të kam dërguar një përgjigje. Por është e çuditshme. Vetëm tani jam e shokuar nga pyetjet tuaja: “Si mund të shkoj në një vend paqeje?” “Duke pyetur nëse gjithë kjo dhimbje do të më lërë?” “A do të ndiej ndonjëherë një gëzim?” Nuk e pashë më parë, por ata të gjithë përqendrohen tek ju-ëndrrat tuaja, “shqetësimet tuaja”, “ilaçet tuaja”, “beteja juaj e përditshme” etj. dhe jo lumturia e vajzës suaj. Mendo për vajzën, largoheje egozimin nga vetja…”

(Kjo letër është shkruar nga një grua e cila dëshiron të ruajë anonimatin dhe është publikuar në revistën “Elle”)

/Blitz.al/

Komento
Shperndaje