Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Pse disa njerëz nuk përshtaten me motin e ftohtë ose të nxehtë?

Pse disa njerëz nuk përshtaten me motin e ftohtë ose të nxehtë?
November 23
15:51 2016

Të gjithë e njohim një person që ka ftohtë edhe kur temperaturat janë të larta ose ka vapë kur temperaturat janë të ulëta.

Në qoftë se keni ethe edhe pse nuk ka ndryshuar temperatura  do të thotë se ju jeni sëmurë. Nëse njerëzit e tjerë kanë ftohtë kurse ju jeni duke djersitur kjo ndodh për  shkak të stresit.

Nëse temperatura është normale, por ju keni ethe jeni në një gjendje të rënduar emocionale ose vuani nga depresioni.

Ju duhet të dini disa metoda se si të përshtatni temperaturën e trupit.

  • Vishni veshjen e duhur në bazë të temperaturave.
  • Disa ushqime ndihmojnë në ekuilibrin e temperaturës së trupit dhe të ambientit. Ju duhet të hani supë dhe karbohidrate për të qëndruar ngrohtë gjatë dimrit. Perimet dhe zarzavatet ju ndihmojnë të ndiheni të freskët gjatë verës.
  • Duhet të dini se i ftohti ose i nxehti i tepërt mund të jetë thjesht një fiksim në kokën tuaj./Blitz.al/
Shperndaje