Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Përveç problemeve që shkakton, alkooli ka edhe disa të mira

Përveç problemeve që shkakton, alkooli ka edhe disa të mira
April 08
10:04 2017

Gjërat më të këndshme në jetë janë më të këqijat për ju. Për shembull çokollata ka yndyrë dhe sheqer.

Por jo vetëm ajo, edhe alkooli është njëlloj si çokollata i dëmshëm, por faktikisht ka edhe të mira. Ju s’keni për ta besuar, por alkooli sjell përfitime. Gjithsesi duhet të dini që nuk duhet ta teproni.

Më poshtë do të shihni përfitimet prej tij:

  • Kardiologët thonë se alkooli rrit rrezikun e kancerit, por në të njëjtën kohë është i dobishëm për zemrën. Ai nxit prodhimin e oksidit nitrik, i cili zgjeron arteriet dhe ju mban larg sulmeve kardiake.
  • Ul rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të veshkave.
  • Birra përmban aminoacide që rritin nivelin e kalciumit.
  • Antioksidantët që përmbajnë pijet alkoolike parandalojnë ftohjet.
  • Pijet me përqindje të lartë alkooli vrasin bakteret në gojë, veprojnë njëlloj si Listerina.
  • Dhe si përfundim, sipas një studimi thuhet se alkooli ndikon për të pasur jetë të mirë seksuale./Blitz.al/
Komento
Shperndaje