Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Njihuni me përfitimet nga konsumi i birrës

Njihuni me përfitimet nga konsumi i birrës
April 28
17:31 2016

Alkooli gjithmonë përkufizohet si i rrezikshëm dhe i dëmshëm. Për shembull, për birrën thuhet se përveç problemeve nga përbërja alkoolike shkakton edhe shtim në peshë. Por në fakt është e kundërta pasi disa hulumtues kanë thënë se birra ndikon në mirëqenien e metabolizmit dhe shëndetit tuaj. Më poshtë do të gjeni disa përfitime që vijnë nga konsumimi i birrës.

  1. Birra ul rrezikun e gurëve në veshka.
  2. Birra ju mbron nga sulmet e zemrës.
  3. Birra zvogëlon rrezikun e goditjeve ishemike (mpiksje gjaku në tru).
  4. Birra ju forcon kockat.
  5. Birra zvogëlon mundësitë për diabet.
  6. Birra zvogëlon rrezikun për Alzheimer.
  7. Birra mund të kurojë pagjumësinë.
  8. Birra mund të ndalojë kataraktet.
  9. Birra mund të kurojë kancerin.
Etiketimet
Shperndaje