Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit
  • Tronditen bizneset Call Center. Kalohet ligji i ri nga senati italian Asaj që i frikësoheshin të gjitha bizneset shqiptare të Call Center sapo ka ndodhur. Senati italian ka miratuar sot ligjin për bizneset Call Center që operojnë jashtë territorit italian dhe...
  • CIA vjen në Tiranë Drejtori i CIA-s (Central Inteligence Agency) amerikane, John Brennan, ka mbërritur në Tiranë, ku është takuar me presidentin Nishani e kryeministrin Rama. Mësohet se Brennan ka diskutuar me autoritetet tona...
  • Itali, shkatërrohet banda e shqiptarëve Një tjetër operacion i karabinierisë italiane në zonën e Ternit në Itali ka shkatërruar një bandë shqiptarësh që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët e moshave 37 dhe 34-vjeçare...
  • Ukrainë, nuk shkuan për ta zëvendësuar, vdes i ngrirë ushtari… I priti ushtarët e tjerë për një kohë të gjatë, me shpresën se nga momenti në moment do të vinin për ta zëvendësuar, por askush nuk u shfaq. Kështu humbi...
  • LIBRA dorëzon në Kuvend nismën për minimumin jetik Partia e krijuar një muaj më parë, LIBRA, ka dorëzuar në Kuvend një nismë për minimumin jetik. Kjo nismë u prezantua nga deputetja e kësaj partie, Mimoza Hafizi, e cila...
  • Lutfi Dervishi: Gazetarët sot u ngjajnë hienave! Në një shkrim të tij, analisti Lutfi Dervishi ka trajtuar aktualitetin në Shqipëri në këto momente dhe mënyrën e pasqyrimit të lajmeve të përditshme nga mediat në vend, çka sipas...
  • Laborantët-Beqajt: Tërhiqu nga koncesioni! Laborantët që operojnë në spitalet shtetërore shqiptare kanë protestuar në shumicën dërrmuese të spitaleve tona, duke i kërkuar ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj, të tërhiqet nga dhënia me koncesion e...
  • Rama ironizon PD-në. Komentuesja: Një surrat keni të gjithë ju   Kryeministri Rama ka ironizuar PD-në dhe kreun e saj Basha përmes një statusi në Facebook-un e tij personal. “Gënjej unë, gënjen BE, gënjejnë SHBA-të, gënjejnë të gjithë veç Lulit...
  • Basha takon Merkel Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel, gjatë punimeve të Kongresit të Partisë që Merkel drejton në Gjermani. Basha e ka falënderuar kancelaren për ndihmën...
  • Krujë, gjendet i vdekur në banesë 40-vjeçari Një 40-vjeçar nga Kruja është gjendur i pajetë në banesën e tij. I identifikuar si Tonin Dobrozi, viktima raportohet se nuk ka pasur shenja dhune në trup dhe sipas ekspertizës...

Nga një i burgosur në një manjat multimilioner…

Nga një i burgosur në një manjat multimilioner…
October 24
16:23 2016

Njihuni me manjatin 46-vjeçar nga Malibuja, i cili e shndërroi jetën e tij brenda 13 vjetësh duke krijuar një perandori të pijes të shëndetshme. Khalil Rafati është themelues i zinxhirit të pijes “Sunlife Organics”.

Në vetëm pesë vite, ai mundi të zgjerojë biznesin e tij në gjashtë vende. E nëse trembëdhjetë vjet më parë ishte i pastrehë, i dobët dhe i veshur me rrecka, i varur nga heroina sa gati gjeti vdekjen në vitin 2001, çka u pasua me arrestimin e tij, gjithçka ndryshoi pas daljes nga burgu.

Përpara se gjithçka të merrte për mbrapsht, Rafati korri sukses në Hollywood, ku zhvilloi biznesin e tij të makinave sportive. Klientët e tij përfshinin Elizabeth Taylor, kitaristin e Guns N ‘Roses, Slash etj. Pas lirimit nga burgu, jeta e tij ndryshoi kur një mik e prezantoi me “juicing and superfoods”. Më pas, ai mundësoi konsulta me njerëz të varur nga pija, për të cilët nisi të përgatiste lëngje të shëndetshme. Fjala për atë çka ndodhte në qendrën e rimëkëmbjes “Riviera” mori dhenë dhe njerëz të shumtë nisën të konsumonin lëngun që ai përgatiste.

“Ai lëng u mendua fillimisht për rimëkëmbjen e pacientëve dhe fuqizimin e tyre, për t’u dhënë atyre forcën e nevojshme. Por më pas, shumë të tjerë nisën ta preferonin lëngun që përgatisja”, është shprehur Rafati. /Blitz.al/

manjat2

Komento
Shperndaje