Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Na tregoni i sati fëmijë jeni në familje, t’ju tregojmë profesionin që ju shkon më shumë për shtat

Na tregoni i sati fëmijë jeni në familje, t’ju tregojmë profesionin që ju shkon më shumë për shtat
April 10
20:21 2018

Për shumë vite, studimet kanë treguar se rendi i lindjes ndikon në personalitet, por kërkimet e reja konfirmojnë se nëse jeni fëmija i madh, i mesëm ose i ri ka mjaft ndikim edhe në rrugën e karrierës.

Udhëhequr nga psikologu Emma Kenny një studim i fundit duket se ka marrë vëmendjen e publikut. Studiuesit gjetën prova të rëndësishme për të mbështetur teorinë se rendi i lindjes ka një efekt të prekshëm dhe të shënjuar në shtigjet e karrierës.

Për të arritur përfundimet e tyre, një ekip statistikash analizuan mbi 500 individë të suksesshëm nga 11 grupe të ndryshme të karrierës për të identifikuar modelet statistikore.

 Një nga gjetjet më të qarta ishte se fëmijët e mesëm kanë 30 përqind më shumë gjasa të bëhen CEO të kompanisë sesa vëllezërit e motrat e tyre.

Studiuesit sugjeruan se kjo mund të jetë për shkak se duhet të luftojë për rezultatet e vëmendjes, fëmijët e mesëm zhvillojnë tipare të personalitetit si konkurrenca, fleksibiliteti dhe diplomacia, gjë që pastaj i bën ata të përshtatshëm për role të larta, të cilat kërkojnë të menduarit me takt dhe nivele të larta të menaxhimit.

Mark Zuckerberg, Lord Alan Sugar dhe Bill Gates janë të gjithë fëmijë të mesëm.

Për fëmijët e mesëm anembanë botës, studimi gjithashtu zbuloi se ata janë 41 përqind më shumë gjasa të jenë atletë olimpikë.

Prandaj, ju fëmijë të mesëm që ndoshta jeni ndjerë siç themi ne shqiptarët “as mish, as peshk”, do të ndiheni më mirë tashmë pas këtij studimi. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje