Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Momentet e gëzimit mund të dëmtojnë zemrën

Momentet e gëzimit mund të dëmtojnë zemrën
March 29
17:40 2018

Një studim zviceran sugjeron se, ashtu si stresi që shkakton dhimbje gjoksi dhe vështirësi frymëmarrjeje,  edhe gëzimi mund ta bëjë një gjë të tillë. Një studim i fundit tregon se 1 në 20 raste të problemeve të zemrës shkaktohet nga gëzimi.

Takostrubo kardiomiopathia është një sindromë që fillon papritur dhe është e paparashikueshme.

Simptomat janë dhembje gjoksi, gulçime etj., të shkaktuara nga një gjendje emocionale e predispozuar te femrat pas moshës 50 vjeç.

Pra, kjo sindromë tani mund të ndodhë edhe nga emocionet pozitive.

Pacientët që kanë shenja të sulmeve të zemrës, pas një ngjarjeje të lumtur, mund të vuajnë nga kjo sindromë si një pacient që ka kaluar një ngjarje emocionale negative.

Shperndaje