Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Mangësi në vlera ushqyese? Shenjat që nuk duhet t’i injoroni

July 13
13:24 2016

Hekur

Picture 1 of 5

Hekuri është thelbësor për qelizat e kuqe të gjakut dhe sidomos ata që janë të diagnostikuar me anemi duhet të kenë parasysh që niveli i hekurit në trup duhet mbajtur gjithnjë stabël. Lodhja, lëkura e zbehtë dhe flokët e hollë janë disa nga simptomat e anemisë. Ndërkohë ato më pak të zakonshmet janë buzët e çara, gjuha e fryrë dhe thonjtë e butë. Duhet të merrni më shumë hekur duke konsumuar ushqime të tilla si mishi i viçit, spinaqi dhe drithëra të pasura me hekur.

Mendoni se keni mangësi në vlera ushqyese? Nëse ndiheni të lodhur apo keni dhembje  muskujsh jo gjithmonë është shenjë paralajmëruese e një gripi. Trupi juaj ka disa mënyra për t’ju treguar se diçka nuk po shkon me të dhe mungesa në vlera ushqyese është njëra prej tyre. Ja si duhet të reagoni kur keni mungesë të tillë duke konsumuar përbërësit e mësipërm.

 

Komento
Shperndaje