Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Kripa, piperi dhe limoni: Zgjidhin këto 5 probleme më mirë se mjeku!

Kripa, piperi dhe limoni: Zgjidhin këto 5 probleme më mirë se mjeku!
March 09
17:09 2018

 

Limoni është konsideruar në kohët e hershme si shëruesi i një numri të pafundmë sëmundjesh.

E kjo në sajë të përmbajtjes që ky i fundit ka.

Limoni është i pasur me vitamin C, B6, E, riboflavin, acid pentaoik, kalcium, hekur, magnez, potassium, fosfor dhe zink. Por çfarë do të ndodhte nëse do ta kombinonim edhe me dy përbërësit e tjerë më të përdorur në tryezën tonë?

Po flasim për kombinimin e limonit me piperin dhe kripën, kombinim i cili do të shëronte një sërë problemesh në organizmin tonë.

 

  1. Dhimbjen e fytit
  • Bashkoni 1 lugë lëng limoni, një lugë çaji piper të zi dhe 1 lugë çaji me kripë deti në një gotë me ujë të ngrohtë dhe përdoreni për të shpëlarë fytin disa herë brenda ditës.

 

  1. Hundë të bllokuara
  • Pak piper i zi, kanellë, fara të shtypura dhe përziejini derisa të kthehen në pluhur. Më pas thitheni me hundë përzierjen ngadalë derisa të ndjeni që hunda po lirohet.

 

  1. Largon gurët e tëmthave
  • Përzieni pak vaj ulluri, 1 fetë limon dhe piper të zi dhe konsumojeni dalëngadalë.

 

  1. Të përziejrat
  • Trazoni 1 lugë me lëng limoni dhe 1 lugë çaji me piper të zi në një gotë me ujë të ngrohtë. Pijeni dalëngadalë. Kjo do të zbusë stomakun dhe do t’ju bëjë të ndiheni mirë.

 

  1. Dhimbje e dhëmbit
  • Përziejni gjysmë luge çaji piperi dhe vaji karafili dhe këtë aplikojeni në dhëmbin që ju dhemb.
Komento
Shperndaje