Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Këto sekrete do t’ju ndihmojnë të ulni kostot e faturës së energjisë elektrike

Këto sekrete do t’ju ndihmojnë të ulni kostot e faturës së energjisë elektrike
April 28
18:37 2016

1. Evidentoni “vampirët e energjisë” në shtëpi

1. Evidentoni “vampirët e energjisë” në shtëpi
Picture 1 of 8

Duhet ta keni të qartë se thjesht fikja e televizorit apo pajisjeve të tjera të ngjashme me të nuk do të thotë se ato nuk harxhojnë më energji elektrike. Në një studim është vënë re se edhe nëse televizori rri i fikur për 1 vit, por është ende në prizë, do të harxhojë rreth 150 dollarë në vit. Kjo nuk do të thotë se duhet t’i hiqni pajisjet nga priza, por duhet të investoni në blerjen e prizave të posaçme të cilat nuk e harxhojnë këtë energji.

Jeni zakonisht të rregullt për të fikur të gjitha dritat e shtëpisë kur dilni, i hiqni nga prizat pajisjet e panevojshme, por pavarësisht këtyre sërish fatura në fund të muajit vjen shumë e lartë? Imagjinoni tani se sa mund të vazhdojë të rritet në muajt e verës, kur përdoren më shumë kondicionerët apo ftohësit e tjerë. Por nuk jeni vetëm! Të gjithë i kemi këto probleme kur vjen puna te fatura e energjisë elektrike. Megjithatë mund të kurseni duke përdorur disa këshilla të thjeshta dhe do të shihni se sa do të kurseni.

Komento
Shperndaje