Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit
  • Tronditen bizneset Call Center. Kalohet ligji i ri nga senati italian Asaj që i frikësoheshin të gjitha bizneset shqiptare të Call Center sapo ka ndodhur. Senati italian ka miratuar sot ligjin për bizneset Call Center që operojnë jashtë territorit italian dhe...
  • CIA vjen në Tiranë Drejtori i CIA-s (Central Inteligence Agency) amerikane, John Brennan, ka mbërritur në Tiranë, ku është takuar me presidentin Nishani e kryeministrin Rama. Mësohet se Brennan ka diskutuar me autoritetet tona...
  • Itali, shkatërrohet banda e shqiptarëve Një tjetër operacion i karabinierisë italiane në zonën e Ternit në Itali ka shkatërruar një bandë shqiptarësh që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët e moshave 37 dhe 34-vjeçare...
  • Ukrainë, nuk shkuan për ta zëvendësuar, vdes i ngrirë ushtari… I priti ushtarët e tjerë për një kohë të gjatë, me shpresën se nga momenti në moment do të vinin për ta zëvendësuar, por askush nuk u shfaq. Kështu humbi...
  • LIBRA dorëzon në Kuvend nismën për minimumin jetik Partia e krijuar një muaj më parë, LIBRA, ka dorëzuar në Kuvend një nismë për minimumin jetik. Kjo nismë u prezantua nga deputetja e kësaj partie, Mimoza Hafizi, e cila...
  • Lutfi Dervishi: Gazetarët sot u ngjajnë hienave! Në një shkrim të tij, analisti Lutfi Dervishi ka trajtuar aktualitetin në Shqipëri në këto momente dhe mënyrën e pasqyrimit të lajmeve të përditshme nga mediat në vend, çka sipas...
  • Laborantët-Beqajt: Tërhiqu nga koncesioni! Laborantët që operojnë në spitalet shtetërore shqiptare kanë protestuar në shumicën dërrmuese të spitaleve tona, duke i kërkuar ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj, të tërhiqet nga dhënia me koncesion e...
  • Rama ironizon PD-në. Komentuesja: Një surrat keni të gjithë ju   Kryeministri Rama ka ironizuar PD-në dhe kreun e saj Basha përmes një statusi në Facebook-un e tij personal. “Gënjej unë, gënjen BE, gënjejnë SHBA-të, gënjejnë të gjithë veç Lulit...
  • Basha takon Merkel Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel, gjatë punimeve të Kongresit të Partisë që Merkel drejton në Gjermani. Basha e ka falënderuar kancelaren për ndihmën...
  • Krujë, gjendet i vdekur në banesë 40-vjeçari Një 40-vjeçar nga Kruja është gjendur i pajetë në banesën e tij. I identifikuar si Tonin Dobrozi, viktima raportohet se nuk ka pasur shenja dhune në trup dhe sipas ekspertizës...

Këshilla për një gjumë më të qetë gjatë ciklit menstrual

Këshilla për një gjumë më të qetë gjatë ciklit menstrual
November 26
14:32 2016

Të gjitha vajzat mund ta thonë unanimisht se ditët e menstruacioneve janë ndër më të sikletshmet, sidomos për sa i përket gjumit. Gjatë ciklit menstrual shfaqen simptoma të ndryshme, si dhembje mesit, dhembje barku, koke dhe të gjitha këto ju pengojnë që gjatë natës të bëni një gjumë të qetë e të rehatshëm.  Megjithatë ju mund t’ia bëni vetes më të lehtë situatën nëse ndiqni disa instruksione ashtu si duhet. Sipas ekspertëve, pozicioni i fjetjes është shumë i rëndësishëm për gjumin. Ata rekomandojnë pozicionin e fetusit.

“Fjetja në pozicionin e fetusit e ul presionin në muskujt e barkut. Shumë gra raportojnë se pozicioni i fetusit mund të ndihmojë në lehtësimin e dhembjes”,- është shprehur gjinekologia Lisa Lindley.

Sipas ekspertëve, ky pozicion ka avantazhe të shumta pasi mbajtja e këmbëve të përthyera zvogëlon gjasat që menstruacionet të rrjedhin më shumë. Një nga pozicionet që shmangni është fjetja përmbys. Ibuprofenin dhe naproxenin është mirë që t’i konsumoni pak ditë para nisjes së ciklit. Bëni dush përpara se të flini dhe rrini në ambient të ngrohtë. Nëse zbatoni këto këshilla gjumi do të jetë më i qetë për ju./Blitz.al.

Komento
Shperndaje