Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Jeni 20 vjeç? Këto janë këshillat që duhet të ndiqni për një të ardhme të shëndetshme

April 18
17:19 2016

1. Përdorni krem kundër diellit

1. Përdorni krem kundër diellit
Picture 1 of 8

Edhe nëse jeni me pushime apo thjesht duke ecur rrugëve të qytetit, është e rëndësishme të mbroni lëkurën nga dielli, sepse gjatë kohës që ekspozoheni ndaj rrezeve ultraviolet ato mund të dëmtojnë lëkurën tuaj, duke rritur kështu edhe rrezikshmërinë ndaj kancerit të lëkurës. Kjo sëmundje do kohë të zhvillohet e të shfaqet, ndaj duhet të nisni nga kujdesi që në moshën 20-vjeçare. Kthejeni në ritual të përdorni krem mbrojtës 30-50% efekt. Gjithashtu është i rekomandueshëm përdorimi i syzeve të diellit dhe kapelave. Mund të dukeni në modë dhe të mbroni shëndetin tuaj njëkohësisht.

Pikërisht në moshën 20-vjeçare ndiheni më shumë se kurrë energjik dhe të gjallë në plot kuptimin e fjalës. Por ka një sërë këshillash lidhur me shëndetin që çdo femër në të njëzetat duhet të dijë. Sigurisht mund të ndiheni sikur gjithçka shkon shumë mirë, por mos harroni se me kalimin e kohës shumë pakujdesi të këtyre viteve mund të dalin në pah. Gjithçka bëni, sidomos në këto vite të moshës tuaj, influencojnë të ardhmen e shëndetit dhe mirëqenies tuaj.

Kjo nuk do të thotë që mos ta shijoni këtë moshë. Të jeni të shëndetshëm në të njëzetat nuk do të thotë të vendosni rregulla strikte dhe të izoloheni nga bota. Por duhet të trajtoni trupin tuaj në atë mënyrë që edhe më vonë të mund të shijoni të njëjtat eksperienca si 20 vjeç. Gjithçka ka të bëjë me vendosjen e kornizave tuaja personale dhe respektimin e trupit.

Sa më shumë të dini për këto aspekte, aq më e gjatë do të jetë vazhdimësia e jetës tuaj, rrjedhimisht edhe kënaqësia e të jetuarit.

Komento
Etiketimet
Shperndaje