Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Çfarë ndodh nëse nuk laheni?

Çfarë ndodh nëse nuk laheni?
April 27
19:01 2016

Jo sapun, jo ujë, asgjë. Tingëllon si diçka e tmerrshme. Çdo kush duhet të ketë një rutinë dushi. Nuk do t’ju thonë as miqtë, as familjarët, ju duhet të keni një rutinë të rregullt për t’u larë. Më poshtë do të lexoni se çfarë ndodh me trupin tuaj kur nuk laheni.

 1. Lëkura juaj ka nevojë për baktere
  Në lëkurën tuaj jetojnë deri në 1000 baktere, së bashku me 80 lloj kërpudhash. Por shumica e tyre janë të mira, ato punojnë për të mbajtur jashtë lëkurës mikrobet e këqija. Dushi është hapi i dytë për të mbajtur larg bakteret e këqija.
  2. Mund të merrni infeksione lëkure
  Në qoftë se nuk lani trupin jeni të rrezikuar nga infeksionet e lëkurës që shkaktohen nga bakteret e këqija.
  3. Lëkura juaj është përkeqësuar
  Nëse nuk jeni larë në lëkurë do të grumbullohen qelizat e vdekura të cilat shkaktojnë irritime. Një dush është i domosdoshëm dhe nuk i bën keq lëkurës të irrituar.
  4. Lëkura juaj krijon shtresa kafe
  Në qoftë se nuk laheni, lëkura juaj karakterizohet nga shtresa kafe, të cilat përbëhen nga djersa dhe baktere të ndryshme.
  5. Trupi juaj mban një aromë të pakëndshme
  Aroma e pakëndshme shkaktohet kur bakteret ushqehen me proteina dhe acide yndyrore në djersë, që shndërrohen në kimikate të këqija.

 

Komento
Etiketimet
Shperndaje