Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

A mund të mbajmë një lëkurë perfekte vetëm me ushtrime fytyre? Flasin dermatologët e Meghan Markle! 

A mund të mbajmë një lëkurë perfekte vetëm me ushtrime fytyre? Flasin dermatologët e Meghan Markle! 
July 06
22:31 2018

Që nga njohja e saj me Princin Harry të gjithë janë të mahnitur nga shkëlqimi i Meghan Markle.

Pra, aq shumë, që mediat sociale kanë qenë të mbushur me lajme se si ta arrijnë lëkurën e Dukeshës së Sussex, dhe më në fund kemi përgjigjen: stërvitjen e fytyrës. Meghan bën ushtrime për të mbajtur fytyrën.

Nëse dikush mund të na bëjë të besojmë në fuqinë e stërvitjes së fytyrës është Meghan Markle, e cili, ndërkohë që ndau këshilla bukurie me Birchbox, zbuloi: “Betohem se funksionon, aq budalla sa mund të ndihesh kur i bën ato ushtrime qesharake por me të vërtetë ia vlen. Në ditët që bëj unë, kockat e mia dhe nofulla janë shumë më të skalitura”.

Pra, çfarë saktësisht janë ushtrimet e fytyrës dhe a punojnë me të vërtetë?

I njohur si një trajtim anti-plakje jo invaziv, ekziston një numër i madh ushtrimesh të fytyrave që mund të bëni. Të dizajnuara për të stimuluar prodhimin e kolagjenit dhe elastinës në shtresën e mesme të lëkurës suaj, ushtrimet ndihmojnë për të përpunuar muskujt në fytyrë – prej të cilave ka më shumë se 40 – dhe duhet të lënë çehrën tuaj në pozicion të duhur.

Por, sa e dobishme është nxitja dhe tërheqja e karakteristikave tuaja të fytyrës për 20 minuta në ditë?

Mjekja kryesore e Meghan, Nigma Talib, thotë se ushtrimet e fytyrës së djathtë mund të kenë dobi, por nuk janë shumë të mira pa shtimin e disa produkteve me cilësi të lartë.

“Ushtrimet e fytyrës mund të ndihmojnë por është diçka që duhet të bësh çdo ditë me serume dhe kremra të bazuara në shkencën dhe klinikisht të cilat janë një domosdoshmëri. Një trajtim me një dermatolog do të ndihmojë për rezultate afatshkurtra si një ditë ose dy, por kjo duhet të jetë një aktivitet i përditshëm kur aplikoni serumet dhe kremrat tuaja”.

Debbit Thomas një tjetër dermatologe e njohur, është dakord, duke shtuar se ndërsa stërvitjet mund të ndihmojnë, ajo nuk i rekomandon ato klientëve të saj: “Masazhi i fytyrës është shumë i rëndësishëm për kullimin limfatik dhe për të rritur qarkullimin. Unë preferoj që klientët e mi të investojnë në produkte të mira, një regjim i plotë që është i përshtatshëm për lëkurën dhe mënyrën e jetesës së tyre dhe trajtimet e rregullta klinike që janë klinikisht të provuara, të tilla si përtëritja e lazerit”.

Pra, cili është vendimi?

Ekspertët pajtohen se ndërsa lëkura dhe muskujt do të përfitojnë nga stërvitja e fytyrës, trajtimet do të duhej të kryheshin vazhdimisht për të pasur ndikim të vërtetë. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje