Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

7 ushqime që i bëjnë mirë mendjes tuaj

May 08
14:54 2016

(

Studimet tregojnë se mënyra se si ushqeheni ka një ndikim të rëndësishëm në përmirësimin e aftësisë njohëse, kujtesës dhe inteligjencën tuaj. Aftësia e të njohurit i atribuohet gjithnjë “stresit oksidativ”, një gjendje që përfshin molekulat e quajtura radikale të lira ose oksidante. Këto radikale të lira çojnë në krijimin e inflamacionit në tru. Por duhet të dini se është në dorën tuaj të përmirësoni memorien dhe të kujdeseni për mirëfunksionim e një organi thelbësor dhe jetik siç është truri.

Provoni të konsumoni këto 7 ushqime në dietën tuaj për të rritur produktivitetin dhe përqendrimin gjatë ditës. Shfletoni galerinë dhe njihuni me ushqimet që ju ndihmojnë të keni një kujtesë të freskët.

Shperndaje