Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

4 mite rreth marrëdhënies në çift

August 30
15:05 2016

Të kundërtat tërhiqen

Picture 1 of 4

Nëse do t'u referoheshim statistikave, 8 persona në 10 dëshirojnë që në krah të kenë një partner me karakteristika të kundërta nga të vetat. Një nga mitet më të përhapura për sa u përket marrëdhënieve është pikërisht shprehja ”të kundërtat tërhiqen”. Megjithatë, sipas studiuesve, nuk ka asnjë dëshmi se mes dy personave me karaktere të ndryshme mund të ekzistojë një lidhje e shëndoshë. Ngjashmëria është ajo që në fakt i tërheq njerëzit dhe premton sukses. Në fund të fundit njerëzit nuk janë magnet.

Shpesh keni dëgjuar këshilla nga të tjerët rreth çfarë është e mirë apo e gabuar në marrëdhënien në çift; cilat janë gjërat që e ndihmojnë apo e dëmtojnë lidhjen. Psikologu Matt Johnson ka rreshtuar disa prej miteve me të cilat ndeshemi vazhdimisht dhe ka treguar nëse janë apo jo të vërteta. Shfletoni galerinë dhe shihni se për cilat bëhet fjalë./Blitz.al/

Komento
Shperndaje