Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

3 ushqimet që dëmtojnë shëndetin e qenve

3 ushqimet që dëmtojnë shëndetin e qenve
July 02
14:07 2016

Kujdesi për qentë është i rëndësishëm për njeriun që kujdeset për ta.

Dhe ushqimi është një nga pjesët më të rëndësishme të këtij kujdesi, pasi me anë të këtij procesi qeni merr vlerat e nevojshme ushqimore për mirëmbajtjen e organizmit dhe sigurimin e energjisë.

Para se t’i japim një vakt qenit duhet të mësojmë se cilat janë ushqimet që rrezikojnë jetën e kafshës.

 

1. Çokollata – shkakton hiperaktivitet, dëmtime zemre, shok elektrik në tru dhe vdekje.

2. Rrush dhe fruta të thata – dëmtime në veshka, të cilat shkojnë deri në vdekje.

3. Çamçakëzat – hipoglicemi, dëmtim të mëlçisë, rritje të presionit të gjakut dhe koma.

 

Prandaj, herën tjetër që do të ushqeni një qen me këto produkte, mendohuni dy herë…

Etiketimet
Shperndaje