Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Skulpturat e “gjalla” që do t’ju bëjnë të mbani frymën

May 28
15:44 2016

1. “The Kiss”, Auguste Rodin, the Rodin Museum, Paris, 1882.

1. “The Kiss”, Auguste Rodin, the Rodin Museum, Paris, 1882.
Picture 1 of 17

Një ndër skulpturat më të famshme të Rodin, e cila përshkruan një fisnike që ka jetuar në shek. XIII, Francesca da Rimini. Ajo ra në dashuri me vëllanë e vogël të bashkëshortit të saj xheloz, i cili kur mori vesh tradhtinë, i vrau të dy.

Disa skulptura, ndër më të rëndësishmet të krijuara ndonjëherë nga mjeshtra të artit në të kaluarën, por edhe të kohës sonë, do t’ju bëjnë të mbani frymën.

Shfletoni galerinë për të parë se për cilat bëhet fjalë.

Komento
Etiketimet
Shperndaje