Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Pas suksesit të vitit të kaluar, rikthehet Erion Isai! Bën bashkë disa nga emrat më të njohur të skenës së teatrit

Pas suksesit të vitit të kaluar, rikthehet Erion Isai! Bën bashkë disa nga emrat më të njohur të skenës së teatrit
April 14
13:32 2018

Pas suksesit që pati shfaqja “Ferma e kafshëve” vitin e kaluar, Erion isai ka vendosur të rikthehet me një tjetër projekt në teatër. Më 16 prill në skenëne Teatrit Kombëtar Ekperimental Kujtim Spahivogli do të luhet premiera e shfaqjes “ Nderi i Kombit”. Isai ka bërë bashkë disa nga emrat më të njohur të teatrit në Shqipëri. Aktorët që do të interpretojnë shfaqjen “Nderi i kombit janë:   Alfred Trebicka, Suela Konjari, Violeta Trebicka, Albana Sançolli, Aleks Prodani, Serkida Rrapollari, Engjell Hoxha.

“Nderi” personazhi kryesor, një biznesmen i cili zotëron një fabrikë prodhimi të linjave të veshë mbathjeve, njoftohet nga Presidenti i Republikës se së shpejti do të dekorohet me urdhërin “Nderi i kombit” si njeri i ndershëm, pagues taksash, rrespektues pagash dhe rregullave për punonjësit. I dyjëzuar për ta pranuar këtë titull, por i nxitur nga bashkëshortja e vet, ai e pranon titullin, duke vënë si kusht fshehtësinë e lajmit, deri ditën e dorëzimit të titullit. Por me nxitjen e qëllimtë të së shoqes, lajmi për dekorimin e tij merret vesh nga të gjithë. Sapo lajmi merret vesh, “nderi” futet në një vorbull zhvatëse nga gazetarët, politikanët, shoqëria civile, punëtorët, etj. Derisa përfundon nga kërkesa absurde, e rrjepjes së lekurës “për interes të lartë kombëtar”. Ai përfundon duke u dekoruar vetëm me brekët e veta.

Me një mesazh tejet domethënës shfaqja me autor Vangjel Kozmain, me regji të Erion Isait dhe me një kast aktorësh të njohur do t;ju shoqërojë në javët në vijim në Teatrin ekperimental./Blitz.al/

Komento
Shperndaje