Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Shteti francez dekoron me titullin “Kalorëse e Urdhrit Kombëtar të Meritës” gazetaren shqiptare

    Shteti francez dekoron me titullin “Kalorëse e Urdhrit Kombëtar të Meritës” gazetaren shqiptare

Ditën e djeshme, gazetarja e njohur Ulpiana Lama ka marrë një titull shumë të rëndësishëm. Presidenca franceze e ka nderuar gazetaren e njohur me titullin “Kalorëse e Urdhrit Kombëtar të

Lexo me Shume

Tanë moj, do të na mungosh por pas na ke lënë shumë kujtime…

    Tanë moj, do të na mungosh por pas na ke lënë shumë kujtime…

Nuk ka shqiptar që nuk ndjeu trishtim dje kur në të gjitha mediat u shkrua se Hajrie Rondo  u nda nga kjo botë.  Të gjithë, të mëdhenj e të vegjël,

Lexo me Shume

(Intervistë) Shkëlzen Doli: Instrumentistë të njohur nga Vjena dhe muzikë shqip, kjo do të jetë magjia e 23 shtatorit në sheshin “Skënderbej”

    (Intervistë) Shkëlzen Doli: Instrumentistë të njohur nga Vjena dhe muzikë shqip, kjo do të jetë magjia e 23 shtatorit në sheshin “Skënderbej”

Violinisti shqiptar me famë botërore Shkëlzen Doli në një intervistë na rrëfen në lidhje me projektin e tij artistik që do të zhvillohet në datë 23 shtator në Tiranë. Një

Lexo me Shume

Ana tjetër e një klasiku

    Ana tjetër e një klasiku

Nga Loreta Berhami Shumë kohë para se bota të njihej me fan fiction (ose “shkrimi letrar i admiruesve”), sidomos falë librit “50 hijet e Greit”, na ishte Jean Rhys, shkrimtare

Lexo me Shume

(Intervistë) Harron profesionin dhe zgjedh pasionin. Ina Hasa: “Arti i riciklimit i shërben komunitetit në mbrojtjen e mjedisit”

(Intervistë) Harron profesionin dhe zgjedh pasionin. Ina Hasa: “Arti i riciklimit i shërben komunitetit në mbrojtjen e mjedisit”

Instagram-i, përveçse një vend ku mund të reklamojmë pushimet, festat, veshjet tona, është edhe një zbulues talentesh. Ai u vjen në ndihmë artistëve të ndryshëm që të tregojnë punën dhe

Lexo me Shume

Shfaqja e Shkëlzen Dolit e kthen Tiranën më 23 shtator në destinacionin e Ballkanit

    Shfaqja e Shkëlzen Dolit e kthen Tiranën më 23 shtator në destinacionin e Ballkanit

Violinisti Shkëlzen Doli, më 23 shtator, në sheshin “Skënderbej” bashkon shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Mali të Zi dhe diasporës me “Albanian Soul”. Për herë të parë në Shqipëri do

Lexo me Shume

(Intervistë) Pas 10 vitesh si “street artist” publikon klipin e parë: “Shkallët e jetës i ngjita një nga një, jo me ashensor”

    (Intervistë) Pas 10 vitesh si “street artist” publikon klipin e parë: “Shkallët e jetës i ngjita një nga një, jo me ashensor”

Me siguri, teksa bëni xhiron tuaj në rrugët e kryeqytetit keni dëgjuar zërin mjaft melodioz të një të riu. Ai është pikërisht Kristi Karkanqe, 24- vjeçari nga Tirana, i cili

Lexo me Shume

Sarajevë, aktorja shqiptare shpallet më e mira në Festivalin e Filmit

    Sarajevë, aktorja shqiptare shpallet më e mira në Festivalin e Filmit

Aktorja shqiptare Ornela Kapetani ka marrë çmimin e aktores më të mirë në Festivalin e Filmit në Sarajevë. Ornela është aktore në filmin “Dita zë fill” nga Gentian Koçi. Çmimi

Lexo me Shume

Po vjen një shtator plot surpriza! Shkëlzen Doli sjell në Tiranë evenimentin e madh muzikor

  Po vjen një shtator plot surpriza! Shkëlzen Doli sjell në Tiranë evenimentin e madh muzikor

Më 23 shtator do të zhvillohet një mega “show outdoor” “Shkëlzen Doli – Albanian Soul”, në sheshin “Skënderbej” në Tiranë.

Lexo me Shume

Namik Dokle na prezanton vendlindjen, bjeshkët e Shishtavecit

  Namik Dokle na prezanton vendlindjen, bjeshkët e Shishtavecit

Ish-deputeti i Partisë Socialiste dhe gjithashtu shkrimtari Namik Dokle ka vizituar së fundmi vendlindjen e tij në Kukës. Dokle ka

Lexo me Shume

Shpëtim Saraçi drejt lamtumirës nga Shqipëria: “Jam i zhgënjyer”

  Shpëtim Saraçi drejt lamtumirës nga Shqipëria: “Jam i zhgënjyer”

Largimi i tenorit të mirënjohur me famë botërore, Agim Hushi, nga Shqipëria drejt Australisë dhe statusi i tij i fortë

Lexo me Shume

“Më vjen turp që jam bashkëkombësi juaj! Atdhe i dështuar!”- artisti i mirënjohur i jep lamtumirën Shqipërisë

  “Më vjen turp që jam bashkëkombësi juaj! Atdhe i dështuar!”- artisti i mirënjohur i jep lamtumirën Shqipërisë

Një nga tenorët më me emër të Shqipërisë, Agim Hushi, i ka dhënë lamtumirën përfundimtare vendit tonë për të jetuar

Lexo me Shume

Ndërron jetë babai i Kevinit te filmi “I vetëm në shtëpi”, aktori John Heard

  Ndërron jetë babai i Kevinit te filmi “I vetëm në shtëpi”, aktori John Heard

Ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare aktori John Heard, i mirënjohur për publikun në mbarë botën për rolin e tij

Lexo me Shume

Vikena Kamenica komplimenton artisten e njohur: “Shpirti peshë si rrallëherë, më dhe një leksion më tepër”

  Vikena Kamenica komplimenton artisten e njohur: “Shpirti peshë si rrallëherë, më dhe një leksion më tepër”

Vikena Kamenica ka ndjekur nga afër mbrëmë në Madrid një nga veprat më të famshme në historinë e muzikës klasike

Lexo me Shume

Edi Oga “përplas” Noizy-n me grupin Coldplay: “Vetëm 1000 kile e ndajnë këtë punë”

  Edi Oga “përplas” Noizy-n me grupin Coldplay: “Vetëm 1000 kile e ndajnë këtë punë”

Në botën e sotme të muzikës, këngëtarët përfshihen shpesh në një luftë klikimesh në rrjete sociale me këngët e tyre.

Lexo me Shume

Zhvarroset trupi i Salvador Dali, pritet test atësie për një grua që pretendon se është vajza e tij

  Zhvarroset trupi i Salvador Dali, pritet test atësie për një grua që pretendon se është vajza e tij

Është zhvarrosur trupi i piktorit surrealist Salvador Dali. Zhvarrimi është bërë pas një urdhri të gjykatës spanjolle në muajin qershor

Lexo me Shume

I dashuruar me Chris Cornell? Chester Bennington i jep fund jetës në një ditë të rëndësishme për të

  I dashuruar me Chris Cornell? Chester Bennington i jep fund jetës në një ditë të rëndësishme për të

Miqtë dhe familjarët e liderit të grupit Linkin Park, Chester Bennington, janë të shokuar nga vetëvrasja e këngëtarit, pasi mendonin

Lexo me Shume

Vetëvrasja e yllit të Linkin Park, paralajmërimi i dramës në këngën e fundit të publikuar nga grupi

  Vetëvrasja e yllit të Linkin Park, paralajmërimi i dramës në këngën e fundit të publikuar nga grupi

Një nga yjet e muzikës botërore është shuar ditën e djeshme. Lideri i grupit Linkin Park, Chester Bennington, është vetëvarur

Lexo me Shume

(Intervistë) Dikur rrezikonte të ngelte në lëndën e vizatimit, sot është një ndër piktorët më premtues

  (Intervistë) Dikur rrezikonte të ngelte në lëndën e vizatimit, sot është një ndër piktorët më premtues

Ardit Istrefi është djaloshi 19-vjeçar nga Kukësi, i cili është mjaft i talentuar në pikturë.  Ai ka mbaruar gjimnazin e

Lexo me Shume

Art, muzikë, trashëgimi… të gjitha i gjeni në Berat…

  Art, muzikë, trashëgimi… të gjitha i gjeni në Berat…

Berati i një mbi një dritareve i hap sërish dyert për “Festivalin Multikulturor”.  Edicioni i katërt vjen në datat 20.21.22

Lexo me Shume

Telashe të reja për Jim Carrey-n, nuk pagoi shpenzimet e funeralit të bashkëshortes

  Telashe të reja për Jim Carrey-n, nuk pagoi shpenzimet e funeralit të bashkëshortes

Dy vjet pas ndarjes nga jeta të Cathriona White, ish-partneres së aktorit të mirënjohur Jim Carrey, nuk kanë të ndalur

Lexo me Shume