Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Kumbaro ndez “motorrët”, ja ndryshimet që do të pësojë kultura në katër vitet e ardhshme

    Kumbaro ndez “motorrët”, ja ndryshimet që do të pësojë kultura në katër vitet e ardhshme

Ministria e Kulturës ka botuar një manual ky tregon të gjitha arritjet që ka pësuar kultura dhe trashëgimia kulturore në katër vjet. (2013-2017) Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka siguruar

Lexo me Shume

As këtë vit nuk ka Nobel për Kadarenë, çmimi shkon për britanikun Ishiguro!

    As këtë vit nuk ka Nobel për Kadarenë, çmimi shkon për britanikun Ishiguro!

  Edhe këtë vit, shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare nuk do të ketë mundësinë të çojë në shtëpi çmimin Nobel për Letërsinë, pavarësisht se vazhdimisht përflitet si pretendenti kryesor

Lexo me Shume

Muzikë, kulturë, argëtim, futboll! “Argjiro Fest” mbledh gjithë artdashësit në 4 ditë festë në Gjirokastër

    Muzikë, kulturë, argëtim, futboll! “Argjiro Fest” mbledh gjithë artdashësit në 4 ditë festë në Gjirokastër

“Argjiro Fest”, eventi i traditës mbarëballkanike po zhvillon edicionin e tij të tetë, duke hyrë në kalendarin e ngjarjeve më të rëndësishme kulturore të qytetit.  Qyteti muzeal i Gjirokastrës për

Lexo me Shume

Eksperienca që më tregoi se “Nënat” për atë që duan japin edhe shpirtin

    Eksperienca që më tregoi se “Nënat” për atë që duan japin edhe shpirtin

Kisha dëgjuar shumë kohët e fundit për një film që pritej të shfaqej shumë shpejt në kinema. Jo vetëm në Shqipëri po kudo në botë, njerëzit prisnin ditën kur do

Lexo me Shume

Bëni gati ‘duartrokitjet’: Njihuni me talentin shqiptar që po mahnit Anglinë dhe jo vetëm

    Bëni gati ‘duartrokitjet’: Njihuni me talentin shqiptar që po mahnit Anglinë dhe jo vetëm

Joni rrugëtimin e tij artistik e ka nisur që fëmijë në shkollën “Kongresi i Përmetit” për të emigruar më pas bashkë me familjen e tij në Korfuz dhe për t’u

Lexo me Shume

Çfarë ndodh kur skena pushtohet nga “8 femrat” më të njohura të artit në Shqipëri?

    Çfarë ndodh kur skena  pushtohet nga “8 femrat” më të njohura të artit në Shqipëri?

Çfarë ndodh kur skena e Teatrit pushtohet nga 8 femrat më të njohura të artit në Shqipëri? Padiskutim që është një nga ato shfaqjet e rralla që ia vlen të

Lexo me Shume

(Foto) Sheshi Skënderbej gati për mbrëmjen më gjigande të vitit

    (Foto) Sheshi Skënderbej gati për mbrëmjen më gjigande të vitit

Violinisti Shkëlzen Doli, ditën e sotme më 23 shtator, në sheshin “Skënderbej” do të bashkojë shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Mali të Zi dhe diasporës me “Albanian Soul”. Për herë

Lexo me Shume

Sot në mbrëmje Shkëlzen Doli do të luajë me një violinë që kushton 600,000 euro!

    Sot në mbrëmje Shkëlzen Doli do të luajë me një violinë që kushton 600,000 euro!

E shtuna në mbrëmje do të rezervojë një nga mbrëmjet më të veçanta artistike të vitit. Sheshi Skënderbej do të kthehet në një arenë madhështore ku kryefjala do të jetë

Lexo me Shume

Humbi nënën e tij të rolit, “Gjinoja” rrëfen: Përjetova të njëjtën dhimbje njësoj kur nëna ime biologjike ndërroi jetë!

  Humbi nënën e tij të rolit, “Gjinoja” rrëfen: Përjetova të njëjtën dhimbje njësoj kur nëna ime biologjike ndërroi jetë!

Atij i mjaftoi një rol, i pari dhe i vetmi në karrierën e tij si aktor për të mbetur gjithnjë

Lexo me Shume

Rrëfimi tronditës i gruas që shikon se si trupi i saj “vdes siç vdes një vend”!

  Rrëfimi tronditës i gruas që shikon se si trupi i saj “vdes siç vdes një vend”!

Vepra “Vdes siç vdes një vend” e autorit grek Dimitris Dimitriadis ,do të çelë sezonin artistik në Teatrin Kombëtar, me regji

Lexo me Shume

“Kryeneçja” mbërrin në Kinë. Gati për të surprizuar vendin e largët…

  “Kryeneçja” mbërrin në Kinë. Gati për të surprizuar vendin e largët…

Pak muaj më parë morëm lajmin e mirë që një shfaqje shqiptare, me aktorë shqiptarë, do të shkonte në Kinën

Lexo me Shume

Një “Yll Michelin” dhe yjet e muzikës shqiptare zbresin në sheshin “Skënderbej”

  Një “Yll Michelin” dhe yjet e muzikës shqiptare zbresin në sheshin “Skënderbej”

Festa e Miqësisë pas një turi të gjatë në qytetet kryesore të vendit ka ndalesën e saj të fundit në

Lexo me Shume

Robert Ndrenika: “Hajrie Rondon e harruat, por s’keni faj se ishit të fokusuar te festat e pasanikëve”

  Robert Ndrenika: “Hajrie Rondon e harruat, por s’keni faj se ishit të fokusuar te festat e pasanikëve”

Aktori i madh i skenës shqiptare Robert Ndrenika i ka kushtuar dy rreshta mjaft të ndjera mikeshës dhe koleges  së

Lexo me Shume

(Foto) 5 minuta duatrokitje, dy artistët shqiptarë mrekullojnë me interpretimin e tyre publikun argjentinas

  (Foto) 5 minuta duatrokitje, dy artistët shqiptarë mrekullojnë me interpretimin e tyre publikun argjentinas

Dy nga emrat më të suksesshëm të artit në Shqipëri kanë emocionuar pafund ditën e djeshme publikun në Buenos Aires.

Lexo me Shume

Filmi i parë horror shqiptar, bëhuni gati të shihni shtrigën!

  Filmi i parë horror shqiptar, bëhuni gati të shihni shtrigën!

  Më datën 22 shtator, në kinema “Millenium”, do të shfaqet për herë të parë një film shqiptar në zhanrin

Lexo me Shume

Shteti francez dekoron me titullin “Kalorëse e Urdhrit Kombëtar të Meritës” gazetaren shqiptare

  Shteti francez dekoron me titullin “Kalorëse e Urdhrit Kombëtar të Meritës” gazetaren shqiptare

Ditën e djeshme, gazetarja e njohur Ulpiana Lama ka marrë një titull shumë të rëndësishëm. Presidenca franceze e ka nderuar

Lexo me Shume

Tanë moj, do të na mungosh por pas na ke lënë shumë kujtime…

  Tanë moj, do të na mungosh por pas na ke lënë shumë kujtime…

Nuk ka shqiptar që nuk ndjeu trishtim dje kur në të gjitha mediat u shkrua se Hajrie Rondo  u nda

Lexo me Shume

(Intervistë) Shkëlzen Doli: Instrumentistë të njohur nga Vjena dhe muzikë shqip, kjo do të jetë magjia e 23 shtatorit në sheshin “Skënderbej”

  (Intervistë) Shkëlzen Doli: Instrumentistë të njohur nga Vjena dhe muzikë shqip, kjo do të jetë magjia e 23 shtatorit në sheshin “Skënderbej”

Violinisti shqiptar me famë botërore Shkëlzen Doli në një intervistë na rrëfen në lidhje me projektin e tij artistik që

Lexo me Shume

Ana tjetër e një klasiku

  Ana tjetër e një klasiku

Nga Loreta Berhami Shumë kohë para se bota të njihej me fan fiction (ose “shkrimi letrar i admiruesve”), sidomos falë

Lexo me Shume

(Intervistë) Harron profesionin dhe zgjedh pasionin. Ina Hasa: “Arti i riciklimit i shërben komunitetit në mbrojtjen e mjedisit”

(Intervistë) Harron profesionin dhe zgjedh pasionin. Ina Hasa: “Arti i riciklimit i shërben komunitetit në mbrojtjen e mjedisit”

Instagram-i, përveçse një vend ku mund të reklamojmë pushimet, festat, veshjet tona, është edhe një zbulues talentesh. Ai u vjen

Lexo me Shume

Shfaqja e Shkëlzen Dolit e kthen Tiranën më 23 shtator në destinacionin e Ballkanit

  Shfaqja e Shkëlzen Dolit e kthen Tiranën më 23 shtator në destinacionin e Ballkanit

Violinisti Shkëlzen Doli, më 23 shtator, në sheshin “Skënderbej” bashkon shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Mali të Zi dhe diasporës

Lexo me Shume