Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Mikesha-regjisore e “Vdiq Mbreti, Rroftë Mbreti”: Një nga aktorët donte të largohej dhe kishte të drejtë. Unë nuk krijoj kast por familje…

    Mikesha-regjisore e “Vdiq Mbreti, Rroftë Mbreti”: Një nga aktorët donte të largohej dhe kishte të drejtë. Unë nuk krijoj kast por familje…

Viti i kaluar mund të themi se ka qenë një ndër më të veçantët dhe të suksesshmit për regjisoren Elma Doresi. Ajo është një ndër emrat më të njohur të

Lexo me Shume

Përfundon me sukses nata e parë e “Festivalit të Këngës”, le të përgatitemi për natën e dytë me plot surpriza

    Përfundon me sukses nata e parë e “Festivalit të Këngës”, le të përgatitemi për natën e dytë me plot surpriza

Nga Kozeta Kurti Mbrëmë afro mesnatës, përfundoi mbrëmja e parë e Festivalit të 56 të Këngës në RTSH, i cili nisi me një spektakël të vërtetë dritash, të cilat në

Lexo me Shume

“Nata e dymbëdhjetë” dhe një Shqipëri Shekspiriane! Surprizën e vërtetë të fundvitit e gjeni në teatër

    “Nata e dymbëdhjetë” dhe një Shqipëri Shekspiriane! Surprizën e vërtetë të fundvitit e gjeni në teatër

Autori më me ndikim në të gjithë dramaturgjinë botërore, William Shakespeare do të vijë në skenën e Metropolit në sezonin Dimër 2017, me shfaqjen “Nata e Dymbëdhjetë”. Në mbretërinë e

Lexo me Shume

“Pegi” dhe “Dudaj” ju sugjerojnë çfarë nuk duhet të humbisni në këtë panair!

    “Pegi” dhe “Dudaj” ju sugjerojnë çfarë nuk duhet të humbisni në këtë panair!

Panairi i Librit Tirana 2017 është çelur zyrtarisht sot në Pallatin e Kongreseve. Ky është Panairi i 20-të që zhvillohet radhazi në qytetin e Tiranës nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë,

Lexo me Shume

Kumbaro mesazh në ekspozitën Vox Machine

    Kumbaro mesazh në ekspozitën Vox Machine

 “Guxoni artistë! Ministria e Kulturës është këtu për t’ju mbështetur për çdo ide  tuajën. Rrezikuam për këtë eksperiment të parë të këtyre përmasave, sepse donim të vlerësonim skenën alternative tek

Lexo me Shume

Fillon fushata kombëtare e leximit. Mirela Kumbaro: Na jep një dorë që të rrisim lexuesit!

    Fillon fushata kombëtare e leximit. Mirela Kumbaro: Na jep një dorë që të rrisim lexuesit!

 Ditën e sotme do të nisë fushata kombëtare e leximit, për të cilën Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka kërkuar mbështetjen e të gjithëve.  Sipas ministres, pa Lexuesin, libri nuk

Lexo me Shume

Kozeta Kurti “godet” rock me vajzat e gratë

    Kozeta Kurti “godet” rock me vajzat e gratë

Pas koncertit të vitit të kaluar, me repertor të muzikës shqiptare të viteve 90-të, gazetarja Kozeta Kurti ka një tjetër ide; repertor të zgjedhur nga këngëtaret shqiptare që kanë lënë

Lexo me Shume

(Foto) Nisin ethet e festivalit të fundvitit. Dyshja e njohur bashkon forcat

    (Foto) Nisin ethet e festivalit të fundvitit. Dyshja e njohur bashkon forcat

  Dyshja Pali Kuke- Adi Krasta ka muaj që ka nisur punën për edicionin e 56-të të Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar. Në qarqet e tyre, artistët prej

Lexo me Shume

Le të shkojmë në Korçë për të “takuar një histori emigranti”

  Le të shkojmë në Korçë për të “takuar një histori emigranti”

Kjo fundjavë, prej të shtunës në mbrëmje deri në përfundim të së dielës do të sjellë aromë amerikane nga “Rock

Lexo me Shume

Ikën Elvira Diamanti! Në krye të Arkivit të Filmit vjen…

Ikën Elvira Diamanti! Në krye të Arkivit të Filmit vjen…

Në krye të AQSHF-së që sot e tutje do të jetë një tjetër emër i njohur i artit në Shqipëri.

Lexo me Shume

Erdhi “Vrasësi i Verbër”: Saga e një familjeje të pasur por jo vetëm!

  Erdhi “Vrasësi i Verbër”: Saga e një familjeje të pasur por jo vetëm!

Vrasësi i Verbër, nga Margaret Atwood, përkthyer nga Agim Doksanim është libri më i ri që nga sot ka dalë

Lexo me Shume

(Intervistë) Kryeneçja në Kinë, regjisorja Doresi: M’u shemb bota kur thanë se nuk do të luanim në teatër por për ne u bë një mrekulli në 3 ditë!

  (Intervistë) Kryeneçja në Kinë, regjisorja Doresi: M’u shemb bota kur thanë se nuk do të luanim në teatër por për ne u bë një mrekulli në 3 ditë!

“Zbutja e kryeneçes” u përzgjodh  mes shfaqjeve në repertor të TK-së,  si përfaqësuesja e Shqipërisë në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrove

Lexo me Shume

Ish e dashura e Naike Rivellit, në të njëjtin film me Bjordi Mezinin!

  Ish e dashura e Naike Rivellit, në të njëjtin film me Bjordi Mezinin!

Një nga femrat më komentuara të rrjeteve sociale, lajmeve rozë apo dhe televizionit italian, Siria De Fazio është pjesë e

Lexo me Shume

Kumbaro ndez “motorrët”, ja ndryshimet që do të pësojë kultura në katër vitet e ardhshme

  Kumbaro ndez “motorrët”, ja ndryshimet që do të pësojë kultura në katër vitet e ardhshme

Ministria e Kulturës ka botuar një manual ky tregon të gjitha arritjet që ka pësuar kultura dhe trashëgimia kulturore në

Lexo me Shume

As këtë vit nuk ka Nobel për Kadarenë, çmimi shkon për britanikun Ishiguro!

  As këtë vit nuk ka Nobel për Kadarenë, çmimi shkon për britanikun Ishiguro!

  Edhe këtë vit, shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare nuk do të ketë mundësinë të çojë në shtëpi çmimin

Lexo me Shume

Muzikë, kulturë, argëtim, futboll! “Argjiro Fest” mbledh gjithë artdashësit në 4 ditë festë në Gjirokastër

  Muzikë, kulturë, argëtim, futboll! “Argjiro Fest” mbledh gjithë artdashësit në 4 ditë festë në Gjirokastër

“Argjiro Fest”, eventi i traditës mbarëballkanike po zhvillon edicionin e tij të tetë, duke hyrë në kalendarin e ngjarjeve më

Lexo me Shume

Eksperienca që më tregoi se “Nënat” për atë që duan japin edhe shpirtin

  Eksperienca që më tregoi se “Nënat” për atë që duan japin edhe shpirtin

Kisha dëgjuar shumë kohët e fundit për një film që pritej të shfaqej shumë shpejt në kinema. Jo vetëm në

Lexo me Shume

Bëni gati ‘duartrokitjet’: Njihuni me talentin shqiptar që po mahnit Anglinë dhe jo vetëm

  Bëni gati ‘duartrokitjet’: Njihuni me talentin shqiptar që po mahnit Anglinë dhe jo vetëm

Joni rrugëtimin e tij artistik e ka nisur që fëmijë në shkollën “Kongresi i Përmetit” për të emigruar më pas

Lexo me Shume

Çfarë ndodh kur skena pushtohet nga “8 femrat” më të njohura të artit në Shqipëri?

  Çfarë ndodh kur skena  pushtohet nga “8 femrat” më të njohura të artit në Shqipëri?

Çfarë ndodh kur skena e Teatrit pushtohet nga 8 femrat më të njohura të artit në Shqipëri? Padiskutim që është

Lexo me Shume

(Foto) Sheshi Skënderbej gati për mbrëmjen më gjigande të vitit

  (Foto) Sheshi Skënderbej gati për mbrëmjen më gjigande të vitit

Violinisti Shkëlzen Doli, ditën e sotme më 23 shtator, në sheshin “Skënderbej” do të bashkojë shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë,

Lexo me Shume

Sot në mbrëmje Shkëlzen Doli do të luajë me një violinë që kushton 600,000 euro!

  Sot në mbrëmje Shkëlzen Doli do të luajë me një violinë që kushton 600,000 euro!

E shtuna në mbrëmje do të rezervojë një nga mbrëmjet më të veçanta artistike të vitit. Sheshi Skënderbej do të

Lexo me Shume