Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Çmimet Pulitzer – triumfon “Hamilton” në kategorinë e dramës

    Çmimet Pulitzer – triumfon “Hamilton” në kategorinë e dramës

Ashtu si çdo vit, edhe për 2016-n janë shpërndarë çmimet Pulitzer në 21 kategoritë përkatëse. Jehonën më të madhe e pati fitorja e një muzikali në kategorinë e dramës. Është

Lexo me Shume

Ana e errët e shoqërisë moderne, pasqyruar në ilustrimet surrealiste të artistit polak

    Ana e errët e shoqërisë moderne, pasqyruar në ilustrimet surrealiste të artistit polak

Artisti polak, gjithashtu dhe bashkëthemelues i Morski Studio, krijon imazhe sureale me kuptim të fshehtë. Ai është diplomuar nga Fakulteti i Dizajnit për degën “Dizajn i Ambienteve të Brendshme” dhe

Lexo me Shume

“Vepra e Caravaggios” e gjetur në papafingo është e falsifikuar

    “Vepra e Caravaggios” e gjetur në papafingo është e falsifikuar

Pronarët e një shtëpie të vjetër në Toulouse kanë gjetur në papafingon e tyre një  pikturë të madhe të pluhurosur.  Ajo është një pikturë në stilin e Caravaggios. Heroina biblike Judith 

Lexo me Shume

Filmi “London has fallen” edhe në Shqipëri. A ia vlen ta shikoni?

    Filmi “London has fallen” edhe në Shqipëri. A ia vlen ta shikoni?

Qytetet më të mëdha e më të bukura të botës kanë qenë përherë në qendër të vëmendjes së producentëve e të regjisorëve të filmave, sa herë bëhet fjalë për histori

Lexo me Shume

Shfaqja “Mallkimi i fukarenjve”, premierë në Teatrin Kombëtar

    Shfaqja “Mallkimi i fukarenjve”, premierë në Teatrin Kombëtar

“Mallkimi i fukarenjve” i Sam Shepard vjen si premierë në Teatrin Kombëtar. Kjo shfaqje do vihet në skenë për kënaqësinë e publikut në datat 16 dhe 17 prill, ora 19:00, me

Lexo me Shume

Reagon regjisorja Doresi: “Jul Deda s’më ofendoi mua, por 10.000 personat që ndoqën shfaqjen”

    Reagon regjisorja Doresi: “Jul Deda s’më ofendoi mua, por 10.000 personat që ndoqën shfaqjen”

Ka bërë mjaft zhurmë një shkrim që aktori Julian Deda ka publikuar ditën e djeshme, në të cilin i bënte kritikë me tone të ashpra shfaqjes “Zbutja e kryeneçes” të

Lexo me Shume

9 misteret që fshihen pas statujave më të famshme!

    9 misteret që fshihen pas statujave më të famshme!

Thuhet se kur e pyesnin skulptorin August Rodin për punën e tij, ai gjithmonë citonte Mikelanxhelon, i cili thoshte: “Skulptura është e lehtë, thjesht shkon deri te lëkura e personazhit

Lexo me Shume

Beethoven apo Mozart? Ja cili është më i miri…

    Beethoven apo Mozart? Ja cili është më i miri…

Në një sondazh të zhvilluar nga radio “Classic FM”, Beethoven zë plot 19 vende në tabelën me 300 punime të listuara, ndërkohë që Mozarti vetëm 16. Por,ajo që i ka

Lexo me Shume

Filmat që do t’ju “gozhdojnë” para ekranit këtë vit

  Filmat që do t’ju “gozhdojnë” para ekranit këtë vit

2016-a ka rezervuar një sërë filmash që do të tërheqin një numër të madh shikuesish të çdo moshe. Për një

Lexo me Shume

Pikturat që sfiduan mendjet njerëzore

  Pikturat që sfiduan mendjet njerëzore

Mes të gjitha portreteve të qeta dhe fisnike ka edhe piktura me pamje shqetësuese. Këto piktura janë tronditëse dhe “të çmendura”.

Lexo me Shume

“Deadpool” thyen rekord

  “Deadpool” thyen rekord

Filmi me një superhero karizmatik dhe ironik. Nuk e keni parë ende filmin “Deadpool”? Ky film super komik me përbërësin

Lexo me Shume

Çfarë filmash mund të shihni këtë javë në kinematë shqiptare

  Çfarë filmash mund të shihni këtë javë në kinematë shqiptare

  Blitz.al këtë javë ju sugjeron të shkoni në kinema. Në rrjetin e kinemave “Imerial”, “Millenium” dhe “Cineplexx” mund të

Lexo me Shume

Romeo dhe Zhulieta në Teatrin e Operës dhe Baletit

  Romeo dhe Zhulieta në Teatrin e Operës dhe Baletit

Në kalendarin artistik të Teatrit të Operës dhe Baletit do të vihet në skenë  opera lirike “Kapuletë dhe Montagë”.  Kjo

Lexo me Shume