Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Presidenti dekoron Ismail Kadarenë me “Dekoratën e flamurit kombëtar”

    Presidenti dekoron Ismail Kadarenë me “Dekoratën e  flamurit kombëtar”

  Presidenti Bujar Nishani ka dekoruar sot shkrimtarin e mirënjohur Ismail Kadare, me titullin e lartë “Dekorata e flamurit kombëtar”. Ai e ka quajtur figurën e shkrimtarit një personalitet jo

Lexo me Shume

Festivali i Letërsisë në Prishtinë, edicioni do të çelet nga Xhevahir Spahiu

    Festivali i Letërsisë në Prishtinë, edicioni do të çelet nga Xhevahir Spahiu

Festivali i Poezisë “Polip” që do të zhvillohet përgjatë datave 13-15 maj, do të çelet nga poeti Xhevahir Spahiu. Rreth 30 shkrimtarë nga vende të ndryshme të botës, do jenë

Lexo me Shume

“Parajsa e skifterëve” në Teatrin Eksperimental

“Parajsa e skifterëve” në Teatrin Eksperimental

Aktori i njohur i “Portokalli”-së, Bes Kallaku, i cili ka krijuar një larmishmëri personazhesh tepër të pëlqyer për publikun në shfaqjen e humorit, ka marrë iniciativën për të krijuar një

Lexo me Shume

“PriFilmFest” mbyll siparin me “Gratë”. Destani: Së shpejti me një projekt të madh kombëtar

    “PriFilmFest” mbyll siparin me “Gratë”. Destani: Së shpejti me një projekt të madh kombëtar

Edicioni i 8 të Festivalit ndërkombëtar të Filmit, “PriFilmFest” ka shfaqur në Prishtinë premierën rajonale “Frauen”, në shqip “Gratë”. Një ndër rolet kryesore në këtë film kishte dhe aktori shqiptar

Lexo me Shume

Alzhaimeri nuk është turp!

Alzhaimeri nuk është turp!

Anna Nina, që ndryshe është e njohur për publikun shqiptar si “vajza e velave” apo e vetmja femër marinare në Shqipëri, ka ndërmarrë këtë herë iniciativën për të realizuar një

Lexo me Shume

23 prilli, Dita Botërore e Librit. Pse shkruhet dhe pse lexohet?

    23 prilli, Dita Botërore e Librit. Pse shkruhet dhe pse lexohet?

Më 15 nëntor 1995, UNESCO shpalli 23 prillin Ditën Botërore të Librit. Kjo pasi u morën në konsideratë faktet se libri historikisht ka qenë instrumenti më i fuqishëm i shpërndarjes

Lexo me Shume

Promovohet libri në nder të publicistit Ardian Klosi, familjes i dorëzohet edhe një çmim

    Promovohet libri në nder të publicistit Ardian Klosi, familjes i dorëzohet edhe një çmim

Në nderim të publicistit Ardian Klosi është promovuar pasditen e sotme në COD (Qendra për Hapje e Dialog në Kryeministri), libri “Për Ardian Klosin, gjermanin nga Shqipëria”. Libri është një botim

Lexo me Shume

Promovimi i letërsisë vendase, hapet për herë të parë fondi për përkthimin e veprave shqipe në gjuhë të huaj

    Promovimi i letërsisë vendase, hapet për herë të parë fondi për përkthimin e veprave shqipe në gjuhë të huaj

Me qëllim promovimin e letërsisë shqipe, Ministria e Kulturës ka hapur për herë të parë fondin për përkthimin e veprave letrare shqipe në gjuhë të huaj. Kjo vjen në kuadër

Lexo me Shume

Libri që do ta bëjë “50 Shades Of Grey” të duket si një “përrallë me mbret”

  Libri që do ta bëjë “50 Shades Of Grey” të duket si një “përrallë me mbret”

Kush do ta mendonte që “50 Shades Of Grey” do të kalonte në hije nga një libër tjetër? Epo, ja që

Lexo me Shume

“4 Pieces” rikthehet në TKOB për të apasionuarit pas baletit kontemporan

  “4 Pieces” rikthehet në TKOB për të apasionuarit pas baletit kontemporan

Premiera “4 Pieces” e koreografit portugez Daniel Cardoso do të ringjitet në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit dhe

Lexo me Shume

Çmimet Pulitzer – triumfon “Hamilton” në kategorinë e dramës

  Çmimet Pulitzer – triumfon “Hamilton” në kategorinë e dramës

Ashtu si çdo vit, edhe për 2016-n janë shpërndarë çmimet Pulitzer në 21 kategoritë përkatëse. Jehonën më të madhe e

Lexo me Shume

Ana e errët e shoqërisë moderne, pasqyruar në ilustrimet surrealiste të artistit polak

  Ana e errët e shoqërisë moderne, pasqyruar në ilustrimet surrealiste të artistit polak

Artisti polak, gjithashtu dhe bashkëthemelues i Morski Studio, krijon imazhe sureale me kuptim të fshehtë. Ai është diplomuar nga Fakulteti

Lexo me Shume

“Vepra e Caravaggios” e gjetur në papafingo është e falsifikuar

  “Vepra e Caravaggios” e gjetur në papafingo është e falsifikuar

Pronarët e një shtëpie të vjetër në Toulouse kanë gjetur në papafingon e tyre një  pikturë të madhe të pluhurosur.

Lexo me Shume

Filmi “London has fallen” edhe në Shqipëri. A ia vlen ta shikoni?

  Filmi “London has fallen” edhe në Shqipëri. A ia vlen ta shikoni?

Qytetet më të mëdha e më të bukura të botës kanë qenë përherë në qendër të vëmendjes së producentëve e

Lexo me Shume

Shfaqja “Mallkimi i fukarenjve”, premierë në Teatrin Kombëtar

  Shfaqja “Mallkimi i fukarenjve”, premierë në Teatrin Kombëtar

“Mallkimi i fukarenjve” i Sam Shepard vjen si premierë në Teatrin Kombëtar. Kjo shfaqje do vihet në skenë për kënaqësinë e

Lexo me Shume

Reagon regjisorja Doresi: “Jul Deda s’më ofendoi mua, por 10.000 personat që ndoqën shfaqjen”

  Reagon regjisorja Doresi: “Jul Deda s’më ofendoi mua, por 10.000 personat që ndoqën shfaqjen”

Ka bërë mjaft zhurmë një shkrim që aktori Julian Deda ka publikuar ditën e djeshme, në të cilin i bënte

Lexo me Shume

9 misteret që fshihen pas statujave më të famshme!

  9 misteret që fshihen pas statujave më të famshme!

Thuhet se kur e pyesnin skulptorin August Rodin për punën e tij, ai gjithmonë citonte Mikelanxhelon, i cili thoshte: “Skulptura

Lexo me Shume

Beethoven apo Mozart? Ja cili është më i miri…

  Beethoven apo Mozart? Ja cili është më i miri…

Në një sondazh të zhvilluar nga radio “Classic FM”, Beethoven zë plot 19 vende në tabelën me 300 punime të

Lexo me Shume

Filmat që do t’ju “gozhdojnë” para ekranit këtë vit

  Filmat që do t’ju “gozhdojnë” para ekranit këtë vit

2016-a ka rezervuar një sërë filmash që do të tërheqin një numër të madh shikuesish të çdo moshe. Për një

Lexo me Shume

Pikturat që sfiduan mendjet njerëzore

  Pikturat që sfiduan mendjet njerëzore

Mes të gjitha portreteve të qeta dhe fisnike ka edhe piktura me pamje shqetësuese. Këto piktura janë tronditëse dhe “të çmendura”.

Lexo me Shume

“Deadpool” thyen rekord

  “Deadpool” thyen rekord

Filmi me një superhero karizmatik dhe ironik. Nuk e keni parë ende filmin “Deadpool”? Ky film super komik me përbërësin

Lexo me Shume