Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Restaurohet “Sahati i Tiranës”, nga sot mund ta vizitojë çdokush

    Restaurohet “Sahati i Tiranës”, nga sot mund ta vizitojë çdokush

Nga sot, “Kulla e Sahatit” mund të vizitohet nga çdokush që dëshiron. Në ceremoninë e hapjes ishin të pranishëm përfaqësues të institucioneve që bashkëpunuan në jetësimin e këtij projekti: Bashkia e

Lexo me Shume

(Intervistë) Nis Muaji i Ramazanit, imami: Edhe një i krishterë mund të agjërojë

    (Intervistë) Nis Muaji i Ramazanit, imami: Edhe një i krishterë mund të agjërojë

Muaji i madhërishëm i Ramazanit, është muaji i nëntë i kalendarit islam që ndiqet me nisjen e agjërimit të besimtarëve myslimanë. Ky Muaj i Shenjtë mbart një rëndësi të veçantë

Lexo me Shume

Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve në Korçë – arsyet pse nuk duhet të mungoni…

    Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve në Korçë – arsyet pse nuk duhet të mungoni…

Prej vitesh, në një nga qytetet më të bukura të Shqipërisë, më  4 qershor, Bashkia Korçë organizon Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve, duke çelur kështu zyrtarisht sezonin turistik veror. Karnavalet e

Lexo me Shume

Franca dekoron Ismail Kadarenë me titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”

    Franca dekoron Ismail Kadarenë me titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”

Presidenti i Francës, Francois Hollande, i ka dorëzuar  shkrimtar shqiptar Ismail Kadare, dekoratën “Komandant i Legjionit të Nderit”, titulli më i lartë i Republikës franceze që jepet për merita të

Lexo me Shume

Skulpturat e “gjalla” që do t’ju bëjnë të mbani frymën

    Skulpturat e “gjalla” që do t’ju bëjnë të mbani frymën

Disa skulptura, ndër më të rëndësishmet të krijuara ndonjëherë nga mjeshtra të artit në të kaluarën, por edhe të kohës sonë, do t’ju bëjnë të mbani frymën. Shfletoni galerinë për

Lexo me Shume

Pjesëmarrëse në Bienalen e Venecias, Shqipëria prezantohet ndryshe

    Pjesëmarrëse në Bienalen e Venecias, Shqipëria prezantohet ndryshe

Shqipëria do të marrë pjesë në Bienalen e Venecias, duke u prezantuar në një mënyrë inovative me projektin e titulluar “Të kam lënë mallin”. Katër grupe polifonike shqiptare janë pjesë

Lexo me Shume

Inva Mula me “La Boheme” në Beograd, pritet nga kryeministri Vuçiç

    Inva Mula me “La Boheme” në Beograd, pritet nga kryeministri Vuçiç

Sopranoja e mirënjohur shqiptare me famë botërore, Inva Mula, do të interpretojë më 25 maj në skenën e Teatrit të Beogradit. Ky interpretim i parë i saj në këtë teatër,

Lexo me Shume

28 portretet e Festivalit të Kanës

    28 portretet e Festivalit të Kanës

Fotografi Stephan Vanfleteren sjell 28 portretet e disa personaliteteve të pranishëm në Festivalin e Kanës gjatë kohëzgjatjes së këtij eventi. Fotografitë janë publikuar në rrjetet sociale të “Le Monde”. Shfletoni

Lexo me Shume

Shkrimtari Ismail Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Pejës

  Shkrimtari Ismail Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Pejës

Ismail Kadare është nderuar me çmimin “Qytetar Nderi” i Pejës dhe laureat i Takimeve Ndërkombëtare Letrare “Azem Shkreli”. Pas vlerësimit

Lexo me Shume

“Sonte do të luajmë pa tekst”, premierë në Teatrin Kombëtar

  “Sonte do të luajmë pa tekst”, premierë në Teatrin Kombëtar

Mbrëmjen e sotme në Teatrin  Kombëtar do të shfaqet premiera e fundit për këtë sezon artistik “Sonte do të luajmë

Lexo me Shume

FSHF me fushatë unike, fanella të personalizuara për Ismail Kadare dhe Dritëro Agollin

  FSHF me fushatë unike, fanella të personalizuara për Ismail Kadare dhe Dritëro Agollin

Një fushatë unike e Federatës Shqiptare të Futbollit synon promovimin e Kombëtares shqiptare përtej futbollit. Presidenti i FSHF-së, Armando Duka,

Lexo me Shume

Ermonela Jaho, fituese e çmimit të madh ndërkombëtar të muzikës lirike

  Ermonela Jaho, fituese e çmimit të madh ndërkombëtar të muzikës lirike

Sopranoja e mirënjohur shqiptare Ermonela Jaho është shpallur fituese e çmimit të madh të muzikës lirike. Çmimi u shpall gjatë

Lexo me Shume

Presidenti dekoron Ismail Kadarenë me “Dekoratën e flamurit kombëtar”

  Presidenti dekoron Ismail Kadarenë me “Dekoratën e  flamurit kombëtar”

  Presidenti Bujar Nishani ka dekoruar sot shkrimtarin e mirënjohur Ismail Kadare, me titullin e lartë “Dekorata e flamurit kombëtar”.

Lexo me Shume

Festivali i Letërsisë në Prishtinë, edicioni do të çelet nga Xhevahir Spahiu

  Festivali i Letërsisë në Prishtinë, edicioni do të çelet nga Xhevahir Spahiu

Festivali i Poezisë “Polip” që do të zhvillohet përgjatë datave 13-15 maj, do të çelet nga poeti Xhevahir Spahiu. Rreth

Lexo me Shume

“Parajsa e skifterëve” në Teatrin Eksperimental

“Parajsa e skifterëve” në Teatrin Eksperimental

Aktori i njohur i “Portokalli”-së, Bes Kallaku, i cili ka krijuar një larmishmëri personazhesh tepër të pëlqyer për publikun në

Lexo me Shume

“PriFilmFest” mbyll siparin me “Gratë”. Destani: Së shpejti me një projekt të madh kombëtar

  “PriFilmFest” mbyll siparin me “Gratë”. Destani: Së shpejti me një projekt të madh kombëtar

Edicioni i 8 të Festivalit ndërkombëtar të Filmit, “PriFilmFest” ka shfaqur në Prishtinë premierën rajonale “Frauen”, në shqip “Gratë”. Një

Lexo me Shume

Alzhaimeri nuk është turp!

Alzhaimeri nuk është turp!

Anna Nina, që ndryshe është e njohur për publikun shqiptar si “vajza e velave” apo e vetmja femër marinare në

Lexo me Shume

23 prilli, Dita Botërore e Librit. Pse shkruhet dhe pse lexohet?

  23 prilli, Dita Botërore e Librit. Pse shkruhet dhe pse lexohet?

Më 15 nëntor 1995, UNESCO shpalli 23 prillin Ditën Botërore të Librit. Kjo pasi u morën në konsideratë faktet se

Lexo me Shume

Promovohet libri në nder të publicistit Ardian Klosi, familjes i dorëzohet edhe një çmim

  Promovohet libri në nder të publicistit Ardian Klosi, familjes i dorëzohet edhe një çmim

Në nderim të publicistit Ardian Klosi është promovuar pasditen e sotme në COD (Qendra për Hapje e Dialog në Kryeministri), libri

Lexo me Shume

Promovimi i letërsisë vendase, hapet për herë të parë fondi për përkthimin e veprave shqipe në gjuhë të huaj

  Promovimi i letërsisë vendase, hapet për herë të parë fondi për përkthimin e veprave shqipe në gjuhë të huaj

Me qëllim promovimin e letërsisë shqipe, Ministria e Kulturës ka hapur për herë të parë fondin për përkthimin e veprave

Lexo me Shume

Libri që do ta bëjë “50 Shades Of Grey” të duket si një “përrallë me mbret”

  Libri që do ta bëjë “50 Shades Of Grey” të duket si një “përrallë me mbret”

Kush do ta mendonte që “50 Shades Of Grey” do të kalonte në hije nga një libër tjetër? Epo, ja që

Lexo me Shume