Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Agron Llakaj feston ditëlindjen, stafi i “Al Pazar” e surprizon në një formë të veçantë

    Agron Llakaj feston ditëlindjen, stafi i “Al Pazar” e surprizon në një formë të veçantë

Aktori i humorit Agron Llakaj ka festuar ditëlindjen. Janë me mijëra urimet që aktori ka marrë nga miqtë dhe fansat që e ndjekin në rrjetet sociale. Ndërkohë, veç përshëndetjeve  virtuale

Lexo me Shume

Margot Robbie rrëfen çfarë i bëri Di Caprios për të marrë rolin në “The Wolf of Wall Street”

    Margot Robbie rrëfen çfarë i bëri Di Caprios për të marrë rolin në “The Wolf of Wall Street”

Margot Robbie, pas rolit të saj në filmin “The Wolf of Wall Street”, ka fituar një tjetër peshë në opinionin e fansave. Tashmë ajo shihet si një diva e bukurisë

Lexo me Shume

Ndërron jetë këngëtari i njohur i muzikës “soul”, babai i aktorit hollivudian

    Ndërron jetë këngëtari i njohur i muzikës “soul”, babai i aktorit hollivudian

Ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare një nga këngëtarët më të njohur të muzikës “soul”, babai i një prej fituesve të çmimit “Oscar”. Mediat amerikane kanë shkruar se Cuba Gooding

Lexo me Shume

(Ekskluzive) Marko Caka flet për rolin në “Fast and Furious” dhe marrëdhëniet me shqiptarët e tjerë

    (Ekskluzive) Marko Caka flet për rolin në “Fast and Furious” dhe marrëdhëniet me shqiptarët e tjerë

Në kinematë europiane dhe botërore ka filluar të shfaqet filmi i shumëpritur “Fast and Furious”, pjesa e tetë. Në këtë film luajnë yje të mëdha të kinemasë si Vin Diesel,

Lexo me Shume

(Foto) Bashkë për të bukurën me vlera! Promovimi më origjinal i pasurisë kulturore nga të rinjtë e LRI-së

    (Foto) Bashkë për të bukurën me vlera! Promovimi më origjinal i pasurisë kulturore nga të rinjtë e LRI-së

Në kuadër të 18 prillit, Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve, të rinjtë e LRI-së në  Gjirokastër kanë zhvilluar disa aktivitete për të promovuar pasuritë kulturore dhe trashëgiminë. Ideja e tyre ka

Lexo me Shume

Zbulohet se nga e mori emrin filmi “Fast & Furious”

    Zbulohet se nga e mori emrin filmi “Fast & Furious”

Tashmë që ka dalë seria e 8-të e filmit “Fast&Furious” është zbuluar një detaj i rëndësishëm i tij. Ndoshta askujt nuk i kishte shkuar mendja se si e ka marrë

Lexo me Shume

“Tramvaji dëshirë”- tortura e dashurisë, jeta e rreme dhe depresioni, të gjitha në një shfaqje

    “Tramvaji dëshirë”- tortura e dashurisë, jeta e rreme dhe depresioni, të gjitha në një shfaqje

“Tramvaji dëshirë” e Tennessee  Williams është shfaqja e cila po jepet aktualisht në teatrin eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Në role janë disa prej aktorëve të njohur, Myzafer Ziflaj, Ina Gjonçi, Genci Fuga,

Lexo me Shume

Një dado për … “Liqenin e mjellmave”

    Një dado për … “Liqenin e mjellmave”

Nga Kozeta Kurti Sigurisht jo për Odetën e mallkuar për t’u shndërruar në mjellmë ditën dhe njeri natën, as për Enadën dhe Gerdin që kishin provuar të sillnin një qasje

Lexo me Shume

Kris Dalipi: Këtë herë s’do ta lë dashurinë të më humbasë…

  Kris Dalipi: Këtë herë s’do ta lë dashurinë të më humbasë…

Një nga kryeveprat e Çajkovskit “Liqeni i Mjellmave” prej datës 14 prill po shfaqet në skenën e Pallatit të Kongreseve

Lexo me Shume

Arrestimi i Rikard Ljarjas e Justina Aliajt në vitin 1973 dhe loja e sigurimit

  Arrestimi i Rikard Ljarjas e Justina Aliajt në vitin 1973 dhe loja e sigurimit

Paniku ndër artistë pas festivalit të 11-të në Radio Televizionin Shqiptar dhe një letër në Komitetin Qendror për “elementët e

Lexo me Shume

Timo Flloko: “I kërkojmë falje publikut për ‘krimet’ tona në filma”

  Timo Flloko: “I kërkojmë falje publikut për ‘krimet’ tona në filma”

Në një kohë që në Shqipëri nuk është kërkuar ende falje për krimet e komunizmit, aktori Timo Flloko ka aq

Lexo me Shume

Tashmë do të mësoni se çfarë ndodh nëse pushtetin e marrin gratë

  Tashmë do të mësoni se çfarë ndodh nëse pushtetin e marrin gratë

Premiera e këtij muaji në Teatrin Kombëtar do të jetë shfaqja “Pushteti i grave”, e cila do të bëjë bashkë

Lexo me Shume

Kadare, ‘shuplakë’ Lubonjës: “Nuk të fal, më denoncove në diktaturë, as që u pendove”

  Kadare, ‘shuplakë’ Lubonjës: “Nuk të fal, më denoncove në diktaturë, as që u pendove”

Ismail Kadare i përgjigjet letrës së botuesit Henri Çili për hapjen e dosjes së tij gjatë komunizmit dhe tregon arsyet

Lexo me Shume

Rrëfehet Yllka Mujo: Kur më hoqën rolin e prostitutës te filmi “Rrugicat që kërkonin diell”

  Rrëfehet Yllka Mujo: Kur më hoqën rolin e prostitutës te filmi “Rrugicat që kërkonin diell”

Ndoshta zyshat e saj të Liceut e parandien që Yllka Mujo do të ishte një këngëtare e shkëlqyer, prandaj edhe këmbëngulnin që të

Lexo me Shume

Ismail Kadare, pro ndalimit të filmave të vjetër: “E pamoralshme të shfaqen filmat me fëmijë spiunë të regjimit”

  Ismail Kadare, pro ndalimit të filmave të vjetër: “E pamoralshme të shfaqen filmat me fëmijë spiunë të regjimit”

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shprehur pro ndalimit të disa filmave të vjetër të periudhës komuniste. Sipas tij, është

Lexo me Shume

Ema Andrea: “… Duke pritur që lotët ai të m’i fshijë”

  Ema Andrea: “… Duke pritur që lotët ai të m’i fshijë”

Pedagogia e aktorja Ema Andrea surprizon herë pas here me reagimet e saj për aktualitetin, kulturën apo problematika të tjera

Lexo me Shume

“S’të bëmë një telefonatë zemrash kur ti kishte nevojë”, letra prekëse e mikut të Françesk Radit

  “S’të bëmë një telefonatë zemrash kur ti kishte nevojë”, letra prekëse e mikut të Françesk Radit

Të shumta kanë qenë mesazhet e ngushëllimit për ndarjen nga jeta të këngëtarit Françesk Radi. Njëri prej atyre që ka

Lexo me Shume

Tefta Radi i përlot të gjithë: “U dashurova me Frankon kur të tjerët kishin frikë t’i flisnin”

  Tefta Radi i përlot të gjithë: “U dashurova me Frankon kur të tjerët kishin frikë t’i flisnin”

Në homazhet e fundit për këngëtarin dhe kantautorin Françesk Radi, të mbajtura në hollin e RTSH-së, ka folur bashkëshortja e

Lexo me Shume

Homazhet për Françesk Radin. E dërrmuar Rozana Radi: “Nuk të them dot lamtumirë”

  Homazhet për Françesk Radin. E dërrmuar Rozana Radi: “Nuk të them dot lamtumirë”

Miq, kolegë, familjarë e qindra  qytetarë që dëgjuan këngët e tij, mes lotëve e dhimbjes, i dhanë sot lamtumirën e

Lexo me Shume

“A mund t’ia shuajmë diellit atë zjarr, a mund ta shterim një oqean?”- Mariza Ikonomi vuan ikjen e profesor Radit

  “A mund t’ia shuajmë diellit atë zjarr, a mund ta shterim një oqean?”- Mariza Ikonomi vuan ikjen e profesor Radit

Ndarja nga jeta e  kantautorit Françesk Radi ishte një lajm i hidhur për të gjithë botën e artit. Ngushëllime për

Lexo me Shume

Rrëfimi prekës: “Kur Françeskun e lanë në barakën vrima-vrima”

  Rrëfimi prekës: “Kur Françeskun e lanë në barakën vrima-vrima”

Pas ndarjes nga jeta të këngëtarit dhe kantautorit Françesk Radi, kanë qenë të shumta ngushëllimet nga miq dhe dashamirës të

Lexo me Shume