Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Ironia e fatit brenda një romani kuptimplotë: ” Të bukur dhe të mallkuar”

    Ironia e fatit brenda një romani kuptimplotë: ” Të bukur dhe të mallkuar”

  Vitet ’20-’30 mbahen mend si më të shkujdesurat, më të harbuarat dhe më të bukurat e shekullit të kaluar. Kushdo që është i dhënë pas asaj periudhe, mund të

Lexo me Shume

Misteri dhe magjia që s’duhet humbur këtë verë fshihet tek “Blu Safiri”

    Misteri dhe magjia që s’duhet humbur këtë verë fshihet tek “Blu Safiri”

Asgjë nuk është interesnate dhe ndjellëse nëse brenda saj nuk ka mister. Nëse keni shfletur dy vite më parë botimin e librit “E kuqe Rubini” nga shtëpia botuese Pegi, me siguri

Lexo me Shume

Pse pasioni i të moshuarve mbetet një tabu? Historia e një gruaje të ve që dashurohet por paragjykohet nga shoqëria

    Pse pasioni i të moshuarve mbetet një tabu? Historia e një gruaje të ve që dashurohet por paragjykohet nga shoqëria

E dëgjojmë shpesh ta trajtojnë me komizëm atë që quhet “dashuri në pleqëri”. Edhe pse shumë e përshtasin për statuse Facebook-u shprehjen “dashuria nuk ka moshë” të paktë janë ata

Lexo me Shume

Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave do e zgjasë festën e fëmijëve plot 1 javë!

    Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave do e zgjasë festën e fëmijëve plot 1 javë!

Klau’s Film Association dhe Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana organizojnë edicionin e dytë të “International Puppet Theatre Festival Albania – Sunshine. Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave – Sunshine,

Lexo me Shume

Tjetër triumf, regjisori shqiptar shpallet më i miri në festivalin ndërkombëtar

    Tjetër triumf, regjisori shqiptar shpallet më i miri në festivalin ndërkombëtar

Pak ditë më parë, u mor një lajm i mirë për kinematografinë shqiptare pasi “Internment” u vlerësua me çmimin “Filmi më i mirë i huaj” në Festivalin e 28 në

Lexo me Shume

Ata që më bënë të besoja tek rikthimi, t’u jepja një mundësi të dytë… atyre dhe vetes!

    Ata që më bënë të besoja tek rikthimi, t’u jepja një mundësi të dytë… atyre dhe vetes!

Përreth na rrethojnë njerëz që kanë një marrëdhënie të komplikuar me librin, disa që nuk e kanë alternativën më të mirë të kohës së tyre të lirë dhe të tjerë

Lexo me Shume

Shqipëria zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë!

    Shqipëria zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë!

Shqipëria është zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë në kategorinë e filmave me metrazh të shkurtër. (Kliko ketu) Po, po zyrtarisht! Jo me xixëllonja instagrami që veshin fustanë

Lexo me Shume

Përse njerëzit tradhëtojnë? Zgjidhja që do ju ndihmojë t’i falni, t’i largoni ose më mirë t’i kuptoni tradhëtarët

    Përse njerëzit tradhëtojnë? Zgjidhja që do ju ndihmojë t’i falni, t’i largoni ose më mirë t’i kuptoni tradhëtarët

“As të parët, as të fundit” është një lexim i detyruar për të gjithë ata të cilët kanë tradhtuar, janë tradhtuar apo thjesht kanë nevojë për një strukturë të re

Lexo me Shume

“HYPERREALISM” nga Gëzim Meta, ekspozita e piktorit shqiptar që ju prezanton një tjetër dimension

  “HYPERREALISM” nga Gëzim Meta, ekspozita e piktorit shqiptar që ju prezanton një tjetër dimension

Arti i pikturës të rrëmben dhe të prezanton me jetën brenda kornizës, që në fakt nuk është aspak e kufizuar.

Lexo me Shume

Një maratonë Krishtlindjesh, 13 filmat që duhet t’i shihni për magjinë e festave

  Një maratonë Krishtlindjesh, 13 filmat që duhet t’i shihni për magjinë e festave

1. It’s a Wonderful Life (1946) George Bailey është një burrë nga një qytet i vogël me jetë të vështirë.

Lexo me Shume

E veçanta e dhjetorit…

  E veçanta e dhjetorit…

Nëse dëshironi të shfletoni një libër këto ditë dhe që të përkojë edhe me situatën aktuale në vend, sugjerimi i

Lexo me Shume

(Video) Një jetë në skenë, reklama e re e Krishtlindjeve bën pjesë të sajën artistin legjendar

  (Video) Një jetë në skenë, reklama e re e Krishtlindjeve bën pjesë të sajën artistin legjendar

John Lewis lançoi më në fund, reklamën e re të Krishtlindjeve për vitin 2018. Ajo që e bën speciale dhe

Lexo me Shume

Sa e trishtë, aq edhe e bukur: kjo është historia e librit “Kambana e qelqtë”!

  Sa e trishtë, aq edhe e bukur: kjo është historia e librit “Kambana e qelqtë”!

Titulli: Kambana e qelqtë Autori: Sylvia Path Numri i faqeve: 258 Çmimi: 1000 lekë Zhanri: Roman a clef (novelë për

Lexo me Shume

Ndër “librat pa të cilët nuk mund të jetohet”, mbaje mend këtë titull kur të shkosh në panair

  Ndër “librat pa të cilët nuk mund të jetohet”, mbaje mend këtë titull kur të shkosh në panair

  Ditën e mërkurë për të gjithë besnikët e librave në Pallatin e Kongreseve do të nisë Panairi i Librit

Lexo me Shume

Nëse pëlqeni filmat horror, mos humbisni filmin që pushtoi kinematë këtë fundjavë!

  Nëse pëlqeni filmat horror, mos humbisni filmin që pushtoi kinematë këtë fundjavë!

Nëse nuk keni dëgjuar akoma për të, me siguri do të dëgjoni shumë në vazhdim. Dhe ne ju tregojmë për

Lexo me Shume

Bazuar në një histori të vërtetë: “Gurët e vetmisë”, një rrëfim për historinë e popullit çam

Bazuar në një histori të vërtetë: “Gurët e vetmisë”, një rrëfim për historinë e popullit çam

Në një vend diku mes kufijsh, një grusht njerëzish përpiqen të ndërtojnë jetën dhe të ardhmen e tyre, në vendin

Lexo me Shume

Nëse ju ka marrë malli të shihni një shfaqje të bukur atëherë këtë nuk duhet ta humbisni!

  Nëse ju ka marrë malli të shihni një shfaqje të bukur atëherë këtë nuk duhet ta humbisni!

  Nëse ju ka marrë malli të shihni një shfaqje të bukur atëherë nuk duhet të humbisni këtë novelë! “Atë

Lexo me Shume

Njohja e trupit tuaj tashmë nuk është një mister! “Ditari i një trupi” tregon ndryshimet dhe ndjesitë që shkakton rritja

  Njohja e trupit tuaj tashmë nuk është një mister! “Ditari i një trupi” tregon ndryshimet dhe ndjesitë që shkakton rritja

A e njihni trupin tuaj mjaftueshëm? A doni të dini mbi të gjitha ndryshimet që ai pëson dhe ndjesitë që

Lexo me Shume

Lazarati “vjen” në Tiranë!

  Lazarati “vjen” në Tiranë!

  “Pse në filmat e huaj duhet të na portretizojnë gjithmonë sikur jemi të këqinjtë”? Kjo është një frazë që

Lexo me Shume

Nëse e doni librin, shkoni blini sot një të tillë tek Florimi në Prishtinë!

  Nëse e doni librin, shkoni blini sot një të tillë tek Florimi në Prishtinë!

Dashuria për librin duket sikur është zbehur vitet e fundit, por ajo mbetet ende e fuqishme në kioskat e vogla

Lexo me Shume

Nëse po kërkoni për një film realist, “Life itself” sapo ka dalë dhe do kalojë çdo pritshmëri tuajën!

  Nëse po kërkoni për një film realist, “Life itself” sapo ka dalë dhe do kalojë çdo pritshmëri tuajën!

Nëse ju ka marrë malli për një film që e pasqyron jetën ashtu siç është, bëhuni gati. “Life itself”  është

Lexo me Shume