Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

“Super-Aksioni” i Shqiponjave që terrorizoi mbrëmë Tiranën

    “Super-Aksioni” i Shqiponjave që terrorizoi mbrëmë Tiranën

Nga Anta Muçaku I premtova vetes mbrëmë se nëse do ishte finalizuar ndonjë operacion i madh apo do ishte arrestuar ndonjë kriminel, do bëja sikur e harrova atë që ndodhi

Lexo me Shume

Në radhë për vajguri, në radhë per dekodera, në radhë për libra, në radhë…

    Në radhë për vajguri, në radhë per dekodera, në radhë për libra, në radhë…

Kur shikoj dokumentarë për vitet e komunizmit, sidomos periudhës kur ishte drejt rënies, gjëja që më bën më shumë përshtypje janë radhët. Radhët e famshme për vajguri, për qumësht, bukë,

Lexo me Shume

Femra nuk do të jetë kurrë mëkat, edhe nëse këtë e thotë një Imam me pozitë!

    Femra nuk do të jetë kurrë mëkat, edhe nëse këtë e thotë një Imam me pozitë!

Nga Ana Limani Besoj se shumë prej jush e kanë rastisur dhe dëgjuar videon e Imamit Elvis Naçi, i cili duke folur për veprat që të japin liri të vërtetë,

Lexo me Shume

Nga Kozeta Kurti- “Presori” i Letërsisë dhe “zbythja” e Gjuhës

    Nga Kozeta Kurti- “Presori” i Letërsisë dhe “zbythja” e Gjuhës

“Presori” i Letërsisë çdo herë m’i lexonte hartimet përpara klasës. Më vendoste nota të mira, dhjeta kryesisht, sepse i pëlqente fantazia ime, stili im, qasja herë letrare e herë filozofike,

Lexo me Shume

Shqipëria me televizor pa televizion!

    Shqipëria me televizor pa televizion!

Nga Senad Ujkaj Siç mund ta keni kuptuar tashmë, në vendin tonë është bërë konkret digjitalizimi i kanaleve duke i kaluar nga versioni dvbt në atë dvbt2. Pra, me pak

Lexo me Shume

Deri kur do vazhdojmë të prodhojmë viktima fajtore? (nga Aulona Musta)

    Deri kur do vazhdojmë të prodhojmë viktima fajtore? (nga Aulona Musta)

Dy ditë më parë, një vajzë 15-vjeçare është rrëmbyer në shtëpinë e saj, në prani të familjarëve nga dy djem në moshë madhore, nën kërcënimin e armëve. Thuhet se vajza

Lexo me Shume

“Tu hongër qofte, tu pi birra e tu dgju Elton Dedën m lla”

    “Tu hongër qofte, tu pi birra e tu dgju Elton Dedën m lla”

Këndvështrim Kur më pyesin zakonisht për këngëtarët shqiptarë meshkuj, se kush është më i miri apo kë pëlqej më shumë, nuk them dot një emër, jo se nuk ka po

Lexo me Shume

Margëlliçi tjetër… (nga Marin Mema)

    Margëlliçi tjetër… (nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Jam i bindur se emrin Margëlliç e keni jo pak të dëgjuar. Më siguri kjo për shkak të përfshirjes së tij në zhvillimet e ndjeshme historike që

Lexo me Shume

Dy fjalë drejtuar Unionit të Gazetarëve Shqiptarë dhe shtetit: Informacionet i kërkoni, gazetarët nuk i mbroni…

  Dy fjalë drejtuar Unionit të Gazetarëve Shqiptarë dhe shtetit: Informacionet i kërkoni, gazetarët nuk i mbroni…

Nga Kilda Hysenbegasi Kryefjala e dy ditëve të fundit në media ka qenë atentati me kallashnikov ndaj gazetares Klodiana Lala.

Lexo me Shume

(Këndvështrim) Sa shumë shqiptarë që nuk bëjnë asgjë!

  (Këndvështrim) Sa shumë shqiptarë që nuk bëjnë asgjë!

Nga Entela Kurtulaj Sipas një studimi të financuar nga Komisioni Europian në lidhje me të ardhurat e familjeve në disa

Lexo me Shume

Cristiano Ronaldo apo Edi Rama, kush e merr Topin e Artë këtë vit?

  Cristiano Ronaldo apo Edi Rama, kush e merr Topin e Artë këtë vit?

Ditën e shtunë në rrjetet sociale, ndër lajme të tjera që bën zhurmë dhe tërhoqën vëmendjen e publikut shqiptar, qarkulloi

Lexo me Shume

(Këndvështrim) Mos bëni sikur çuditeni! Ka “1 milion arsye” se përse 1 milion shqiptarë mbi 25 vjeç nuk kanë lexuar asnjë libër vitin e kaluar…

  (Këndvështrim) Mos bëni sikur çuditeni! Ka “1 milion arsye” se përse 1 milion shqiptarë mbi 25 vjeç nuk kanë lexuar asnjë libër vitin e kaluar…

Nga Kejvin Kalo Sipas të dhenave të fundit të Instat, rreth 1 milion shqiptarë mbi 25 vjeç nuk paskan lexuar

Lexo me Shume

(Këndvështrim) Universitetet shqiptare, sa larg universitetit!

  (Këndvështrim) Universitetet shqiptare, sa larg universitetit!

Më kujtohet kur në një periudhë pak a shumë të tillë si tani, veçse disa vite më parë, më duhej

Lexo me Shume

(Këndvështrim)Mos zgjidh të kesh në krah një burrë që do të bjerë në sy për gjenitalet. Martohu me një baba të denjë për vajzat e tua!

  (Këndvështrim)Mos zgjidh të kesh në krah një burrë që do të bjerë në sy për gjenitalet. Martohu me një baba të denjë për vajzat e tua!

Dëgjoj shpesh vajza që ankohen përreth se sot nuk ka më meshkuj, se është e vështirë të krijosh një lidhje

Lexo me Shume

“Thjesht Aurela Gaçes…” – nga Kozeta Kurti

  “Thjesht Aurela Gaçes…” – nga Kozeta Kurti

Nga Kozeta Kurti Të ndoqa mbrëmë në Durrësin tim e po të shkruaj sot nga Vlora jote… Plot herë të

Lexo me Shume

Diaspora rumune kthehent në atdhe dhe proteston, diaspora shqiptare komenton te “Facebook”-u i Kryeminstrit… 

  Diaspora rumune kthehent në atdhe dhe proteston, diaspora shqiptare komenton te “Facebook”-u i Kryeminstrit… 

Tashmë është shpërndarë gjithandej dhe e kemi parë të gjithë, populli rumun di si të organizojë një protestë. Që sapo

Lexo me Shume

“Mos u hap o brekëgrisur”

  “Mos u hap o brekëgrisur”

Nga: Granit Perzhita E kisha ndarë mendjen se këtë verë do punoja. Të paktën do përdorja të gjithë “superfuqitë” e

Lexo me Shume

“…Që mos të të ndëshkojë vetja” – nga Kozeta Kurti

  “…Që mos të të ndëshkojë vetja” – nga Kozeta Kurti

Nga Kozeta Kurti Kur je pushim, ke më shumë kohë të merresh me llafe. Të merresh me llafe nuk do

Lexo me Shume

Aksidenti tragjik në Kamëz/ Edhe sa jetë duhet të humbasin vetëm për një semafor?

  Aksidenti tragjik në Kamëz/ Edhe sa jetë duhet të humbasin vetëm për një semafor?

Një lajm tragjik ka tronditur opinionin publik më datën 8 gusht ku Rozina Koleci shkaktoi tragjedinë me dy të vdekur

Lexo me Shume

(Këndvështrim) Instagrami, çfarë kemi harruar për të dhe jetën tonë?

  (Këndvështrim) Instagrami, çfarë kemi harruar për të dhe jetën tonë?

Nga Ana Limani Rrjetet sociale janë kthyer në një lojë të rrezikshme për jetën e çdokujt prej nesh. Instagrami na

Lexo me Shume

“Ça thotë buka me turshi dhe ajfoni iks?”

  “Ça thotë buka me turshi dhe ajfoni iks?”

Nga Granit Përzhita Se kisha menduar se do kaloja të gjithë verën time duke bërë moral për diçka që e

Lexo me Shume