Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Iliria sipas Aristotelit

Iliria sipas Aristotelit

  Nga Marin Mema   Është interesante të zbulosh një pjesë tjetër të jetës në Iliri, atë që prezanton me shumë elemente, filozofi dhe mendimtari më i shquar i antikitetit,

Lexo me Shume

Me pushime… vetëm!

    Me pushime… vetëm!

Jo unë, unë do të nisem për pushime, por do të jem edhe me nja 5 njerëz të tjerë me vete. Ata që më kanë “friend” në Facebook do të

Lexo me Shume

Gjergj shqiptari, luftëtari i panjohur

Gjergj shqiptari, luftëtari i panjohur

Nga Marin Mema Gjergj shqiptari është një luftëtar thuajse i panjohur i kohës së Skënderbeut. Nëse nuk do të ishte për albanologen italiane G.Lusu, për të nuk do të dihej

Lexo me Shume

Beteja e panjohur e Çerçiz Topullit – nga Marin Mema

Beteja e panjohur e Çerçiz Topullit – nga Marin Mema

Vetëm disa muaj pas vrasjes së Halil Musa Beut, bimbashit turk të Gjirokastrës dhe betejës së  Mashkullores, çeta e Çerçiz Topullit u përfshi në një tjetër betejë, e cila është

Lexo me Shume

“Sofra e Zotit” – nga Marin Mema

“Sofra e Zotit” – nga Marin Mema

A thua natyra ta ketë shkëputur këtë shkëmb gjigant nga diku sipërmi për ta vendosur më pas si një tryezë mbi këta shkëmbinj më të vegjël? Si mundet të ketë

Lexo me Shume

Lorik, kthe lekët që u ke vjedhur shqiptarëve!

    Lorik, kthe lekët që u ke vjedhur shqiptarëve!

Nga Fatmir Bardhoci, sportist. Njeriu që thotë të vërtetën është i dënuar të urrehet nga të gjithë ata që pëlqejnë mashtrimin, vjedhjen, korrupsionin, padrejtësitë, fyerjet, sharjet. Kjo mua më pëlqen, se

Lexo me Shume

Vasil Lupu, shqiptari që udhëhoqi Moldavinë për 19 vjet

    Vasil Lupu, shqiptari që udhëhoqi Moldavinë për 19 vjet

Nga Marin Mema Një nga figurat më pak të trajtuara nga historiografia shqiptare është padyshim ajo e Vasil Koçit ose Vasil Lupu, siç njihet më gjerë, njeriu që për më

Lexo me Shume

Një përgjigje për Artur Zhejin dhe të tjerët si ai… nga unë, “emigrantja majmune”

    Një përgjigje për Artur Zhejin dhe të tjerët si ai… nga unë, “emigrantja majmune”

Përshëndetje Blitz! Rastësisht lexova “artikullin” e zotit Artur Zheji mbi emigrantët majmunë dhe do të dëshiroja të shprehja mendimin tim, duke u munduar të jem sa më objektive. Në radhë

Lexo me Shume

Makthe të një nate vere (profesioni: kollovarë profesionistë)

  Makthe të një nate vere (profesioni: kollovarë profesionistë)

Kush e di për të satën herë kësaj vere tepër të nxehtë zgjohem nga makthet e natës, i mbytur në

Lexo me Shume

I nderuar mik i jashtëm, ta mora, ta lashë… reformën në drejtësi!

  I nderuar mik i jashtëm, ta mora, ta lashë… reformën në drejtësi!

Diskutimi më i rëndësishëm i muajve të fundit, që ka përfshirë çdo strukturë të shoqërisë shqiptare, është padyshim ai mbi

Lexo me Shume

Cirku i klounëve

  Cirku i klounëve

Zgjohem nga gjumi tërë ankth, i kapluar nga makthe të papara, ndonjëherë edhe i mbytur në djersë, saqë dukej se

Lexo me Shume

Me leje, zyshë? (Replikë)

  Me leje, zyshë? (Replikë)

Meqë dje kam parë të vërdalliset e të kalojë mur më mur në Facebook një shkrim që kur e pashë

Lexo me Shume

JE SUIS ALBANAIS!

  JE SUIS ALBANAIS!

Fatmirësisht, ndryshe nga ç’jemi mësuar këta muajt e fundit, ky nuk është një slogan solidarizimi për ndonjë masakër terroristësh apo

Lexo me Shume

Urdhër mbrojtjeje? Urdhri më i pavlerë në Shqipëri!

  Urdhër mbrojtjeje? Urdhri më i pavlerë në Shqipëri!

Dita e sotme ka lënë jo pak shije të hidhur. Gruaja që shtrëngonte fëmijët teksa dhunohej barbarisht dhe të vegjlit

Lexo me Shume

Shoqëri e brekëve të grisura!

  Shoqëri e brekëve të grisura!

Jemi një shoqëri tallagjare, që na pëlqen ende të shikojmë nga vrima e çelësit se çfarë bën Kristi Pinderi në

Lexo me Shume

Unë boss, ti boss, po lopën kush do ta kullosë?

  Unë boss, ti boss, po lopën kush do ta kullosë?

E hapi Getoar Selimi lojën dhe tani është tepër vonë për t’i ndalur. “Ma i madhi në ven” nuk e

Lexo me Shume

S’DUA!

  S’DUA!

Zgjohem në mëngjes përpara se të bjerë zilja e alarmit në celular. Ka ardhur një mesazh, dikush që as nuk

Lexo me Shume

O kurvë, mbyll gojën dhe hap këmbët!

  O kurvë, mbyll gojën dhe hap këmbët!

Gati kudo, thuajse gjithmonë, i vetmi term që burrat në këtë vend përdorin kur duan të na vënë me shpatulla

Lexo me Shume

Kujdes, televizioni i ka “këmbët e shkurtra”!

  Kujdes, televizioni i ka “këmbët e shkurtra”!

Televizioni është bërë një ndër armët më të fuqishme të shoqërisë. Nëpërmjet tij mund të jepen mendime, mund të fillojnë

Lexo me Shume

“Të shkollohesh”, një luks për të vuajturin nga mendtë!

  “Të shkollohesh”, një luks për të vuajturin nga mendtë!

  I shohim përditë, madje janë aq konkretë sa edhe mund t’i prekim e t’u japim dorën duke u thënë:

Lexo me Shume

Ju lutem, më thoni që janë shaka 1 prilli!

  Ju lutem, më thoni që janë shaka 1 prilli!

U bënë disa ditë që dëgjoj lajme kaq të trishta sa nuk mbaj dot lotët ose jam unë që jam

Lexo me Shume