Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Shqipëria e vrasjeve…

    Shqipëria e vrasjeve…

Shpeshherë dëgjojmë qytetarë në rrugë, mjedise publike apo komente në rrjete sociale se duan të largohen nga vendi, pasi ndihen të pasigurt. Këto biseda që na i has veshi nuk

Lexo me Shume

Parajsa e kthyer në ferrin shqiptar

    Parajsa e kthyer në ferrin shqiptar

Nga Marin Mema Ka raste kur njeriu duhet të heshtë e të lërë natyrën të flasë, të dëgjojë thirrjet e rënkimet e saj, të kuptojë psherëtimat e detit dhe plogështinë e tokës… Ky është bregdeti që ofron gjiri prej disa kilometrash i Kepit të Rodonit. Askush të mos habitet, nuk është as Sharra, as ndonjë pikë tjetër grumbullimi plehrash. Lumi i Ishmit shkarkon këtu prej vitesh gjithçka hedh kryeqyteti, por edhe zona të tjera përreth. Në këtë vend gjen gjithçka: këpucë të çfarëdo lloji, të

Lexo me Shume

Për të dashurat dele… ose për popullin!

    Për të dashurat dele… ose për popullin!

Të dashura dele, Si jeni? Si po shkoni me punët? Po fitoni gjë para? Epo mirë, sa të merrni lekë në fund të muajit jeni në rregull, se të tjerat

Lexo me Shume

Një parajsë në malet shqiptare

    Një parajsë në malet shqiptare

Nga Marin Mema Kelmendi është një nga ato zona ku tradita e historia shkojnë bashkë. Një vend kuvendesh, legjendash dhe burrash të moçëm, që duket sikur jehojnë ende në këto

Lexo me Shume

Në sytë e një fëmije pashë…

    Në sytë e një fëmije pashë…

Nga Marin Mema (Këto radhë nuk i kushtohen një fëmije të vetëm, por shumë të tillëve që kam njohur gjatë këtyre 10 viteve në Shqipëri) Varfëria shpesh këlthet, shkelmon, shfryn,

Lexo me Shume

Një perlë shqiptare që po kuron plagët

    Një perlë shqiptare që po kuron plagët

Nga Marin Mema Nëse kërkon të kuptosh barbarinë e njeriut mbi natyrën në këto 26 vite, padyshim Parku Kombëtar i Lurës është shembulli më i dhimbshëm. Nga më se 1.049

Lexo me Shume

Vetting edhe për Armand Dukën dhe FSHF-në

    Vetting edhe për Armand Dukën dhe FSHF-në

Kur luajnë mirë skuadrat e prish lojën arbitri; kur gjykon mirë arbitri nuk luajnë skuadrat; kur luajnë mirë skuadrat dhe gjykon mirë edhe arbitri, ndeshjen e prishin tifozët; kur janë

Lexo me Shume

Në kalanë e fshehtë të Gjergj Kastriot Skënderbeut

    Në kalanë e fshehtë të Gjergj Kastriot Skënderbeut

 Nga Marin Mema Degëzimi i fundit ku makina mund të shkojë normalisht është ai që kalon në krah të Kishës së Laçit. Më tej, rruga vështirësohet ndjeshëm. Pallatet e qytetit

Lexo me Shume

“Tony Montana”-t tanë që s’ua bën syri tërr

  “Tony Montana”-t tanë që s’ua bën syri tërr

Të rinj të përkëdhelur nga jeta, që s’e dinë vërtet ç’do të thotë të jetosh! E gjithë jeta e tyre

Lexo me Shume

Komb kosovar? Mos u bëni qesharakë!

  Komb kosovar? Mos u bëni qesharakë!

Ndodh që nga një çështje, qoftë kjo politike, sociale, ekonomike, të kalohet në disa çështje të tjera më pak të

Lexo me Shume

Çfarë kombësie kishte Aleksandri i madh?

Çfarë kombësie kishte Aleksandri i madh?

Nga Marin Mema Autorët antikë që kanë shkruar apo kanë përmendur Aleksandrin e madh janë të shumtë, megjithatë ne do

Lexo me Shume

Ishin kohët kur mbi të gjitha qëndronte kombi…

  Ishin kohët kur mbi të gjitha qëndronte kombi…

Nga Marin Mema Ata ishin dy klerikë, të dy besimeve të ndryshme. Njëri hoxhë nga Korça, tjetri prift nga fshati

Lexo me Shume

Shqipëria, vendi i tulipanëve…

Shqipëria, vendi i tulipanëve…

Nga Marin Mema Një nga vlerat më të veçanta të natyrës shqiptare është edhe tulipani. Për disa kjo mund të

Lexo me Shume

“Mos u zini, mos u grini”, Brad Pitt është i … imi!

  “Mos u zini, mos u grini”, Brad Pitt është i … imi!

Tani që kanë kaluar më shumë se 48 orë nga ndarja më e bujshme e vitit, ajo e Angelina Jolie

Lexo me Shume

Iliria sipas Aristotelit

Iliria sipas Aristotelit

  Nga Marin Mema   Është interesante të zbulosh një pjesë tjetër të jetës në Iliri, atë që prezanton me

Lexo me Shume

Me pushime… vetëm!

  Me pushime… vetëm!

Jo unë, unë do të nisem për pushime, por do të jem edhe me nja 5 njerëz të tjerë me

Lexo me Shume

Gjergj shqiptari, luftëtari i panjohur

Gjergj shqiptari, luftëtari i panjohur

Nga Marin Mema Gjergj shqiptari është një luftëtar thuajse i panjohur i kohës së Skënderbeut. Nëse nuk do të ishte

Lexo me Shume

Beteja e panjohur e Çerçiz Topullit – nga Marin Mema

Beteja e panjohur e Çerçiz Topullit – nga Marin Mema

Vetëm disa muaj pas vrasjes së Halil Musa Beut, bimbashit turk të Gjirokastrës dhe betejës së  Mashkullores, çeta e Çerçiz

Lexo me Shume

“Sofra e Zotit” – nga Marin Mema

“Sofra e Zotit” – nga Marin Mema

A thua natyra ta ketë shkëputur këtë shkëmb gjigant nga diku sipërmi për ta vendosur më pas si një tryezë

Lexo me Shume

Lorik, kthe lekët që u ke vjedhur shqiptarëve!

  Lorik, kthe lekët që u ke vjedhur shqiptarëve!

Nga Fatmir Bardhoci, sportist. Njeriu që thotë të vërtetën është i dënuar të urrehet nga të gjithë ata që pëlqejnë mashtrimin,

Lexo me Shume

Vasil Lupu, shqiptari që udhëhoqi Moldavinë për 19 vjet

  Vasil Lupu, shqiptari që udhëhoqi Moldavinë për 19 vjet

Nga Marin Mema Një nga figurat më pak të trajtuara nga historiografia shqiptare është padyshim ajo e Vasil Koçit ose

Lexo me Shume