Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Unë, palloshi!

    Unë, palloshi!

Ra alarmi i telefonit. Hapa sytë dhe pashë që perdja ishte aq e hapur sa për të hyrë një pe i hollë drite. Pashë orën në telefon dhe ishte 8:30

Lexo me Shume

(Histori) Argëtim, drogë, seks! Çfarë ndodh në Amsterdam, mbetet në Amsterdam…

    (Histori) Argëtim, drogë, seks! Çfarë ndodh në Amsterdam, mbetet në Amsterdam…

Si zakonisht, po pija kafen e mëngjesit me shoqen time të ngushtë, Tean, në lokalin e lagjes. Filluam të diskutonim për monotoninë që na kishte mbytur. Realisht ishim mbyllur brenda

Lexo me Shume

Fanatikë të një futbolli pa zot

    Fanatikë të një futbolli pa zot

“Mesa duket, Tirona ka ngel pa president por nuk është mall pa zot!” Me këtë fjali mbyllet shkrimi i para dy ditëve i tifogrupit “Tirona Fanatics”, të cilët u bënin

Lexo me Shume

Shqiptarët që nuk ekzistojnë…

    Shqiptarët që nuk ekzistojnë…

Shqiptarët i gjen sot kudo në të gjithë rajonin, siç janë edhe ata që jetojnë në zonën e Sanxhakut në Serbi. Lidhja e Prizrenit në vitin 1878 e kishte Sanxhakun

Lexo me Shume

Artan Fuga, thumba medias: “Jemi me Ramën, Bashën, Metën, Dukën, Nanon”

    Artan Fuga, thumba medias: “Jemi me Ramën, Bashën, Metën, Dukën, Nanon”

Filozofi dhe kritiku i medias Artan Fuga, i njohur për qëndrimet e tij me tone “thumbuese” ndaj fenomeneve mediatike, politike e sociale në vend, ka thumbuar situatën e disa mediave

Lexo me Shume

E dashur Amerikë, tani dukesh si një vend arab!

    E dashur Amerikë, tani dukesh si një vend arab!

Nga Karl Sharro* E dashur Amerikë, E kemi parë me shumë interes dhe kureshtje dramën e zgjedhjeve tuaja presidenciale. Është e vështirë të mos vërehen shumë prej ngjashmërive mes vendeve

Lexo me Shume

Prisnim të sqaroheshim, por Peza s’tha asgjë

    Prisnim të sqaroheshim, por Peza s’tha asgjë

Deputeti socialist Alfred Peza bëri daljen e parë publike në një televizion për të sqaruar akuzat e fshehjes së pasurisë dhe dyshimet për evazion fiskal. Përballë gazetarit Sokol Balla në

Lexo me Shume

Letra e Çerçiz Topullit nga malet e Shqipërisë në 1908-n

    Letra e Çerçiz Topullit nga malet e Shqipërisë në 1908-n

Nga Marin Mema E ndershmja gazetë “Drita”, sikundër edhe gazetat shqipe, e kanë treguar kthjellët programin e Komitetit e të komitave shqiptarë, andaj gjithë veprat tona të motit që shkoi

Lexo me Shume

Mua s’më duhet rroga e Pezës, si t’ia bëj me kacidhet e mia…

  Mua s’më duhet rroga e Pezës, si t’ia bëj me kacidhet e mia…

Nga Suada Daci Thonë se ne shqiptarët jemi populli numër një për t’u marrë me punët e të tjerëve dhe

Lexo me Shume

(Video ekskluzive) Noizy dhe Rita Ora, përkëdhelje intime në Romë!

  (Video ekskluzive) Noizy dhe Rita Ora, përkëdhelje intime në Romë!

Me siguri ti që e hape këtë lajm je duke lëvizur sa andej këndej, po rrotullon sytë për të gjetur

Lexo me Shume

Dola vetëm dhe më bënë ku*vë!

  Dola vetëm dhe më bënë ku*vë!

Nga Kilda Hysenbegasi Kisha kaluar një javë të zhurmshme dhe të lodhshme. E premte mbrëma… Vendosa të vishja fustanin tim

Lexo me Shume

Arsa, qyteti ilir me histori të grabitur

  Arsa, qyteti ilir me histori të grabitur

Nga Marin Mema Jo larg qytetit të tregut të ri në pjesën e Sanxhakut mbetur nën shtetin serb ngrihen disa

Lexo me Shume

Në shtrat me armikun

  Në shtrat me armikun

Nuk është një fakt i ri që sa herë ndodh diçka e lidhur me elementin kombëtar, me ndjesitë që përbashkojnë

Lexo me Shume

Magjia e një fshati…

  Magjia e një fshati…

Nga Marin Mema Edhe pse reklamimi nuk e ka prekur aq sa fshatra të tjerë, Rehova e Kolonjës mbetet një

Lexo me Shume

Imami kuq e zi për djemtë e Kombëtares

  Imami kuq e zi për djemtë e Kombëtares

  Nga Endi Tufa “Ndoshta kujdo do t’i ketë bërë përshtypje, fotot nëpër rrjete sociale të disa prej futbollistëve të

Lexo me Shume

Prifti, komandant çete

  Prifti, komandant çete

At Stath Melani është, për fat të keq, një figurë pak e njohur, nëse e krahason me kontributin e tij

Lexo me Shume

Shqiptarët dhe arti i tyre i humbur

  Shqiptarët dhe arti i tyre i humbur

Ah, sa temë e bukur! Në fakt, nga titulli të gjithë presin që ky artikull të fillojë të shtjellojë faktin

Lexo me Shume

Thesari i mbretëreshës Teuta

  Thesari i mbretëreshës Teuta

Nga Marin Mema Mokra është një krahinë legjendash dhe historish, që nga kohët më të lashta. Një hap, një monument ofron

Lexo me Shume

Vdesin njerëzit, por jo idhujt

  Vdesin njerëzit, por jo idhujt

Nga Denis Dyrnjaja Dje ishte një ditë e trishtë, nga ato që vrasin kujtimet e bukura të së shkuarës. Kthej

Lexo me Shume

Mesazhi i Iliridës…

  Mesazhi i Iliridës…

Nga Marin Mema Të lexosh rezultatin e zgjedhjeve të fundit në Iliridë nuk është e vështirë. Shqiptarët folën me gjuhën

Lexo me Shume

Të njohësh Shqipërinë!

  Të njohësh Shqipërinë!

Nga Marin Mema Shqipëria është vendi i vetëm në botë që ka pafund pasuri turistike në një hapësirë kaq të

Lexo me Shume