Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Arratisja! Ikja! Fytyra e dhimbjes së një populli të shumëvuajtur!

    Arratisja! Ikja! Fytyra e dhimbjes së një populli të shumëvuajtur!

Nga Elton Dono   O njerëz! O bashkëqytetarë të dashur! Ju lutem! Mos lexoni nëpër gazeta dhe portale idiotësira të tipit: “Italia, mijëra vende pune. Suedia hap thesin. Europa mirëpret

Lexo me Shume

I dashur “Besim”!

    I dashur “Besim”!

Nga Kozeta Kurti Po shkruaj për të të thënë se sa kohë më ke humbur nga e shtrenjta jeta ime. Më kujtohet se kam nisur të të kërkoj që kur

Lexo me Shume

Ende besoj se jam një vajzë që di të dua

    Ende besoj se jam një vajzë që di të dua

Nga Desantila Vatnikaj Ndonëse jam thyer e pa fjalë kam mbetur, netëve ku zgjuar rëndoja kryet me pikëpyetje, edhe pse kam heshtur e kam urryer veten jo pak herë, prapë

Lexo me Shume

Unë jam fëmijë i vetëm. Ju lutem mos ja bëni këtë fëmijës tuaj

    Unë jam fëmijë i vetëm. Ju lutem mos ja bëni këtë fëmijës tuaj

Nëna ime është një nga 8 fëmijët e familjes së saj dhe ajo më thotë ndonjëherë se unë duhet ti jem mirënjohës që jam fëmijë i vetëm. Ajo e thotë

Lexo me Shume

Ti ma bën diell!

    Ti ma bën diell!

Nga Desantila Vatnikaj Sa është ora? Është saktësisht një orë për t’u dashur, një orë për të thënë të dua, një orë me përqafimin e diellit përballë, me padurimin për

Lexo me Shume

Shqiptarët, politika dhe cicërimat e zogjve

    Shqiptarët, politika dhe cicërimat e zogjve

Nga Elton Dono   Shkova. Pashë. Ika i qetë. Politika shqiptare bie erë e nuk mendoj se ka ndonjë shpresë për të ndryshuar. Por nëse nuk e sheh nga afër

Lexo me Shume

Të mbaj!

    Të mbaj!

Nga Desantila Vatnikaj U enda gjatë rrugëve të tua, ti më thoshe se jam gjithçka që ti ke dashur, ti me gjithë qenien tënde më shtrëngoje në një premtim, të

Lexo me Shume

Pse çunat duhet të dalin me çunat

    Pse çunat duhet të dalin me çunat

Nga Blendi Salaj Ky është një shkrim për burrat e sotëm, për moshatarët e mi që pak nga pak po i afrohen moshës së mesme dhe për gratë e tyre,

Lexo me Shume

Njerëz, mjaft shitët mediokritet në emër të nudos!

Njerëz, mjaft shitët mediokritet në emër të nudos!

Nga Kozeta Kurti Po i jap vetes të drejtën të  shkruaj këto radhë e para sepse guximi nuk më ka

Lexo me Shume

Hija e korbit

  Hija e korbit

Nga Marin Mema Gjeografikisht ndodhemi rreth 2 kilometra në jug të Maliqit, mbi shpinën e fshatit Klocë. Sipas dokumentacionit zyrtar,

Lexo me Shume

Fotoskandali i aktivistes së FRESSH-it dhe KANCERI I GAZETARISË

  Fotoskandali i aktivistes së FRESSH-it dhe KANCERI I GAZETARISË

Nga Elton Dono   Gazetaria e skandaleve nuk mund të ndalet para asgjëje. Ajo nuk njeh as moral, as limite, as

Lexo me Shume

Dje u shkëmbyem në rrugë…

  Dje u shkëmbyem në rrugë…

Nga Desantila Vatnikaj Me dorën futur në xhep shtrëngoja një 20 lekësh monedhë, në dorën tjetër timonin e makinës, kaq

Lexo me Shume

Vënd’ i Shqipërisë nga Sami Frashëri

  Vënd’ i Shqipërisë nga Sami Frashëri

Nga Marin Mema Ky vënt q’ësht i rrethuarë me këto kufi  është Shqipëria, mëmëdheu yn’ i dashurë. Është një nga

Lexo me Shume

Në komedinën përbri krevatit

  Në komedinën përbri krevatit

Nga Desantila Vatnikaj Në një ditar të vogël shfletova para syve një jetë që dikur kish qenë e jona. Sa

Lexo me Shume

E boshatisët vendin, u kënaqët? Dy fjalë për ikjen, VIP-at, politikanët dhe mediat

  E boshatisët vendin, u kënaqët? Dy fjalë për ikjen, VIP-at, politikanët dhe mediat

Nga Elton Dono   Dje në mediat online qarkulloi një lajm për VIP-at që kanë vendosur të largohen nga Shqipëria

Lexo me Shume

Tragjike e komike, shqiptarët shqetësohen më shumë për filmat sesa për shëndetin

  Tragjike e komike, shqiptarët shqetësohen më shumë për filmat sesa për shëndetin

Debati i ditëve të fundit lidhur me heqjen nga qarkullimi të filmave të periudhës komuniste ka sjellë një sërë reagimesh

Lexo me Shume

Kali i Qyqes, sanitari që po zhduket…

  Kali i Qyqes, sanitari që po zhduket…

Nga Marin Mema Dikur Shqipëria ka pasur katër lloje shkabash: shkabën, shkabën e zezë, shkabën mjekroshe dhe Kalin e Qyqes.

Lexo me Shume

Arrëza, fshati i humbur në sup të Dardhës

  Arrëza, fshati i humbur në sup të Dardhës

Nga Andrea Danglli Jua ka rrahur ndonjëherë veshin një fshat me emrin Arrëzë? Mbase nuk keni dëgjuar shumë për të,

Lexo me Shume

Janë të sëmurë! Nuk janë kriminelë!

  Janë të sëmurë! Nuk janë kriminelë!

Nga Kozeta Kurti Ata që më njohin nga afër e dinë shumë mirë se unë nuk kam qenë kurrë as

Lexo me Shume

Karakteri i ilirëve…

  Karakteri i ilirëve…

Nga Marin Mema Cilat janë disa ndër elementet që u kanë bërë përshtypje autorëve të lashtë mbi jetën e ilirëve?

Lexo me Shume

Vajto e ngrata Shqipëri!

  Vajto e ngrata Shqipëri!

Nga Marin Mema   Çfarë shkruante Mihal Grameno në vjeshtën e vitit 1913, një vit pas shpalljes së pavarësisë dhe

Lexo me Shume