Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Shqiptarët, politika dhe cicërimat e zogjve

    Shqiptarët, politika dhe cicërimat e zogjve

Nga Elton Dono   Shkova. Pashë. Ika i qetë. Politika shqiptare bie erë e nuk mendoj se ka ndonjë shpresë për të ndryshuar. Por nëse nuk e sheh nga afër

Lexo me Shume

Të mbaj!

    Të mbaj!

Nga Desantila Vatnikaj U enda gjatë rrugëve të tua, ti më thoshe se jam gjithçka që ti ke dashur, ti me gjithë qenien tënde më shtrëngoje në një premtim, të

Lexo me Shume

Pse çunat duhet të dalin me çunat

    Pse çunat duhet të dalin me çunat

Nga Blendi Salaj Ky është një shkrim për burrat e sotëm, për moshatarët e mi që pak nga pak po i afrohen moshës së mesme dhe për gratë e tyre,

Lexo me Shume

Njerëz, mjaft shitët mediokritet në emër të nudos!

Njerëz, mjaft shitët mediokritet në emër të nudos!

Nga Kozeta Kurti Po i jap vetes të drejtën të  shkruaj këto radhë e para sepse guximi nuk më ka munguar ndonjëherë (pra, nuk më shqetëson aspak ndonjë paragjykim i

Lexo me Shume

Hija e korbit

    Hija e korbit

Nga Marin Mema Gjeografikisht ndodhemi rreth 2 kilometra në jug të Maliqit, mbi shpinën e fshatit Klocë. Sipas dokumentacionit zyrtar, kjo qendër antike e identifikuar si “Hija e korbit” shtrihet

Lexo me Shume

Fotoskandali i aktivistes së FRESSH-it dhe KANCERI I GAZETARISË

    Fotoskandali i aktivistes së FRESSH-it dhe KANCERI I GAZETARISË

Nga Elton Dono   Gazetaria e skandaleve nuk mund të ndalet para asgjëje. Ajo nuk njeh as moral, as limite, as vlera njerëzore, as njerëz që mund të shkatërrohen, sepse ata

Lexo me Shume

Dje u shkëmbyem në rrugë…

    Dje u shkëmbyem në rrugë…

Nga Desantila Vatnikaj Me dorën futur në xhep shtrëngoja një 20 lekësh monedhë, në dorën tjetër timonin e makinës, kaq zotëroja për t’i dhënë drejtim jetës, 20 lekë dhe një

Lexo me Shume

Vënd’ i Shqipërisë nga Sami Frashëri

    Vënd’ i Shqipërisë nga Sami Frashëri

Nga Marin Mema Ky vënt q’ësht i rrethuarë me këto kufi  është Shqipëria, mëmëdheu yn’ i dashurë. Është një nga më të bukurat’ e vëndevet t’Evropësë. Mbase s’ësht’ aq i

Lexo me Shume

Në komedinën përbri krevatit

  Në komedinën përbri krevatit

Nga Desantila Vatnikaj Në një ditar të vogël shfletova para syve një jetë që dikur kish qenë e jona. Sa

Lexo me Shume

E boshatisët vendin, u kënaqët? Dy fjalë për ikjen, VIP-at, politikanët dhe mediat

  E boshatisët vendin, u kënaqët? Dy fjalë për ikjen, VIP-at, politikanët dhe mediat

Nga Elton Dono   Dje në mediat online qarkulloi një lajm për VIP-at që kanë vendosur të largohen nga Shqipëria

Lexo me Shume

Tragjike e komike, shqiptarët shqetësohen më shumë për filmat sesa për shëndetin

  Tragjike e komike, shqiptarët shqetësohen më shumë për filmat sesa për shëndetin

Debati i ditëve të fundit lidhur me heqjen nga qarkullimi të filmave të periudhës komuniste ka sjellë një sërë reagimesh

Lexo me Shume

Kali i Qyqes, sanitari që po zhduket…

  Kali i Qyqes, sanitari që po zhduket…

Nga Marin Mema Dikur Shqipëria ka pasur katër lloje shkabash: shkabën, shkabën e zezë, shkabën mjekroshe dhe Kalin e Qyqes.

Lexo me Shume

Arrëza, fshati i humbur në sup të Dardhës

  Arrëza, fshati i humbur në sup të Dardhës

Nga Andrea Danglli Jua ka rrahur ndonjëherë veshin një fshat me emrin Arrëzë? Mbase nuk keni dëgjuar shumë për të,

Lexo me Shume

Janë të sëmurë! Nuk janë kriminelë!

  Janë të sëmurë! Nuk janë kriminelë!

Nga Kozeta Kurti Ata që më njohin nga afër e dinë shumë mirë se unë nuk kam qenë kurrë as

Lexo me Shume

Karakteri i ilirëve…

  Karakteri i ilirëve…

Nga Marin Mema Cilat janë disa ndër elementet që u kanë bërë përshtypje autorëve të lashtë mbi jetën e ilirëve?

Lexo me Shume

Vajto e ngrata Shqipëri!

  Vajto e ngrata Shqipëri!

Nga Marin Mema   Çfarë shkruante Mihal Grameno në vjeshtën e vitit 1913, një vit pas shpalljes së pavarësisë dhe

Lexo me Shume

“Jetojmë si në xhungël! Si lepuj, minj, breshka”

  “Jetojmë si në xhungël! Si lepuj, minj, breshka”

Akademiku Artan Fuga, herë pas here godet me përshkrimin e realitetit në vendin tonë. Së fundmi ai ka bërë një

Lexo me Shume

U prehtë në paqe!

  U prehtë në paqe!

Nga Kozeta Kurti Kështu thuhet për atë që ikën apo jo? Në të vërtetë unë kam kohë që nuk e

Lexo me Shume

“5 djelmoshat”, turpërohuni, reflektoni! Fasada duhet shembur

  “5 djelmoshat”, turpërohuni, reflektoni! Fasada duhet shembur

Nga Elton Dono   Nisi si një shfaqje normale apo më saktë e lodhshme. 5 fëmijë duke u argëtuar me

Lexo me Shume

Çfarë fshihet pas Zharrëzës?

  Çfarë fshihet pas Zharrëzës?

Nga Blendi Fevziu  Qëndrojnë ditë e natë aty. Shtrirë përdhe, në të ftohtin e shkurtit dhe shiun litar. Nuk largohen

Lexo me Shume

Te rrapi në Mashkullorë

  Te rrapi në Mashkullorë

Nga Marin Mema   Ku u zhvillua vërtet beteja e famshme e çetës së Çerçiz Topullit në Mashkullorë? Ndikuar nga filmi

Lexo me Shume