Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Prite Zot lindi vajzë!

    Prite Zot lindi vajzë!

Nga Alma Nikolli   Pushkë nuk krisi kur lindi, veç nënën ja porositën mos me u mërzit për atë vajzë. Megjithatë ajo nanë s’mundi me e ndal dhimbjen n’kraharor, prej

Lexo me Shume

Ty që ma ngjyros edhe errësirën!

    Ty që ma ngjyros edhe errësirën!

Nga Desantila Vatnikaj Ka momente nga ato vetmitaret e shumëdëshiruara kur i bëj vetes shoqëri që të gjej pranë ty. Në ato mendime krejt intime e të vogla të pushimit,

Lexo me Shume

Lotaria amerikane, pse u gëzova për ata që nuk fituan

    Lotaria amerikane, pse u gëzova për ata që nuk fituan

Nga Agim Xhafka Pardje dhe dje, mbi 200 mijë shqiptarë shqyen sytë mbi kompjuter për të parë nëse do ishin fitues të lotarisë amerikane. Shumë syresh u gëzuan dhe nisën

Lexo me Shume

Dua (çdo ditë e) më shumë Shqipërinë…

    Dua (çdo ditë e) më shumë Shqipërinë…

Nga Suada Daci Me siguri keni dëgjuar të flitet këto ditë për “South Outdoor Festival”. Festivali i natyrës dhe aventurës u mbajt për tri ditë në jug të vendit, ekzaktësisht

Lexo me Shume

Zemra nuk ka nevojë për filtër…

    Zemra nuk ka nevojë për filtër…

Nga Kozeta Kurti … dhe unë nuk e kam kuptuar këtë që kur linda, por me rritjen time dhe të njerëzve nga të cilët kam qenë rrethuar, herë afër, herë

Lexo me Shume

Guri i Përmetit

    Guri i Përmetit

Nga Marin Mema Guri i Përmetit është simbol i një qyteti të paqtë, i një natyre që shkrihet ëmbël me të, por edhe historisë. Rijetëzimi i tij përmes një projekti të

Lexo me Shume

Të njohësh limitet…

    Të njohësh limitet…

Nga Kozeta Kurti Besomë, është aftësi më vete, është talent që nëse nuk e ke, duhet ta përplasësh kokën pas murit, një herë, dy herë, shumë herë, derisa të të përgjigjet…

Lexo me Shume

Më shtyni në gabim!

    Më shtyni në gabim!

Nga Elton Dono   Mos më lejoni të jem i saktë, më bëni të gaboj, të gaboj shpesh madje! Më thoni të gaboj përsëri e përsëri. Më lejoni të jem

Lexo me Shume

Kush ka çadër, botën ka! (Këndvështrim)

  Kush ka çadër, botën ka! (Këndvështrim)

U ngroh koha, filluan ankthet që më lënë pa gjumë tërë natën. Veshët më buçasin nga një këngë e dëgjuar,

Lexo me Shume

“Ferma e kafshëve” dhe “derri” i ditëve të sotme

  “Ferma e kafshëve” dhe “derri” i ditëve të sotme

Nga Kozeta Kurti … Se kjo vepër mund të jetë botuar në mesin e viteve ’40 për Revolucionin Rus të

Lexo me Shume

Mesazhi i Naim Frashërit për shqiptarët…

  Mesazhi i Naim Frashërit për shqiptarët…

Nga Marin Mema Nëse kërkon historinë të përmbledhur në mënyrë të jashtëzakonshme, atëherë duhet domosdoshmërisht t’i drejtohesh të madhit Naim

Lexo me Shume

Një dado për … “Liqenin e mjellmave”

  Një dado për … “Liqenin e mjellmave”

Nga Kozeta Kurti Sigurisht jo për Odetën e mallkuar për t’u shndërruar në mjellmë ditën dhe njeri natën, as për

Lexo me Shume

Ti je frymëzimi im…

  Ti je frymëzimi im…

Nga Kozeta Kurti Nëna? Babai? Motra? Vëllai? Jo, ata nuk janë frymëzimi im! Ata janë vetë jeta ime; as më

Lexo me Shume

Arratisja! Ikja! Fytyra e dhimbjes së një populli të shumëvuajtur!

  Arratisja! Ikja! Fytyra e dhimbjes së një populli të shumëvuajtur!

Nga Elton Dono   O njerëz! O bashkëqytetarë të dashur! Ju lutem! Mos lexoni nëpër gazeta dhe portale idiotësira të

Lexo me Shume

I dashur “Besim”!

  I dashur “Besim”!

Nga Kozeta Kurti Po shkruaj për të të thënë se sa kohë më ke humbur nga e shtrenjta jeta ime.

Lexo me Shume

Ende besoj se jam një vajzë që di të dua

  Ende besoj se jam një vajzë që di të dua

Nga Desantila Vatnikaj Ndonëse jam thyer e pa fjalë kam mbetur, netëve ku zgjuar rëndoja kryet me pikëpyetje, edhe pse

Lexo me Shume

Unë jam fëmijë i vetëm. Ju lutem mos ja bëni këtë fëmijës tuaj

  Unë jam fëmijë i vetëm. Ju lutem mos ja bëni këtë fëmijës tuaj

Nëna ime është një nga 8 fëmijët e familjes së saj dhe ajo më thotë ndonjëherë se unë duhet ti

Lexo me Shume

Ti ma bën diell!

  Ti ma bën diell!

Nga Desantila Vatnikaj Sa është ora? Është saktësisht një orë për t’u dashur, një orë për të thënë të dua,

Lexo me Shume

Shqiptarët, politika dhe cicërimat e zogjve

  Shqiptarët, politika dhe cicërimat e zogjve

Nga Elton Dono   Shkova. Pashë. Ika i qetë. Politika shqiptare bie erë e nuk mendoj se ka ndonjë shpresë

Lexo me Shume

Të mbaj!

  Të mbaj!

Nga Desantila Vatnikaj U enda gjatë rrugëve të tua, ti më thoshe se jam gjithçka që ti ke dashur, ti

Lexo me Shume

Pse çunat duhet të dalin me çunat

  Pse çunat duhet të dalin me çunat

Nga Blendi Salaj Ky është një shkrim për burrat e sotëm, për moshatarët e mi që pak nga pak po

Lexo me Shume