Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Ç’a demokracie presim nga turma analfabete?

    Ç’a demokracie presim nga turma analfabete?

Gazetari i njohur Armir Shkurti pa publikuar një shkrim referuar situatës zgjedhore në vendin tonë sa i takon mënyrës së votimit dhe nivelin e qytetarëve që votojnë. Shkurti ndër të

Lexo me Shume

“Shihemi në ëndërr!” – shkrimi prekës i Desantilës për të atin e ndjerë

    “Shihemi në ëndërr!” – shkrimi prekës i Desantilës për të atin e ndjerë

Nga Desantila Vetnikaj Dhimbja më shtriu dorën… s’e di pse ia zgjata si për ta ndihmuar, ajo më tërhoqi pas vetes! Si një viktimë e denjë u dergja rrugës së

Lexo me Shume

Midis brezash…

    Midis brezash…

  Nga Kozeta Kurti … sepse gjithsecili prej nesh ndesh çdo ditë togfjalëshin “luftë brezash”, por rrallëherë fokusohemi tek analiza e brezit. Çfarë është një brez? Asgjë më shumë përveç

Lexo me Shume

Besnik Mustafaj: “Basha të ikë që sot dhe Berisha duhet ta mbështesë këtë dorëheqje”

    Besnik Mustafaj: “Basha të ikë që sot dhe Berisha duhet ta mbështesë këtë dorëheqje”

Nga numërimi i votave të deritanishme bëhet me dije se Partia Demokratike ka një rënie shumë të madhe krahasuar me të gjitha herët e tjera kur janë mbajtur zgjedhjet. Ndonëse

Lexo me Shume

Dukagjinasit e panjohur…

    Dukagjinasit e panjohur…

Nga Marin Mema Koperi apo Kapodistria, siç njihet ndryshe qyteti port sot në Slloveni, ka qenë në periudhën mesjetare një destinacion i preferuar për familjet arbërore. Ato u vendosën këtu

Lexo me Shume

I dashur prind, mos e këshillo fëmijën tënd përmes qortimit!

    I dashur prind, mos e këshillo fëmijën tënd përmes qortimit!

Nga Albjona Rrapaj   Proceset edukuese janë të shumëllojta e vazhdimisht në kërkim  të perfeksionit. Prindërit të përfshirë emocionalisht në to shpesh kërkojnë aq shumë, sa zgjidhjet apo zgjedhjet për

Lexo me Shume

Një parlament ndryshe…

    Një parlament ndryshe…

Nga Marin Mema Nëse kërkon që bregdetit të jashtëzakonshëm të Borshit t’i bashkëngjisësh edhe natyrën e virgjër të fshatrave që shtrihen pas shpinës së tij, nuk do ta kesh aspak

Lexo me Shume

Perversiteti i një shoqërie të degraduar “PJELL” media perverse të degjeneruara

    Perversiteti i një shoqërie të degraduar “PJELL” media perverse të degjeneruara

Nga Elton Dono   Për të gjithë ata që ndoshta nuk e mbajnë mend si ngjarje, Ardian Përrenjasi u arrestua në vitin 2013 pasi akuzohej për vrasjen e një djali

Lexo me Shume

Ky është terrorizëm!

  Ky është terrorizëm!

Nga Klodian Tomorri   Ajo që ndodh në fushat bujqësore të Shqipërisë është terrorizëm i mirëfilltë. As më shumë e as

Lexo me Shume

Çfarë duan burrat?

  Çfarë duan burrat?

Nga Marsida Simo  (sociologe)   Deri sot, personalisht nuk kam lexuar ndonjë artikull ku vihet në pikëpyetje se çfarë duan

Lexo me Shume

Për Presidentin e Republikës dhe paraardhësit e tij

  Për Presidentin e Republikës dhe paraardhësit e tij

Nga Kozeta Kurti I nderuar z. President i Republikës, Shkëlqesia Juaj, Bujar Nishani! Mësova se ju do të nderoni disa

Lexo me Shume

E zeza mbi të bardhë, ja si votojnë shqiptarët në çdo zgjedhje

  E zeza mbi të bardhë, ja si votojnë shqiptarët në çdo zgjedhje

Mënyra se si votojnë qytetarët shqiptarë përherë është vendosur në qendër të diskutimeve nga politikanë, qytetarë të thjeshtë apo analistë

Lexo me Shume

“Analfabeti”  i veshur me këpucë intelektuali

  “Analfabeti”  i veshur me këpucë intelektuali

Nga Albjona Rrapaj Në fitore të një “pse”-je të paqartë, shoh dikë me buzëqeshje, që nuk e deshifroj dot është

Lexo me Shume

B*thë-bota jonë, nevojë jetësore…

  B*thë-bota jonë, nevojë jetësore…

Nga Medjan Gjoni Shumë i habitshëm fakti se si femrat kanë evoluar kaq shumë duke degraduar në një mënyrë skandaloze.

Lexo me Shume

Shqipëria tjetër…

  Shqipëria tjetër…

Nga Marin Mema   Alpet e Zvicrës, ato të Francës, Austrisë apo Gjermanisë na kanë mahnitur gjithmonë përmes spoteve, fotografive

Lexo me Shume

E KAM ME JU, djem që nuk dini të propozoni dhe vajza që thoni “po” duke numëruar zerot!

  E KAM ME JU, djem që nuk dini të propozoni dhe vajza që thoni “po” duke numëruar zerot!

E keni menduar ndonjëherë se si do të jetë momenti kur i dashuri juaj t’ju propozojë për martesë? Hajde pra

Lexo me Shume

Zona VIP, vendi “pse ma pe e pse ta pashë”!

  Zona VIP, vendi “pse ma pe e pse ta pashë”!

Nga Medjan Gjoni Më pëlqen shumë jeta e natës. Më pëlqen të dal me shoqërinë në “club”-e, të kërcej, të

Lexo me Shume

Palestra të shkurton jetën…

  Palestra të shkurton jetën…

Nga Medjan Gjoni Të gjithë e dimë që për të qenë të shëndetshëm fizikisht, por edhe psikologjikisht, duhet të bëjmë

Lexo me Shume

Gjuha vrasëse dhe vrasja e gjuhës

  Gjuha vrasëse dhe vrasja e gjuhës

Nga Kozeta Kurti Me çfarë të drejte më vendosni përballë një tufë me analfabetë? Me çfarë të drejte më zhvlerësoni

Lexo me Shume

Thesari majë malit të Gramozit

  Thesari majë malit të Gramozit

Nga Marin Mema   A e njohim ne sa duhet vendin tonë? Mundësitë e tij? A i shfrytëzojmë resurset e

Lexo me Shume

Ti ishe i çmendur Lasgush!

  Ti ishe i çmendur Lasgush!

Nga Elton Dono   Sikur të kisha mundur t’ju takoja vetëm një herë në jetën time dhe ta njihja zotërinë

Lexo me Shume