Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Baphomet! Për një mendje të lirë…

    Baphomet! Për një mendje të lirë…

Nga Shpëtim Hoxha Ky shkrim është për një mendje të lirë Njeriu i lirë me një mendje të lirë i bën pyetje vetes, është kurioz, kërkues i së vërtetës, cilado

Lexo me Shume

Historia që kërkon të flasë… (nga Marin Mema)

    Historia që kërkon të flasë… (nga Marin Mema)

  E kaluara historike që mban mbi supe Shqipëria, ka bërë që shpesh e sotmja të mbivendoet me lashtësinë.  Dhe ashtu pa e kuptuar ndodh të jetojmë shumë pranë rrënojave

Lexo me Shume

Teatri ra, bashkë me të ramë dhe ne…

    Teatri ra, bashkë me të ramë dhe ne…

Me siguri e keni dëgjuar e stërdëgjuar çështjen e Teatrit ditët, javët, muajt e fundit. Me siguri shumica prej jush pasi kanë lexuar ndonjë gjë për të, kanë vazhduar me

Lexo me Shume

Për një mjekësi pa shërbime është koha të mos heshtet më!

    Për një mjekësi pa shërbime është koha të mos heshtet më!

Nga Ana Limani Kjo të dashur lexues është një pamje që shumica prej jush e kanë pare edhe më parë. Një recepsion në institucionin kryesor shëndetësor në një ditë normale

Lexo me Shume

Mbreti ilir i monedhës së argjendtë. (nga Marin Mema)

    Mbreti ilir i monedhës së argjendtë. (nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Asgjë nuk ndodh rastësisht sot në botën moderne, përsa kohë një fije ndonëse e padukshme e lidh thellë me lashtësinë. Ndoshta mund të duket jo fort reale

Lexo me Shume

“Super-Aksioni” i Shqiponjave që terrorizoi mbrëmë Tiranën

    “Super-Aksioni” i Shqiponjave që terrorizoi mbrëmë Tiranën

Nga Anta Muçaku I premtova vetes mbrëmë se nëse do ishte finalizuar ndonjë operacion i madh apo do ishte arrestuar ndonjë kriminel, do bëja sikur e harrova atë që ndodhi

Lexo me Shume

Në radhë për vajguri, në radhë per dekodera, në radhë për libra, në radhë…

    Në radhë për vajguri, në radhë per dekodera, në radhë për libra, në radhë…

Kur shikoj dokumentarë për vitet e komunizmit, sidomos periudhës kur ishte drejt rënies, gjëja që më bën më shumë përshtypje janë radhët. Radhët e famshme për vajguri, për qumësht, bukë,

Lexo me Shume

Femra nuk do të jetë kurrë mëkat, edhe nëse këtë e thotë një Imam me pozitë!

    Femra nuk do të jetë kurrë mëkat, edhe nëse këtë e thotë një Imam me pozitë!

Nga Ana Limani Besoj se shumë prej jush e kanë rastisur dhe dëgjuar videon e Imamit Elvis Naçi, i cili duke folur për veprat që të japin liri të vërtetë,

Lexo me Shume

Nga Kozeta Kurti- “Presori” i Letërsisë dhe “zbythja” e Gjuhës

  Nga Kozeta Kurti- “Presori” i Letërsisë dhe “zbythja” e Gjuhës

“Presori” i Letërsisë çdo herë m’i lexonte hartimet përpara klasës. Më vendoste nota të mira, dhjeta kryesisht, sepse i pëlqente

Lexo me Shume

Shqipëria me televizor pa televizion!

  Shqipëria me televizor pa televizion!

Nga Senad Ujkaj Siç mund ta keni kuptuar tashmë, në vendin tonë është bërë konkret digjitalizimi i kanaleve duke i

Lexo me Shume

Deri kur do vazhdojmë të prodhojmë viktima fajtore? (nga Aulona Musta)

  Deri kur do vazhdojmë të prodhojmë viktima fajtore? (nga Aulona Musta)

Dy ditë më parë, një vajzë 15-vjeçare është rrëmbyer në shtëpinë e saj, në prani të familjarëve nga dy djem

Lexo me Shume

“Tu hongër qofte, tu pi birra e tu dgju Elton Dedën m lla”

  “Tu hongër qofte, tu pi birra e tu dgju Elton Dedën m lla”

Këndvështrim Kur më pyesin zakonisht për këngëtarët shqiptarë meshkuj, se kush është më i miri apo kë pëlqej më shumë,

Lexo me Shume

Margëlliçi tjetër… (nga Marin Mema)

  Margëlliçi tjetër… (nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Jam i bindur se emrin Margëlliç e keni jo pak të dëgjuar. Më siguri kjo për shkak

Lexo me Shume

Dy fjalë drejtuar Unionit të Gazetarëve Shqiptarë dhe shtetit: Informacionet i kërkoni, gazetarët nuk i mbroni…

  Dy fjalë drejtuar Unionit të Gazetarëve Shqiptarë dhe shtetit: Informacionet i kërkoni, gazetarët nuk i mbroni…

Nga Kilda Hysenbegasi Kryefjala e dy ditëve të fundit në media ka qenë atentati me kallashnikov ndaj gazetares Klodiana Lala.

Lexo me Shume

(Këndvështrim) Sa shumë shqiptarë që nuk bëjnë asgjë!

  (Këndvështrim) Sa shumë shqiptarë që nuk bëjnë asgjë!

Nga Entela Kurtulaj Sipas një studimi të financuar nga Komisioni Europian në lidhje me të ardhurat e familjeve në disa

Lexo me Shume

Cristiano Ronaldo apo Edi Rama, kush e merr Topin e Artë këtë vit?

  Cristiano Ronaldo apo Edi Rama, kush e merr Topin e Artë këtë vit?

Ditën e shtunë në rrjetet sociale, ndër lajme të tjera që bën zhurmë dhe tërhoqën vëmendjen e publikut shqiptar, qarkulloi

Lexo me Shume

(Këndvështrim) Mos bëni sikur çuditeni! Ka “1 milion arsye” se përse 1 milion shqiptarë mbi 25 vjeç nuk kanë lexuar asnjë libër vitin e kaluar…

  (Këndvështrim) Mos bëni sikur çuditeni! Ka “1 milion arsye” se përse 1 milion shqiptarë mbi 25 vjeç nuk kanë lexuar asnjë libër vitin e kaluar…

Nga Kejvin Kalo Sipas të dhenave të fundit të Instat, rreth 1 milion shqiptarë mbi 25 vjeç nuk paskan lexuar

Lexo me Shume

(Këndvështrim) Universitetet shqiptare, sa larg universitetit!

  (Këndvështrim) Universitetet shqiptare, sa larg universitetit!

Më kujtohet kur në një periudhë pak a shumë të tillë si tani, veçse disa vite më parë, më duhej

Lexo me Shume

(Këndvështrim)Mos zgjidh të kesh në krah një burrë që do të bjerë në sy për gjenitalet. Martohu me një baba të denjë për vajzat e tua!

  (Këndvështrim)Mos zgjidh të kesh në krah një burrë që do të bjerë në sy për gjenitalet. Martohu me një baba të denjë për vajzat e tua!

Dëgjoj shpesh vajza që ankohen përreth se sot nuk ka më meshkuj, se është e vështirë të krijosh një lidhje

Lexo me Shume

“Thjesht Aurela Gaçes…” – nga Kozeta Kurti

  “Thjesht Aurela Gaçes…” – nga Kozeta Kurti

Nga Kozeta Kurti Të ndoqa mbrëmë në Durrësin tim e po të shkruaj sot nga Vlora jote… Plot herë të

Lexo me Shume

Diaspora rumune kthehent në atdhe dhe proteston, diaspora shqiptare komenton te “Facebook”-u i Kryeminstrit… 

  Diaspora rumune kthehent në atdhe dhe proteston, diaspora shqiptare komenton te “Facebook”-u i Kryeminstrit… 

Tashmë është shpërndarë gjithandej dhe e kemi parë të gjithë, populli rumun di si të organizojë një protestë. Që sapo

Lexo me Shume