Blitz

Marin Mema

Perla natyrore e krahinës së Kelmendit (nga Marin Mema)

    Perla natyrore e krahinës së Kelmendit (nga Marin Mema)

Alpet shqiptare janë sa epike e të vrazhda, po aq tërheqëse dhe misterioze për historitë që fshehin. Atje janë zhvilluar beteja të mëdha, e jeta duket aq e vjetër sa

Read Full Article

105 vjet nga fantazia e sëmurë ekstremiste që përgjaku vitin 1914- nga Marin Mema

    105 vjet nga fantazia e sëmurë ekstremiste që përgjaku vitin 1914- nga Marin Mema

  Përse druhemi ndonjëherë ta risjellim historinë? Aq më shumë kur mund të mbështetemi në të vërtetat e saj, të dhëna të faktuara, dokumenta të qarta dhe dëshmi reale. Historia

Read Full Article

Matrangat, familja arbërore “molla e sherrit” mes Italisë dhe Amerikës (nga Marin Mema)

    Matrangat, familja arbërore “molla e sherrit” mes Italisë dhe Amerikës (nga Marin Mema)

Në 1999 Hollivudi do të realizonte filmin “Vendetta”, në shqip “Hakmarrja”. Në qendër të tij është konflikti mes dy familjesh të zbritura në Shtetet e Bashkuara nga Siçilia në Itali

Read Full Article

Qyteti i zhdukur që dikur bënte tregti me qendrat më të zhvilluara të botës (nga Marin Mema)

    Qyteti i zhdukur që dikur bënte tregti me qendrat më të zhvilluara të botës (nga Marin Mema)

Rreth 40 vite më parë, jo larg fshatit Dërmenas dhe Libofshës në zonën e Fierit, diku dy apo tre kilometra nga bregdeti, arkeologët hodhën dritë mbi rrënojat e një kalaje

Read Full Article

Borshi me bregdet të mrekullueshëm dhe kala në mëshirë të fatit- nga Marin Mema

    Borshi me bregdet të mrekullueshëm dhe kala në mëshirë të fatit- nga Marin Mema

Borshi nuk është vetëm një nga qendrat më joshëse të bregdetit jugor shqiptar, por edhe një hapësirë që qëndron mbi themelet e një historie fort të vjetër. Thuajse të gjithë

Read Full Article

Në brendësi të “Thesarit të Hoxharës”- nga Marin Mema

    Në brendësi të “Thesarit të Hoxharës”- nga Marin Mema

Shpesh realizime të ndryshme artistike na kanë përcjellë raste kur fëmijët kanë zbuluar thesarë të çmuar. Realisht në Shqipëri një rast i tillë ka ndodhur katër dekada më parë kur në

Read Full Article

Në kohën kur ngriheshin kështjellat në Iliri (nga Marin Mema)

    Në kohën kur ngriheshin kështjellat në Iliri (nga Marin Mema)

Shekulli i IV në Ilirinë e Jugut, përfaqëson ndër të tjera edhe periudhën e një “bumi” ndërtimesh mbrojtëse. Referuar kërkimeve arkeologjike këto ndërtime u lidhën kryesisht me rifortifikimin e disa

Read Full Article

Larg duart nga kanioni i Holtës!- nga Marin Mema

    Larg duart nga kanioni i Holtës!- nga Marin Mema

Disa vite më parë gjatë realizimit të një dokumentari për zonën e Gramshit, pata fatin të vizitoja kanionin e Holtës. E quaj fat sepse padyshim ai është një ndër vendet

Read Full Article

Qyteti i lashtë misterioz… (Nga Marin Mema)

  Qyteti i lashtë misterioz… (Nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Mes fshatit Shën Vasil dhe Lukovê në krah të rrugës nacionale shtrihen muret e një qyteti të

Read Full Article

Politika shqiptare si “han me dy porta” (Nga Marin Mema)

  Politika shqiptare si “han me dy porta” (Nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Pavarësisht makiazhit politik që bën njëra apo tjetra forcë kur vjen në pushtet, Shqipëria e ka të

Read Full Article

Shqipëria e pasur por e lënë në varfëri (nga Marin Mema)

  Shqipëria e pasur por e lënë në varfëri (nga Marin Mema)

Shqipëria është një vend i pasur, por njëkohësisht edhe i varfër. Nuk është një lojë fjalësh e as ndonjë batutë

Read Full Article

Vendvarrimi i Skënderbeut, një enigmë e përhershme- nga Marin Mema

  Vendvarrimi i Skënderbeut, një enigmë e përhershme- nga Marin Mema

  Katedralja e Shën Kollit ku ndodhet memoriali apo vendvarrimi i Gjergj Kastriot mbart jo pak enigma. Në gërmimet e

Read Full Article

Apolonia, pasioni i përhershëm i një francezi (nga Marin Mema)

  Apolonia, pasioni i përhershëm i një francezi  (nga Marin Mema)

Arkeologjia e lidh arkeologun jo vetëm fizikisht me vendin ku punohet por edhe shpirtërisht. Nuk është çudi që shumë arkeologë

Read Full Article

Fjalë zemre për “Tifozat Kuq e Zi” (nga Marin Mema)

  Fjalë zemre për “Tifozat Kuq e Zi” (nga Marin Mema)

Rreth 5 vite më parë pata fatin të merrja një cmim që deri në fund te jetës do të më

Read Full Article

Kësaj i thonë paç fatin e “politikanëve shqiptarë”! (nga Marin Mema)

  Kësaj i thonë paç fatin e “politikanëve shqiptarë”! (nga Marin Mema)

A mundet të ndërtohet e ardhmja e një vendi pa e njohur, por mbi të gjitha pa e dashur?  Në

Read Full Article

Dardanët e fuqishëm – nga Marin Mema

Dardanët e fuqishëm – nga Marin Mema

Pak ditë më parë në Prishtinë u zyrtarizua themelimi i ushtrisë së Kosovës. Sipas burimeve pranë Presidentit Hashim Thaçi mendohet

Read Full Article

Kush kërkon ta shuajë shqiponjën e shqiptarëve … ?! (nga Marin Mema)

  Kush kërkon ta shuajë shqiponjën e shqiptarëve … ?! (nga Marin Mema)

Situata të ngjashme apo pse jo të njëjta i ndodhën Xhakës në botëror, po kështu edhe Shaqirit, Mustafit, Kasamit, atletit

Read Full Article

Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)

  Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)

Sa herë 28 nëntori është në prag të portës, politika shqiptare vrapon të tregojë patriotizmin e saj, të organizojë pritje,

Read Full Article

Mavrova, por jo aty ku mendoni…(Nga Marin Mema)

  Mavrova, por jo aty ku mendoni…(Nga Marin Mema)

Ka nisur bora e parë, të cilën shumë ia dedikuan lutjeve të shpeshta për të shijuar festat që po afrojnë,

Read Full Article

Kraja, “kulmi” i bujarisë së natyrës…(nga Marin Mema)

  Kraja, “kulmi” i bujarisë së natyrës…(nga Marin Mema)

  Ana e Malit, Ulqini, Plava e Gucia, vetë Podgorica, Kraja e kështu me rradhë janë vetëm disa nga trojet

Read Full Article

Tradhëtarët janë këtu…(Nga Marin Mema)

  Tradhëtarët janë këtu…(Nga Marin Mema)

Monumentet në Shqipëri ngjasojnë me vegimet jo sepse janë fantazi apo legjenda, por sepse shumica dërrmuese e tyre janë braktisur,

Read Full Article