Blitz

Shendeti

 Breaking News

Kanceri i gjirit mund të shërohet pa kemioterapi në fazën fillestare në 70% të rasteve

    Kanceri i gjirit mund të shërohet pa kemioterapi në fazën fillestare në 70% të rasteve

Të shërosh kancerin e gjirit pa kImioterapi është e mundur në 70 %  të rasteve për gratë e prekura nga kjo neoplazë në fazën fillestare. Një zbulim është bërë nga

Read Full Article

Zbulohet shkaktari kryesor i zhvillimit të kancerit!

    Zbulohet shkaktari kryesor i zhvillimit të kancerit!

Studimet tregojnë se stresi kronik përhap  kancerin. Kur minjtë ekspozohen ndaj sëmundjeve kronike, si stresi i vazhdueshëm, sistemet e tyre limfatike pësojnë ndryshime fizike që e bëjnë më të lehtë

Read Full Article

Lëngu i limonit është mrekullibërës! Ja përfitimet që merrni prej tij…

    Lëngu i limonit është mrekullibërës! Ja përfitimet që merrni prej tij…

Nëse mendoni se limoni është një agrum i mirë vetëm për tu konsumuar e keni gabim, ai ka shumë benefite të tjera. Limoni kanë mjaft përfitime për shëndetin dhe bukurinë,

Read Full Article

E dëmshme apo jo? Shkenca tregon 8 arsyet se pse konsumimi i kafesë ndikon pozitivisht në shëndetin tuaj…

    E dëmshme apo jo? Shkenca tregon 8 arsyet se pse konsumimi i kafesë ndikon pozitivisht në shëndetin tuaj…

Kafeja është parë si një produkt mjaft i dëmshëm, por në të vërtetë shkenca tregon të kundërtën. Në qoftë se ju pini kafe në mënyrë të moderuar mund të ketë

Read Full Article

Ushqimet që dietologët nuk ua rekomandojnë ti hani në mëngjes!

    Ushqimet që dietologët nuk ua rekomandojnë ti hani në mëngjes!

Dietologët mendojnë se një mëngjes i shëndetshëm duhet të përmbajë 400-700 kalori. Po rata nuk rekomanojnë të haen disa ushqime që ju i konsumoni më së shumti. Më poshtë do

Read Full Article

Strijat janë kthyer në një makth për ju? Ja metodat natyrale për t’i luftuar ato…

    Strijat janë kthyer në një makth për ju? Ja metodat natyrale për t’i luftuar ato…

Gjatë shtatzënisë trupi i vajzave pëson ndryshime, madje shumë prej tyre u krijohen strija. Kjo ndodh për shkak të ndryshimit të shpejt të peshës ose kur një njeri përjeton çekuilibrim

Read Full Article

6 herët kur vajzat kanë dhembje të forta në fundin e barkut dhe rastet kur ato s’kanë asnjë lidhje me periodat mujore

    6 herët kur vajzat kanë dhembje të forta në fundin e barkut dhe rastet kur ato s’kanë asnjë lidhje me periodat mujore

Shumë prej nesh vajza, e kanë përjetuar atë në një kohë ose në një tjetër: një dhimbje të fortë në fund të barkut!  Shpesh herë, kjo dhimbje vjen me periudhat

Read Full Article

Thithkat e meshkujve nuk janë mbetje evolucioni: Kanë disa funksione që mund të mos i dini!

    Thithkat e meshkujve nuk janë mbetje evolucioni: Kanë disa funksione që mund të mos i dini!

Gjithmonë është zhvilluar debati lidhur me ekzistencën e thithkave të meshkujve, pasi hsumë i quajnë mbetje të evolucion human kurse të tjerë, kryesisht shkencëtarët amerikanë, shpreheshin se çdo pjesë në

Read Full Article

Keni mungesë vitaminash! Ja sinjalet që jep trupi juaj…

  Keni mungesë vitaminash! Ja sinjalet që jep trupi juaj…

Shumë njerëz vuajnë nga mungesa e vitaminave por në disa raste ata nuk arrijnë ta kuptojnë këtë. Gjtihësesi ata duhet

Read Full Article

12 këshilla universale se si të jetoni të shëndetshëm!

  12 këshilla universale se si të jetoni të shëndetshëm!

Çdo ditë e më shumë shtrohet debati se çfarë duhet bërë për të pasur një jetë më të shëndetshme, qoftë

Read Full Article

Ju tregojmë gjithçka për aknet në fytyrë gjatë periodave: Si, përse dhe çfarë duhet të dimë?

  Ju tregojmë gjithçka për aknet në fytyrë gjatë periodave: Si, përse dhe çfarë duhet të dimë?

Teksa jeni gati në javën kur prisni periodat, ju vajza e dini më së miri se fytyra juaj ka shumë

Read Full Article

Depresioni? Jo vetëm një proces mendor! Ju ndikon në të gjithë trupin!

  Depresioni? Jo vetëm një proces mendor! Ju ndikon në të gjithë trupin!

Në ditët e sotme, depresioni është një nga sëmundjet më të përhapura në botë, që ndikon jashtë mase në jetët

Read Full Article

Vajza, ju shpjegojmë gjithçka vagina juaj kërkon t’ju thotë ku vini ri “shkarkime” të çuditshme

  Vajza, ju shpjegojmë gjithçka vagina juaj kërkon t’ju thotë ku vini ri “shkarkime” të çuditshme

Duhet të bëjmë diçka të qartë që në fillim: Në mënyrë që të keni një vaginë sa më të shëndetshme

Read Full Article

Keni dhembje të tmerrshme koke? Sipas studimit të ri, bëni mirë të kontrolloni zemrën

  Keni dhembje të tmerrshme koke? Sipas studimit të ri, bëni mirë të kontrolloni zemrën

Një investigim prej 19 vitesh ka dalë në një përfundim që po vë në dyshime të gjitha organet mjekësore. Sipas

Read Full Article

Për të gjithë vajzat/gratë shtatzënë: Kini kujdes me marrjen e Ibuprofen-it sepse ndikon tek fertiliteti i fëmijës

  Për të gjithë vajzat/gratë shtatzënë: Kini kujdes me marrjen e Ibuprofen-it sepse ndikon tek fertiliteti i fëmijës

Ilaçi Ibuprofen, nëse merret nga vajzat dhe gratë shtatzëna në tri muajt e parë të shtatzënisë, kjo mund të bëjë

Read Full Article

Romë – Fëmija me kancer trajtohet me qelizat e “riprogramuara gjenetikisht” dhe çdo gjë ecën si duhet

  Romë – Fëmija me kancer trajtohet me qelizat e “riprogramuara gjenetikisht” dhe çdo gjë ecën si duhet

Mjeku e spitalit Bambino Gesu në Romë kanë kuruar një fëmijë i cili vuante prej 4 vitesh me leucemi akute

Read Full Article

Ju ka zënë gripi, apo thjesht jeni ftohur pak? Ju tregojmë se si të bëni dallimin mes tyre e t’i kuroni siç duhet…

  Ju ka zënë gripi, apo thjesht jeni ftohur pak? Ju tregojmë se si të bëni dallimin mes tyre e t’i kuroni siç duhet…

Duke qenë se jemi në pikun e sezonit të të ftohurave, me shumë mundësi mund t’ju ketë zënë gripi ose

Read Full Article

Vajza, shkenca e pranon: Marrja e kontraceptivëve oralë ju mbron edhe nga kanceri në vezore!

  Vajza, shkenca e pranon: Marrja e kontraceptivëve oralë ju mbron edhe nga kanceri në vezore!

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pothuajse të gjitha vajzat që janë aktive seksualisht kanë përdorur në një moment të

Read Full Article

Ilaçi antigripal i krijon haluçinacione, 6-vjeçarja tenton të hidhet nga ballkoni…

  Ilaçi antigripal i krijon haluçinacione, 6-vjeçarja tenton të hidhet nga ballkoni…

Një vajzë 6-vjeçare në Texas ka pasur efekte anësore nga ilaçi gripal “Tamiflu” (një markë ilaçi antigripal i cili parandalon

Read Full Article

Mbajtja e teshtimës rezultoi fatale, 34 vjeçar theu hundën dhe jo vetëm kaq…

  Mbajtja e teshtimës rezultoi fatale, 34 vjeçar theu hundën dhe jo vetëm kaq…

Mbajtja e hundës dhe mbyllja e gojës gjatë teshtimës mund të duket një gjë e padëmshme, por sipas mjekëve kjo

Read Full Article

Kujdes nga paracetamoli P/500 sepse përmban virus! Ekspertët tregojnë si është gjendja në Shqipëri

  Kujdes nga paracetamoli P/500 sepse përmban virus! Ekspertët tregojnë si është gjendja në Shqipëri

Nëse edhe juve ju ka ardhur një mesazh i cili ju paralajmëron që të mos përdorni apo të blini një

Read Full Article