Blitz

Shendeti

 Breaking News

Ndiheni të lodhur? Ja çfarë i mungon trupit tuaj!

    Ndiheni të lodhur? Ja çfarë i mungon trupit tuaj!

A e dinit se mungesa e magnezit mund të shfaqë probleme serioze në shëndetin tuaj. Si mund ta kuptoni se trupi juaj ka nevojë për magnez? Ja disa nga simptomat :

Read Full Article

Skandal! Lopët e ngordhura bëhen sallam për shqiptarët

    Skandal! Lopët e ngordhura bëhen sallam për shqiptarët

Një denoncim i radhës ka mbërritur në redaksinë e JOQ.al. Bëhet fjalë për cilësinë e ushqimit që ne si popull konsumojmë çdo ditë. Këtë herë kemi të bëjmë me lopët

Read Full Article

“Kam qëndruar 1 vit pa ngrënë”- Gazetarja shqiptare flet hapur për bullizmin dhe kalimin në anoreksi!

    “Kam qëndruar 1 vit pa ngrënë”- Gazetarja shqiptare flet hapur për bullizmin dhe kalimin në anoreksi!

E ftuar këtë të premte në “Late Night Show” nga Kastro Zizo në Ora Televizion ka qenë gazetarja, njëkohësisht këngëtarja Genta Hodo. Në bisedë e sipër, Kastro e pyet të

Read Full Article

Keni dhimbje nga periodat? Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni për lehtësimin e tyre

    Keni dhimbje nga periodat? Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni për lehtësimin e tyre

Është ajo periudhë e muajit dhe gjëja që i frikësoheni më shumë janë dhimbjet e tmerrshme të periodave. Përpara se të vraponi drejt ilaçeve apo ushqimeve të çfarëdoshme, duhet të

Read Full Article

Për 10 vjet do të jetë gati ilaçi i sëmundjes të kancerit

    Për 10 vjet do të jetë gati ilaçi i sëmundjes të kancerit

Studiuesit thonë se trajtimet ekzistuese siç janë kimioterapia ndonjëherë dështojnë, sepse qelizat më të rrezikshme të kancerit përshtaten dhe mbijetojnë, duke bërë që sëmundja të ripërsëritet. Instituti për Kërkimin e

Read Full Article

Alergjitë pranverore: Çfarë duhet të dini dhe si mund t’i parandaloni!

    Alergjitë pranverore: Çfarë duhet të dini dhe si mund t’i parandaloni!

Alergjia është kthyer në një shqetësim shumë të madh për njerëzit, sidomos në këtë periudhë Me lulëzimin e pemëve në pranverë vijnë edhe alergjitë, të cilat kthehen në një shqetësim

Read Full Article

Vuani nga anemia? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

    Vuani nga anemia? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Anemia është një sëmundje që ndodh kur trupi juaj nuk ka mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut. Kjo shkaktohet zakonisht nga humbja e gjakut, shkatërrimi i qelizave apo paaftësia e

Read Full Article

Studim: Vaksina e 1 vjeçarëve nuk shkakton autizëm, ja cilat janë shkaqet e vërteta të këtij ç’rregullimi!

    Studim: Vaksina e 1 vjeçarëve nuk shkakton autizëm, ja cilat janë shkaqet e vërteta të këtij ç’rregullimi!

Vaksina që u bëhet fëmijëve që mbushin 1 vjeç ose ndryshe e quajtur MMR (vaksina e fruthit, shytave dhe rubeolës) është folur se shkakton autizëm tek fëmijët, por një studim

Read Full Article

Sipas një studimi, mëmësia ndikon negativisht në shëndetin mendor

  Sipas një studimi, mëmësia ndikon negativisht në shëndetin mendor

Një studimI të botuar në revistën “Sex Roles” nxorrin në pah se  gratë janë ende duke bërë pjesën më të

Read Full Article

Hani dhe nuk shtoni peshë? Studimet tregojnë se të qenit i dobët përcaktohet në gjenet tuaja

  Hani dhe nuk shtoni peshë? Studimet tregojnë se të qenit i dobët përcaktohet në gjenet tuaja

Disa shëndoshen vetëm duke parë një copë tortë, ndërkohë të tjerë hanë sa të duan dhe nuk shtojnë në peshë.

Read Full Article

10 shenjat të cilat ju tregojnë se vuani nga tiroidja

  10 shenjat të cilat ju tregojnë se vuani nga tiroidja

Gjëndra e tiroides mund të jetë e vogël por ka rol shumë të rëndësishëm dhe problemet e saj mund të

Read Full Article

Nga bllokimi i ajrit në mushkëri tek aneurizmat në tru, ja pasojat që vijnë nga mbajtja e një tështime

  Nga bllokimi i ajrit në mushkëri tek aneurizmat në tru, ja pasojat që vijnë nga mbajtja e një tështime

Teksa jeni i ulur në një ambient të qetë me njerëz vërdallë dhe ju vjen për të tështirë, mund të

Read Full Article

Uji është jetë, por konsumimi më shumë se kjo sasi mund edhe t’ju vrasë

  Uji është jetë, por konsumimi më shumë se kjo sasi mund edhe t’ju vrasë

Gjithnjë na theksohet rëndësia e konsumimit të ujit dhe hidratimit gjatë ditës. Por dëme po aq të mëdha shkakton edhe

Read Full Article

Mos flini më me këto të brendshme, shkenca tregon sa ju dëmtojnë

  Mos flini më me këto të brendshme, shkenca tregon sa ju dëmtojnë

E adhurojmë të gjitha ndjesinë kur shtrihemi në darkë vetëm me të brendshmet tona të preferuara… Por shkenca tregon se

Read Full Article

Harrojini orët e mëngjesit, sipas këtij studimi puna duhet të nisë në këtë orar

  Harrojini orët e mëngjesit, sipas këtij studimi puna duhet të nisë në këtë orar

Të gjithë i urrejmë mëngjeset herët në zyrë, sidomos ditën e hënë. Dhe ky studim i fundit tregon se në

Read Full Article

Këto janë 5 mitet e gabuara për ushqimin, të cilat nuk duhet t’i besoni më!

  Këto janë 5 mitet e gabuara për ushqimin, të cilat nuk duhet t’i besoni më!

Ka kaq shumë mite për ushqimin dhe nuk dimë çfarë të besojmë. Por ka disa prej tyre që shkenca i

Read Full Article

Nobeli për Mjekësinë i shkon dy doktorëve që zbuluan kurën për kancerin

  Nobeli për Mjekësinë i shkon dy doktorëve që zbuluan kurën për kancerin

Dy shkencëtarë të cilët zbuluan sit ë luftojnë kancerin duke përdorur sistemin imunitar të njeriut kanë fituar çmimin Nobel për

Read Full Article

Aknet tek të rriturit? Këto janë shkaqet dhe mënyrat e trajtimit të tyre

  Aknet tek të rriturit? Këto janë shkaqet dhe mënyrat e trajtimit të tyre

Aknet janë të pranishme tek çdo adoleshent, por ndonjëherë ndodh që edhe në moshë të rritur shfaqen. Shkaqet janë të

Read Full Article

Çrregullimet emocionale, studimi i fundit tregon se kjo dietë parandalon prekjen nga depresioni

  Çrregullimet emocionale, studimi i fundit tregon se kjo dietë parandalon prekjen nga depresioni

Ekspertët e shëndetit kanë insistuar prej kohësh për dietën mesdhetare që ka benefite për shëndetin. Ajo ndikon dhe në uljen

Read Full Article

Nëse bëni shpesh këto veprime, është koha të lini një vizitë te psikologu sepse mund të vuani nga ankthi

  Nëse bëni shpesh këto veprime, është koha të lini një vizitë te psikologu sepse mund të vuani nga ankthi

Ankthi është një ndër çrregullimet më të përhapura. Ndonjëherë nuk e kuptojmë ose e mohojmë që edhe ne jemi të

Read Full Article

Ekspertët paralajmërojnë: Në të ardhmen, kanceri prej obezitetit do të vrasë më shumë njerëz se duhani

  Ekspertët paralajmërojnë: Në të ardhmen, kanceri prej obezitetit do të vrasë më shumë njerëz se duhani

Obeziteti mund të marrë vendin e duhanit si shkaktari më i madh i kancerit, në 25 vitet e ardhshme. Ky

Read Full Article
1 2 3 23