Blitz

Kuzhina

Studimi: Akullorja për mëngjes përmirëson vigjilencën

    Studimi: Akullorja për mëngjes përmirëson vigjilencën

Sipas një studimi, akullorja për mëngjes ju bën më të zgjuar. Një shkencëtar japonez ka zbuluar se konsumimi i akullores për mëngjes përmirëson vigjilencën dhe performancën mendore të individit. Yoshihiko

Read Full Article

Sallatë me lule kungulli të mbushura me gjizë dhe erëza

    Sallatë me lule kungulli të mbushura me gjizë dhe erëza

Përbërsit: rreth 20 cop Lule Kungulli 300 gr. Gjizë pa kripë një tuf Erëza të njoma Pak Vaj ulliri 2-3 thelpinjë Hudhra Pak Kripë Pak Piper të zi Dy duar

Read Full Article

Domate të thata nën vaj të bëra në shtëpi

    Domate të thata nën vaj të bëra në shtëpi

Përbërsit: 2 kg Domate Qershizë 2 lugë gjelle Kripë e trashë PËR MARINIMIN 1 kok e plotë Hudhra  Rreth 700 ml Vaj ulliri Disa degë Borzilok Disa degë Trumëz Disa

Read Full Article

Koc në letër dhe oriz basmati me limon

    Koc në letër dhe oriz basmati me limon

Përbërësit 8 fileto koce 1limon 2 thelpinjë hudhëra pak barë qepe çivez pak vaj ulliri kripë dhe piper të zi Për orizin: 1 gotë oriz basmati 1 lugë vaj ulllir

Read Full Article

Patate me pançet dhe vezë

    Patate me pançet dhe vezë

Përbërsit: 4-5 mesatare Patate 200 gr. Pançet 2 Vezë 2 lugë Vaj ulliri 2 thelpinjë Hudhra Pak Kripë Pak Piper të zi 1 lugë të vogël Paprika 1 lugë të

Read Full Article

Makarona me karkaleca dhe asparag

    Makarona me karkaleca dhe asparag

Përbërësit  400 gr. asparag nga ku do të merrni vetëm pjesën lart të tyre, majën dmth, 280 gr. makarona formatin që dëshironi 2 thelpinjë hudhër 400 gr. karkaleca 2-3 lugë

Read Full Article

Kini kujdes! Ja çfarë tregon e verdha e vezës për shëndetin e pulës

    Kini kujdes! Ja çfarë tregon e verdha e vezës për shëndetin e pulës

A jeni në gjendje të shihni në figurën më lartë se cila prej vezëve është e shëndetshme? Ne kurrë nuk mund ta njihnim. Shumë njerëz i kanë qejf vezët dhe

Read Full Article

Domate të thata nën vaj të bëra në shtëpi

    Domate të thata nën vaj të bëra në shtëpi

Lani domatet dhe thaini mirë me beze kuzhine. Ndaini në mes dhe shtroini në një tavë me letër furre posht, të jenë të shtrira mirë jo sipër njëra tjetrës. Spërkatini me kripë të trash dhe piqini 

Read Full Article

Strudel me dardhë dhe copëza çokollate

  Strudel me dardhë dhe copëza çokollate

Përbërësit 1 pako me pet byreku 4-5 dardha 3 lugë me pikëlza çokollate të zezë. Në munges mund të grini

Read Full Article

Supë me presh, miell misri dhe patate

  Supë me presh, miell misri dhe patate

Përbërësit 2 presh me gjithë gjethet gjysëm qepe 2 patate 2 lugë miell misri 2 lugë gjalpë 2 lugë vaj

Read Full Article

Fileto pule me kërpudha kremoze

  Fileto pule me kërpudha kremoze

Filetot kaurdisini në tigan me vajin dhe piperin jeshil sa të thekërisen mirë. Kriposini dhe piperosini. Hiqini dhe ruajini mënjanë. Te i

Read Full Article

Toast Francez

  Toast Francez

Përbërësit  3 feta buke të bardhe 2 vezë 100 ml. qumësht 2 lugë miell 2 lugë mjaltë disa luleshtrydhe pak

Read Full Article

Panine me djathë dhie dhe reçel

  Panine me djathë dhie dhe reçel

Përbërësit  panine integrale djathë dhie i llojit Brie ose Toma Pak gjalpë 2 degë rozmarine Pak mjaltë Reçel fiku ose

Read Full Article

Apple pie – Ashtu si më pëlqen mua

Apple pie – Ashtu si më pëlqen mua

Përgatisni brumin nëse keni zgjedhur ta bëni vet. Ndajeni brumin në dy pjesë dhe më pas vendoseni në frigorifer të pushojë për

Read Full Article

Jeni në dilemë çfarë të zgjidhni pica apo spageti? Ju prezantojmë më picageti…

  Jeni në dilemë çfarë të zgjidhni pica apo spageti? Ju prezantojmë më picageti…

A lindi veza e para apo pula? Hahet më parë ëmbëlsira apo fruti? Pica apo spageti? Këto janë dilemat që

Read Full Article

Smoothie jeshil për një mëngjes energjik!

  Smoothie jeshil për një mëngjes energjik!

Përbërësit: 1 mollë jeshile 2 kivi 1 dardhë 1 dorë spinaq 300 ml. qumësht 2 lugë mjaltë një dorë me

Read Full Article

Krem karamel me arrë kokosi

  Krem karamel me arrë kokosi

Të verdhat e vezëve rrihini me sheqerin derisa ai të tretet mirë. Tulin e arrës së kokosit bluajeni në blender me qumshtin e arrës

Read Full Article

THESAB• Design House

  THESAB• Design House

Dhe emri flet vet….por unë po ja përshkruaj me fjalët më të thjeshta ashtu siç këto pjata janë.  Të krijuara

Read Full Article

Domate të thata nën vaj të bëra në shtëpi

  Domate të thata nën vaj të bëra në shtëpi

Përbërësit: 2 kg Domate Qershizë 2 lugë gjelle Kripë e trashë Për marinim 1 kok e plotë Hudhra Reth 700

Read Full Article

Sfoljatë me spinaq, proshutë, djathë të tymosur

  Sfoljatë me spinaq, proshutë, djathë të tymosur

Përbërësit: 1 petë sfolajtë 200 gr. spinaq i zier më parë dhe i kulluarë 4 fletë proshut e pjekur gjeli

Read Full Article

Apple pie

  Apple pie

Përgatisni brumin nëse keni zgjedhur ta bëni vet. Ndajeni brumin në dy pjes dhe më pas vendoseni në frigorifer të pushojë për

Read Full Article