Blitz

Kuzhina

Si përgatiten krepat?

    Si përgatiten krepat?

Krepat janë një petë brumi me origjinë franceze. Të pjekura mbi një piastër, të kripura ose të ëmbla, ato janë një trend në kuzhinë.   Krepat e kripur Përbërësit për

Read Full Article

6 ingredientët që nuk duhet t’i fusni asnjëherë në blender

    6 ingredientët që nuk duhet t’i fusni asnjëherë në blender

Blenderi është një nga pajisjet më të përdorshme të momentit në kuzhinë. Gjithsesi, edhe pse multifunksional dhe shumë lehtësues,disa ingredientë të kuzhinës që nuk duhet t’i hidhni në blender. Ujë

Read Full Article

Pjatat që u lënë më shumë mbresa të huajve në Shqipëri

    Pjatat që u lënë më shumë mbresa të huajve në Shqipëri

Fërgesë ◄ Back Next ► Picture 1 of 6 Le të fillojmë me një nga pjatat tona të preferuara. Fërgesa bëhet me speca jeshilë dhe të kuq, domate, qepë, gjizë

Read Full Article

Ëmbëlsira japoneze “Raindrop”. Ja si ta gatuani

Ëmbëlsira japoneze “Raindrop”. Ja si ta gatuani

1 ◄ Back Next ► Picture 1 of 4 Japonezët janë të çmendur pas këtij gatimi modern dhe unik. Kjo shije e re arriti në SHBA dhe natyrisht ka tërhequr

Read Full Article

10 ushqimet e shëndetshme që na bëjnë më të uritur

    10 ushqimet e shëndetshme që na bëjnë më të uritur

1. Bukë e gjitha me drithëra ◄ Back Next ► Picture 1 of 10 Mendoni se buka me drithëra me pak gjalpë do t’ju mbajë deri në drekë? Gaboheni! Buka,

Read Full Article

Si të përgatitim tiramisu

    Si të përgatitim tiramisu

E kush nuk i adhuron ëmbëlsirat! E vetmja gjë që na pengon është frika e shtimit në peshë. Por në qoftë se përgatitim ëmbëlsira të lehta dhe jo me shumë

Read Full Article

Role pule e mbushur me arra

    Role pule e mbushur me arra

Role pule është një pjatë e shijshme dhe e lehtë. Përdorimi i erëzave i jep kësaj pjate një shije të mrekullueshme. Përbërësit: 4 feta kraharor pule 4 feta proshutë e

Read Full Article

Krostatë me marmelatë dardhe

    Krostatë me marmelatë dardhe

Ëmbëlsirat e thjeshta për mëngjes ose për zemër janë një pasion më vete. Jo sepse bëhen për dy minuta, por edhe sepse i japin shtëpisë ngrohtësinë familjare me aromën që

Read Full Article

Bathë me mish në furrë

  Bathë me mish në furrë

Për mua gatimet  furrës janë dashuri, e dini tashmë, por këto bathë të gatuara në tavë balte në furrë i

Read Full Article

Kocë e tiganisur me domate, ullinj dhe kaperi

  Kocë e tiganisur me domate, ullinj dhe kaperi

Erdhi më në fund pranvera dhe trupi ynë kërkon ushqime të lehta, ngjyra dhe pjata plot shije. Këtu do të

Read Full Article

Reçel dardhe me aromë xhenxhefili

  Reçel dardhe me aromë xhenxhefili

Nëse i doni shumë këto shije  do të doni shumë edhe këtë reçel.  Dardhat janë akoma në  stinë dhe janë

Read Full Article

Nga cilat kalori duhet të përfitoni?

Nga cilat kalori duhet të përfitoni?

200 kalori bejkon dhe 200 kalori avokado ◄ Back Next ► Picture 1 of 4 Avokadot konsiderohen si versioni më

Read Full Article

Gisele Bundchen dhe Tom Brady, çifti që nuk e lë asnjëherë dietën

  Gisele Bundchen dhe Tom Brady, çifti që nuk e lë asnjëherë dietën

Gisele Bundchen dhe Tom Brady hanë vërtet shëndetshëm, 100% ushqime organike, me shumicë perimesh. Asnjëherë sheqer, miell, kripë apo ndonjë

Read Full Article

Konsumimi i çokollatës përmirëson funksionimin e trurit

  Konsumimi i çokollatës përmirëson funksionimin e trurit

Të gjithëve na pëlqejnë studimet që veset tona i kthejnë në përfitime shëndetësore. Kohët e fundit kryefjala e lajmeve ka

Read Full Article

Ja çfarë do të thotë në të vërtetë dëshira për këto ushqime

  Ja çfarë do të thotë në të vërtetë dëshira për këto ushqime

Shumica prej nesh rritet duke besuar në idenë se kur ndjen nevojë për ushqime të caktuara ke mungesë të tyre.

Read Full Article

Ja disa ide se si të dekoroni vezët e Pashkëve

  Ja disa ide se si të dekoroni vezët e Pashkëve

  1 ◄ Back Next ► Picture 1 of 17 Pashka është një nga festat më të rëndësishme fetare. Megjithatë,

Read Full Article

Katrorë çokollate-Brownies

  Katrorë çokollate-Brownies

Një ëmbëlsirë amerikane, një rrugë e mesme ndërmjet një torte të butë me çokollatë dhe një biskote. Fare të lehta

Read Full Article

Pulë e tiganisur me patate dhe limon

  Pulë e tiganisur me patate dhe limon

Nga ato receta të çastit që sajohen me çtë kesh për momentin dhe që dalin më të mira se ato që

Read Full Article

Rizoto me arragostë dhe shampanjë

  Rizoto me arragostë dhe shampanjë

Një oriz me shije shumë delikate. Tepër i  shijshëm në një darkë festive mes miqve. Bëjeni vetëm nëse skeni shumë

Read Full Article

Supë me finok dhe portokall

  Supë me finok dhe portokall

Ada sot do të na japë një recetë të vyer për ata që duan të jenë në formë. Sot po sjell

Read Full Article

Makarona “orecchiette” me mozzarella dhe domate të freskëta

  Makarona “orecchiette” me mozzarella dhe domate të freskëta

Erdhi më në fund pranvera e kush më mirë se kjo pjatë e përfaqëson me ngjyra dhe freskinë e saj.

Read Full Article